Foto – Karīna Miezāja

“Mūsdienu bērni ir gudrāki” 0

Piecdesmit piecu gadu darbs, skolojot bērnudārza bērnus un topošos pirmsskolas skolotājus, sudraba piespraudes ar saules simbolu vērtē – Rīgas 154. pirmsskolas iestādes vadītājas vietniece Irēna Dupure saņēmusi Rīgas domes piešķirto Martas Rinkas piemiņas gada balvu “Mūžs, kas veltīts bērniem”. 


Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Pērn šo balvu saņēma Daina Dzintere, kas bijusi I. Dupures iecienīta skolotāja Rīgas Pedagoģiskajā skolā un vēlāk kļuvusi par profesori augstskolā, pedagoģisku grāmatu autori. “Man likās, ka, salīdzinot ar manu skolotāju, nemaz šo balvu nebiju pelnījusi,” teic I. Dupure.

Tieši bērnudārza audzinātājas amatā balvas laureāte nostrādājusi piecus gadus. Pēc tam kļuvusi par bērnudārza vadītāju. Bet pēc Ļeņingradas Hercena vārdā nosauktā institūta absolvēšanas (Latvijā tolaik nevarēja iegūt augstāko izglītību pirmsskolas pedagoģijā) pieņēma D. Dzinteres uzaicinājumu kļūt par mācībspēku Pedagoģiskajā skolā, vēlāk līdz 2003. gadam strādāja arī Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā. Kopš 2004. gada dažādos amatos strādājusi Rīgas 154. pirmsskolas iestādē – bijusi metodiķe, izglītības metodiķe. Tagad ir vadītājas vietniece, bet galvenais darba uzdevums joprojām ir palīdzēt pirmsskolas skolotājiem sagatavoties rotaļnodarbībām, sniegt padomus un ieteikumus, kā arī sekot līdzi tam, kādas ir jaunākās prasības pirmsskolas izglītībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī 154. pirmsskolā iet līdzi laikam un sešgadniekiem māca pirmās klases vielu. Bērni labprāt mācās agrāk, piemēram, rakstīt. Taču I. Dupure atzīst, ka bērnu sagatavotība un attīstības tempi ir ļoti dažādi, tāpēc nevar teikt, ka agras skolas gaitas ir visiem piemērotas.

Rīgā pirmsskolas pedagogu trūkst, tāpēc jāņem tie kadri, kas ir. Savulaik Rīgas dome finansēja studiju programmu, kuras laikā visi bērnudārza darbinieki – gan tie, kuri savulaik pabeiguši Pedagoģisko skolu, gan tie, kuri apguvuši pavisam citas profesijas, divu gadu laikā varēja iegūt tiesības strādāt par pirmsskolas skolotājiem. Kadru problēmu tā daļēji atrisināja, tomēr bērnudārzu vadība ikdienā jūt, ka tiem, kas tikai divus gadus mācījušies pedagoģiju, bērnu izglītošana pārāk labi nesokas. Tajā pašā laikā I. Dupure uzskata: bērnudārza audzinātājas varētu iztikt bez augstākās izglītības, ja vien joprojām būtu iespēja iegūt vidējo pedagoģisko izglītību.

Salīdzinot darbu bērnudārzā agrāk un tagad, I. Dupure teic, ka senāk grupās bijis vairāk bērnu, bet strādāt bijis vieglāk, jo mazuļi nebijuši tik izlutināti kā mūsdienās. Nebijis tik daudz bērnu ar uzvedības problēmām. Tagad mazie biežāk ir nervozi vai agresīvi. Diemžēl vecāki šo visatļautību veicinot. Piemēram, mamma neaizrāda, ja puika ar akmentiņiem apmētā automašīnas. Vecāki tagad mazāk iesaistoties bērnudārza labiekārtošanā – daudzas mammas vairs nemāk adatas rokā noturēt, bet tēti neprot strādāt ar lāpstu. Mūsdienu vecāki mazāk ar bērniem runā, tāpēc mazajiem biežāk nepieciešamas logopēda nodarbības.

Bet kas mūsdienās ir labāk nekā senajās dienās? I. Dupure atbild, ka mūsdienu bērni ir gudrāki. Tagadējie četrgadnieki spēj tik gudri spriest vai pajautāt, ka atliek tikai pabrīnīties. Tagad vecāki pievērš vairāk laika bērnu izglītošanai – vairāk ved uz dejošanu, vingrošanu, peldēšanu un citām nodarbībām.

Alga bērnudārza pedagogiem nekad nav bijusi liela. Padomju laikā sanāca nedaudz virs 60 latiem. Tagad – ap 250 latiem.

Reklāma
Reklāma

Tomēr I. Dupure ar prieku atceras gan darbu bērnudārzos, gan Pedagoģiskajā skolā un augstskolā. Darbs ar jaunatni neļauj novecot, turklāt Pedagoģiskajā skolā bijis arī ļoti labs darbabiedru kolektīvs. “Skolotāja darbs ir interesants tāpēc, ka vienmēr apkārt ir jauni cilvēki. Profesija liek vienmēr aktīvi darboties. Tas ir ļoti svarīgs darbs. Man reiz uzdāvināja magnētiņu ar uzrakstu: “Skolotāja! Mācīt nozīmē veidot cilvēka likteni.” Ja būtu iespēja sākt dzīvi no jauna, droši vien atkal izvēlētos pedagoga darbu,” stāsta I. Dupure.

Rīgas domes pārstāvji apbalvojuši arī citas pirmsskolas pedagoģes, piešķirot balvas “Par ieguldījumu pirmsskolā” un “Par ilggadīgu darbu profesijā”. Šis ir otrais gads, kad pirmsskolas pedagogi tiek pie Rīgas domes balvām. Arī nākamgad iecerēts pasniegt balvas labākajiem pirmsskolu pedagogiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.