×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
19. augusts, 2015
Drukāt

No moduļblokiem veidots dūmenis ir sarežģīts inženiertehnisks veidojums

Foto - shutterstockFoto - shutterstock

Tradicionālos ķieģeļu skursteņus arvien biežāk nomaina skursteņi no moduļu blokiem. Tos raksturo laba noturība pret kondensāta iedarbību un iespējamu sodrēju degšanu, kā arī ērta un ātra montāža. Lai dūmvads labi funkcionētu, tas nedrīkst būt ar mazāku kā 140 mm iekšējo diametru. Apaļš šķērsgriezums nodrošina zemāku dūmgāzu berzes pretestību kurināšanas laikā un atvieglo tīrīšanu periodiskās apkopes laikā. Dūmvada šķērsgriezums jāpielāgo tā augstumam, apkures katla jaudai un izmantotā kurināmā veidam. Visiem dūmvadu izvadiem jābūt pieejamiem tīrīšanai un periodiskai kontrolei. Jānodrošina, lai dūmvada tīrīšanas durvis atrastos piemērotā vietā un attālums no tām līdz degošiem materiāliem būtu vismaz 30 cm. Ja nepieciešams izveidot papildu tīrīšanas durvis, grīdai no degošiem materiāliem jābūt pārklātai ar ugunsdrošu materiālu.

Dūmeņa augstums atkarīgs no apkures veida, to mēra, sākot no katla pieslēguma vietas. Katliem, kas darbojas ar gāzi, skursteņa minimālajam garumam jābūt 4 m. Šķidrā un cietā kurināmā katliem nepieciešama lielāka vilkme, un skursteņa garumam jābūt vismaz 5 m. Lai nodrošinātu labāku darbību, ārpus ēkas uzstādītos dūmvadus termoizolē. Ar ārsienu tiem jābūt saistītiem ar sienā noenkurotām vismaz divām skavām. Tās nedrīkst viena no otras atrasties tālāk kā trīs metrus. Lai nodrošinātu labu dūmu plūdumu, dūmenis nedrīkst atrasties aizvējā un tā augstumam virs plakaniem jumtiem ar slīpumu līdz 12° jābūt vismaz par 0,6 m augstākam par kori. Virs 12° slīpiem jumtiem, kas klāti ar viegli uzliesmojošu jumta segumu, piemēram, salmiem, šindeļiem un mīksto segumu, dūmvada izvadam jābūt vismaz 0,6 m augstākam par kores līmeni. Toties tikpat slīpiem jumtiem, kuri klāti ar grūti uzliesmojošu segumu (dakstiņi, metāla profili un šīferis), dūmvada izvads var būt zemāks un sniegties 0,3 m augstāk par jumta kori, horizontālā attālumā skursteņa izvadam jābūt vismaz 1,0 m attālumā no šī seguma.

Dūmvads sasilstot izplešas un atdziestot saraujas. Lai starp dūmeni un nedegošu sienu neveidotos spriedze, starp dūmvadu un ēkas konstrukciju atstāj no 5 līdz 10 mm brīvu spraugu. Veidojot dūmeni, pie viegli uzliesmojošām sienām jāievēro vismaz 5 cm atkāpe un brīvajā telpā jāļauj cirkulēt gaisam. Ja dūmrovja izvadu izvelk caur ugunsnedrošu sienu, to visapkārt 15 cm rādiusā aizsargā ar ugunsdrošu izolāciju. Lai izvairītos no termospriedzes, arī dūmrovja pāreju caur ugunsdrošu sienu noizolē. Arī savienojot dūmrovi ar dūmvada keramisko pieslēgumu, jāievēro izplešanās rezerve. Gāzes un šķidrā kurināmā katliem ar zemu dūmgāzu temperatūru spraugai jābūt 3 mm un to aizpilda ar speciālu, ugunsdrošu auklu vai ugunsdrošu silikonu. Cietā kurināmā katliem ir aug­stāka dūmgāzu temeperatūra, un attiecīgi spraugai jābūt lielākai – 5 – 10 mm. To aizpilda ar speciālo ugunsdrošo auklu.

No moduļblokiem saliktu skursteni virs jumta tradicionāli apšuj ar ķieģeļiem, nodrošinot jumtam pienācīgu izskatu. Lai to labāk paveiktu, izmanto speciālas betona atbalsta plāksnes, kuras var iegādāties reizē ar skursteņa moduļiem. Plāksnes kalpo par pamatu ķieģeļu kārtām. Veicot bloku ķieģeļu apdari, pirmajā un pēdējā rindā nepieciešams atstāt brīvas vertikālās šuves, lai nodrošinātu apdares vēdināšanu. Ja nevar nopirkt gatavas plāksnes, tās var izgatavot pats no betona un tērauda armatūras sieta. Gatavojot plāksni, jāatceras, ka armatūras sietam jāatrodas, maksimums, 2 cm no plāksnes augšējās malas. Jāatceras, ka apmūrēšanu var sākt tikai tad, kad betons pilnībā sacietējis. Piemēram, ieteicamais B 20 markas betons pilnu izturību iegūst tikai pēc 28 dienām.

Skursteņa galu sargā nosegplāksne jeb, kā saka skursteņslauķi, cepure. Pats skursteņa betona cepures var izgatavot no B 20 markas betona. Nosegplāksnes augšējai virsmai jābūt ar slīpumu no centra uz sāniem, kas nodrošina no­krišņu noteci. Atverei, caur kuru izies keramikas caurule, jābūt precīzi izveidotai ar šablona palīdzību. Nosegplāksnes pārkarei pār moduļbloku jābūt vismaz 6 cm. Uz nosegplāksnes apakšējās virsmas 2,5 cm attālumā no malas pa perimetru izveido iegriezumu, lai lietusūdeņi nenotecētu uz dūm­vada.

Jaunums Latvijā tagad ir inovatīvie “Safe Block Solid” moduļu bloki, kas ir ļoti izturīgi (gan ļoti augstā darba temperatūrā – līdz pat +700 °C, gan arī noturīgi pret skābi), pietiekami blīvi un no kā var izbūvēt līdz pat 50 metrus augstu skursteni. Pateicoties kompaktajiem izmēriem (apaļās formas moduļiem tas ir 280 mm x 280 mm x 245 mm, jaudīgākām apkures iekārtām paredzēti ovālas formas moduļi), tos iespējams nemanāmi iemūrēt mājas sienā, turklāt dūmvada izveidi iespējams veikt ļoti ātri – pat divreiz ātrāk, nekā to būvētu no tradicionālajiem moduļiem.

UZZIŅA

Vilkmes efekts dūmu un ventilācijas kanālos rodas spiediena un temperatūras starpības dēļ: vēsāks gaiss nāk no ārpuses un ir siltāks, vieglāks gaiss – no ēkas iekšpuses. Lai notiktu gaisa kustība, visas telpas jānodrošina ar gaisa ieplūdi un izplūdi caur kanāliem, kas novirzīti caur jumtu. Telpā, kurā ir uzstādīts apkures katls, jābūt gaisa pieplūdes ventilācijas atverei ar šķērsgriezuma laukumu ne mazāk kā 200 cm2, kuras apakšējā mala nedrīkst atrasties augstāk par 33 cm no grīdas, kā arī gaisa izplūdes ventilācijas atverei ar šķērsgriezuma laukumu ne mazāk kā 200 cm2, kas atrodas iespējami tuvu pārsegumam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+