×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. decembris, 2014
Drukāt

Vai muskuļu audzēšanai jaunieši drīkst lietot uztura bagātinātājus?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Vai uztura bagātinātājus Super Amino 6000 Extended Release Formula un Serious Mass drīkst lietot jaunieši, kuri vēlas lielus muskuļus? Vai šie līdzekļi ir kaitīgi, un kas notiek, ja tos vairs neizmanto?” MĀRA Z. KĀRSAVAS NOVADĀ

Proteīni kārbiņā

Neviens uztura bagātinātājs, ja tas ir oficiāli reģistrēts, legālā tirdzniecības vietā pirkts un atbilstīgi aprakstam lietots, nav kaitīgs, izņemot kādas sastāvdaļas individuālu nepanesību.

Jūsu minētā Super Amino aprakstā teikts, ka tas ir “patentēts augstākās kvalitātes sūkalu proteīna izolāts, sūkalu proteīna koncentrāts un brīvo formu aminoskābju maisījums, kviešu proteīns”. Sporta ārste Sandra Rozenštoka secina, ka šīs vielas nevar būt nekas slikts cilvēkam, ja vien uztura bagātinātāja devas ir samērotas ar fiziskajām aktivitātēm.

Serious Mass aprakstā uzsvērts, ka preparāts paredzēts ķermeņa masas palielināšanai. Tā sastāvā ir proteīns, ogļhidrāti, 25 vitamīni un minerāli.

Sporta ārste atgādina, ka visi šie preparāti ir tikai uztura bagātinātāji – barības piedevas pareizam treniņu režīmam un diētai. To uzdevums ir palielināt sportisko aktivitāšu efektivitāti un ātrāk sasniegt vēlamo rezultātu, nekaitējot veselībai. Šie produkti palīdz sabalansēt uzturvielas, lai organisms vieglāk tiktu galā ar slodzi un pēc tās atgūtos, lai atbrīvotos no liekā svara, nejūtot nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu deficītu, jo barībā, kuras sastāvā ir daudz olbaltumvielu (gaļa, olas, piena produkti), vienlaikus ir daudz dzīvnieku izcelsmes tauku, kas nebūt neveicina sportiskos rezultātus un neuzlabo pievilcīgas ķermeņa aprises.

Proteīnu uztura bagātinātājos ir augsts olbaltumvielu saturs, jo muskuļi sastāv galvenokārt no aminoskābēm. Tās palīdz radīt un saglabāt pozitīvu slāpekļa līdzsvaru, kam savukārt ir liela nozīme jaunu muskuļu veidošanā. Aminoskābēm ir svarīga loma, lai novērstu muskuļu proteīnu sadalīšanos un atjaunotu muskuļaudus pēc intensīva treniņa.

Vienlaikus ar slodzi

– Olbaltumvielu preparātiem pretī jāliek spēka slodze, citādi tiek pārslogotas aknas un nieres. Ja lieto kādu no šādiem olbaltumvielu preparātiem, vienmēr regulāri jākontrolē nieru un aknu darbība, jo šiem orgāniem tas ir papildu darbs, – uzsver sporta ārste un paskaidro: jo lielāka fiziskā slodze, jo vairāk olbaltumvielu organisms patērē, tāpēc rodas pastiprināta nepieciešamība pēc tām, bet iztrūkstošo daļu var kompensēt ar speciāliem preparātiem. Ja nav pietiekamas fiziskās slodzes un vienlaikus lieto šos uztura bagātinātājus, organisms neuzņem visas olbaltumvielas un tās caur aknām un nierēm tiek izvadītas. Tāpēc šādā gadījumā tas ir gan nelietderīgs naudas tēriņš, gan organisma pārslodze.

Jauniešiem jāņem vērā, ka tīrus proteīna preparātus līdztekus adekvātai fiziskajai slodzei treniņa dienās var lietot pēc 14 gadu vecuma, jo ļoti bieži līdztekus olbaltumvielām preparātos ir stimulatori vai citas pusaudžiem nevēlamas vielas. Ideālā variantā jākonsultējas ar sporta ārstu, lai vienotos par sporta veidam, treniņu režīmam un slodzei, kā arī noteikta kaloriju daudzuma diētai piemērotu līdzekli. – Guļot dīvānā un dzerot pulverīšus, muskuļu masa neveidojas, – Sandra Rozen­štoka skarbi sagrauj daudzu laisko sapņotāju vēlmi kļūt par pievilcīgu muskuļu kalnu.

Savukārt, lai nopirktā uztura bagātinātāja kārbiņā būtu tas, kas teikts nosaukumā vai aprakstā, šādus preparātus ieteicams iegādāties specializētos veikalos vai tirdzniecības vietās sporta zālēs, kur var saņemt arī kvalitatīvu konsultāciju par sportistu uztura piemērotāko produktu, devām, lietošanas biežumu un laiku, kā arī brīdi, kad lietošana jāpārtrauc.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+