Sports

Mūsējie svētdien: ko maratonā iespēs Latvijas dāmu trio? 16

foto: LETA

Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs šodien startē Latvijas maratonistes Jeļena Prokopčuka, Ilona Marhele un Ariana Hilborna.

Maratons sievietēm sāksies plkst.15.30 pēc Latvijas laika.

Tieši 39 gadus vecā Prokopčuka ir Latvijas spēcīgākā garo distanču skrējēja. Līdz šim viņa piedalījusies trijās olimpiskajās spēlēs, bet iepriekšējo reizi to darīja pirms 12 gadiem Atēnās, veicot 10 000 metru skrējienu.

Iepriekšējo reizi Prokopčuka maratonu skrēja aprīlī, kad izcīnīja ceturto vietu Bostonā, finišu sasniedzot pēc divām stundām 32 minūtēm un 28 sekundēm.

Savukārt 30 gadus vecajai Marhelei šīs būs pirmās olimpiskās spēles karjerā, bet Riodežaneiro Olimpiādes normatīvu viņa izpildīja pērn rudenī Frankfurtes maratonā, distanci veicot divās stundās, 38 minūtēs un vienā sekundē, kas ir viņas personiskais rekords.

Tikmēr ASV dzimusī latviešu skrējēja Hilborna, kurai ir 35 gadi, arī ne reizi nav piedalījusies olimpiskajās spēlēs, bet normatīvu viņa izpildīja vien maija beigās, kad Otavas maratonu viņa noskrēja divās stundās, 40 minūtēs un 32 sekundēs.

Visi četri Hilbornas vecvecāki ir Latvijas pilsoņi, kuri Otrā pasaules kara laikā pameta valsti un emigrēja uz ASV. Hilborna ir sportistes laulātais uzvārds, bet viņas ģimenes īstenais uzvārds ir Zvērs. Sportiste dubulto pilsonību saņēma 2014.gadā, un viņas sportiskā pilsonība jau pārreģistrēta kā Latvijas.

Hilborna bija izpelnījusies vietu 2012.gada Londonas olimpisko spēļu maratona ASV atlases sacensībās, tomēr pie ceļazīmes uz Olimpiādi netika.

Riodežaneiro olimpisko spēļu normatīvu bija izpildījušas pat četras Latvijas maratona skrējējas, tomēr sastāvā varēja iekļaut tikai trīs no viņām. Latvijā diskusijas izraisīja fakts, ka Anitas Kažemākas vietā sastāvā iekļuva šeit nepazīstamā Hilborna. Šķēpmetēja Sinta Ozoliņa pat vāca parakstus Kažemākas atbalstam, bet Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) izpildkomitejā, kad noteica olimpiskās dalībnieces maratona skriešanā, visu izšķīra viena balss – Hilborna saņēma par vienu “par” balsi vairāk, nekā bija “atturas” balsis.

Šodien Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs tiek sadalīti 22 medaļu komplekti – vieglatlētikā, boksā, treka riteņbraukšanā, daiļlēkšanā, paukošanā, golfā, mākslas vingrošanā, burāšanā, šaušanā, tenisā, svarcelšanā un cīņā.

Kopumā šajās olimpiskajās spēlēs grasās piedalīties 33 Latvijas sportisti.

Par medaļām Riodežaneiro līdz 21.augustam cīnīsies vairāk nekā 10 500 sportisti, kuri sadalīs 306 godalgu komplektus 28 sporta veidos. Šajās olimpiskajās spēlēs programmā atgriezīsies golfs un regbijs-7. Abi sporta veidi starp olimpiskajiem bija pagājušā gadsimta sākumā, bet iespēju atgriezties ieguva 2009.gadā.

Riodežaneiro ir pirmā pilsēta Dienvidamerikā, kura ieguvusi tiesības rīkot olimpiskās spēles. Tomēr tā saņemt iespēju organizēt četrgades lielāko sporta notikumu mēģināja arī iepriekš – pirmo reizi tas notika, gatavojoties 1936.gada olimpiskajām spēlēm, kas rezultātā notika Berlīnē. Vēlāk Riodežaneiro kā kandidātpilsēta startēja arī 2004. un 2012.gada spēlēm, tomēr tiesības organizēt olimpiskās spēles Brazīlijas metropole ieguva tikai 2009.gadā, izcīnot iespēju rīkot 31.Vasaras olimpiskās spēles 2016.gadā un apsteidzot trīs citas kandidātpilsētas – Čikāgu, Madridi un Tokiju.

Galvenais olimpiskais stadions – Marakanas stadions – pilsētā tika uzbūvēts jau pirms aptuveni 70 gadiem, to atjaunojot pirms 2014.gadā aizvadītā Pasaules kausa futbolā.

Riodežaneiro olimpiskās spēles sāksies dopinga skandālu ēnā, jo jūlijā publicētajā Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) neatkarīgās komisijas ziņojumā norādīts, ka Krievijas valsts iestādes izstrādājušas un organizējušas sistēmu, ar kuras palīdzību tika slēptas krievu sportistu pozitīvās dopinga analīzes 2014.gada Soču Ziemas olimpiskajās spēlēs un 2013.gada pasaules čempionātā vieglatlētikā, kas notika Maskavā.

Krievijas olimpiskajā delegācijā sākotnēji tika iekļauti 387 sportisti, taču dopinga skandāls šīs komandas ievērojami paretinājis, no sacensībām diskvalificējot 68 vieglatlētus.

Saistītie raksti

Latvijas Riodežaneiro Olimpiādes pieteikumā ir 34 sportisti, bet uz starta stāsies ne vairāk kā 33 no viņiem, jo šķēpmetēja Līna Mūze Eiropas čempionātā guva krustenisko saišu traumu, kā dēļ četrgades lielākajā sporta forumā nevarēs piedalīties.

Neilgi pirms olimpisko spēļu sākuma Latvijai tika prognozētas trīs olimpiskās godalgas – ASV laikraksts ”USA Today” lēš, ka uz goda pjedestāla kāps Eiropas čempions šķēpmešanā Zigismunds Sirmais, septiņcīņniece Laura Ikauniece-Admidiņa, kā arī pludmales volejbola duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Savukārt “Gracenote” (agrāk – “Infostrada Sports”) jaunākajās prognozēs paredz sudrabu šķēpmetējai Madarai Palameikai un pludmales volejbolistiem, bet bronzu cīkstonei Anastasijai Grigorjevai.

Tāpat Latvija lielas cerības saista arī ar divkārtējo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā Māri Štrombergu un svarcēlāju Artūru Plēsnieku.

Kopš neatkarības atgūšanas Latvija medaļas guvusi katrās Vasaras olimpiskajās spēlēs, turklāt tikai 1996.gadā Atlantā nācās samierināties ar vienu godalgu.

Olimpiskās spēles Riodežaneiro risināsies līdz 21.augustam.

LA.lv