×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
20. marts, 2014
Drukāt

Agris Liepiņš: Mūsu bailēs ienaidnieki dūšu smels
 (12)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Russia's President Vladimir Putin (C) speaks during a rally to celebrate the incorporation of Crimea at the Red Square in Moscow, on March 18, 2014. Putin pushed today every emotional button of the collective Russian psyche as he justified the incorporation of Crimea, citing everything from ancient history to Russia's demand for respect to Western double standards. AFP PHOTO/ RIA-NOVOSTI/ POOL/ ALEXEI NIKOLSKY

Studenta laikos klausījos latgaļu vīra stāstu par krievu ienākšanu Latvijā četrdesmitajā gadā. “Gar mūsu ciemu veda lielceļš, un pa to brauca sarkanarmijas kolonna,” viņš gremdējās atmiņās, “ciemā dzīvoja pāris krievu ģimeņu. Pēkšņi viens no krieviņiem – apkārtnes lielākais dzērājs un pļunduris, kuram neviens saimnieks nedeva darbu, – izskrēja uz lielceļa un, cepuri vicinādams, sauca: “Zdrastvuiķe, tovariščī!” (Esiet sveicināti, biedri!)”” Šo traģikomisko situāciju atceros, vērojot televīzijā Krimas iedzīvotāju prieku par Krievijas specvienību ienākšanu Ukrainā.

Krimas okupācija liek citām acīm pavērties uz situāciju Latvijā. Arī mūsu valstī mīt liels skaits sveštautiešu, kuri kā migranti šeit ieradušies padomju laikā un kuri turpina sevi identificēt ar Krieviju. Latgalē laiku pa laikam izskan valodas par “autonomiju”. Ņemot vērā lielo iebraucēju skaitu šajā Latvijas daļā un viņu politiskās simpātijas, nav ne vismazāko šaubu, par kādu autonomiju tiek sapņots. Tālāko scenāriju varam vērot televizoru ekrānos. Krimas vicepremjers jau pasteidzās paziņot, ka ukraiņu armija Krimā ir okupantu armija.

Mūsu pašmāju politiķu samiernieciskā nostāja ir vispārzināma, viņiem parasti nav nekādu pret­argumentu, lai nekauņas noliktu pie vietas. Atcerēsimies kaut vai valodu referendumu – Valsts prezidentam Bērziņa kungam nebija ko teikt. Vienīgā atruna – neesot veida, kā aizliegt šādu referendumu! Centrālā vēlēšanu komisija izsludināja referendumu, jo neesot pamata to neizsludināt. Paradoksālākais bija tas, ka referendumu ierosināja nepilsonis Lindermans, bet Latvijas politiķiem pietrūka drosmes jau pašā sākumā pateikt, ka nepilsoņiem šādu tiesību nav.

Nekādu mācību no valodu referenduma politiķi nav guvuši. Tā vietā, lai Satversmes Preambulā latviešu valodu nostiprinātu kā vienīgo valsts valodu, Saeimas Juridiskā komisija latviešu valodu nodēvējusi par demokrātiskas līdzdalības un saliedētas sabiedrības pamatu. Tāpēc mani māc pamatotas šaubas – vai sastrēguma situācijā politiķi spēs adekvāti aizstāvēt valsts intereses?

Ja patiesi gribam sagaidīt savas valsts simtgadi, tad varbūtībai, ka Krimas scenārijs atkārtosies Latvijā, jāpieiet ar vislielāko nopietnību. Kaut vai tā iemesla dēļ, ka Krievijas vēstnieks Latvijā izteicās – Krievija Latvijā neievedīs savu karaspēku, pat ja krievvalodīgie to lūgtu. Nesen viņš klāstīja – žēl, ka politiķiem nav jāiziet dopinga kontrole, jo eksprezidente pieļāva varbūtību, ka pēc olimpiskajām spēlēm Krievijas karaspēks ieies Krimā.

Kādus pasākumus veikt savas valsts drošībai? Tuvākajā nākotnē nebūs svarīgāka uzdevuma par saliedētas, uz kopējām vērtībām balstītas sabiedrības veidošanu, kurā pamattautai – latviešiem – jābūt noteicošā vairākumā. Pirmkārt, nekavējoties jāpārtrauc uzturēšanās atļauju tirdzniecība par naudu. Jābeidz gvelzt muļķības, ka bagātais Krievijas pilsonis te atpūtīsies labi ja nedēļu gadā. Krievija skaidri pateica – Krimā tā aizstāvēšot savu pilsoņu intereses un īpašumus! Pievērsiet uzmanību pēdējam vārdam. Otrkārt, lai arī cik nepatīkams un jūtīgs būtu jautājums, bet steidzami jāveicina nelojālu sveštautiešu atgriešanos savā etniskajā dzimtenē. Jāpilda pašas Saeimas 1996. gada 22. augustā pieņemtā deklarācija par Latvijas okupāciju, kurā Latvijas Saeima aicināja pasaules valstis un starptautiskās organizācijas palīdzēt likvidēt okupācijas sekas. Uz šodienas notikumu fona mūsu argumenti varētu skanēt diezgan pārliecinoši. Jāpārskata nepilsoņu statuss – tas tika radīts uz laiku, lai cittautieši varētu izšķirties – integrēties Latvijas sabiedrībā vai atgriezties savā etniskajā dzimtenē. Līdztekus noteikt daudz stingrākus noteikumus pilsonības iegūšanai. Mācību jau guvām – neskaitāmi tūkstoši jauno pilsoņu balsoja par krievu valodu kā otro valsts valodu. Ir reizes, kad labākas nākotnes vārdā jābūt drošiem. Ojāra Vācieša vārdiem runājot:

Ja mūsu maziskajās bailēs

Sev ienaidnieki dūšu smels,

Viss senču gājums liesmās gailēs.

Ja mūsu maziskajās bailēs

Sev ienaidnieki dūšu smels.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Nekas. Drīz civilizācija iznīcinās civilizācijas mēslu impēriju.

 2. Ja mums būtu Latvijai lojāli valdošie, tad šāda situācija nebūtu iespējama principā.
  Bet tā kā tiem vairāk rūp kā uzturēt krievu valodu, to pieminekļus, slēpt čekas maisus, tad jautājums nerodas, kā labā tie strādā.

 3. dzelzs duure tagad jau Atbildēt

  jau pirmajaas neatkariibas dienaas ,jau ilgi skatos shkiibi uz krieviem iznemot inteligences paarstaavijiem.
  man nav saistiibas ar Krieviju un kaapeec man jaaleekaa krieviem.korupcija vienmeer buus krievijaa.

 4. В случае Украины страны Запада демонстрируют двойные стандарты, забывая о собственной истории оккупаций. Об этом на пресс-конференции заявил мэр Вентспилса Айвар Лембергс (Latvijai un Vеntspilij, СЗК).

 5. Agris Liepiņš pamodies vismaz 10 gadus par vēlu. Mūsu pārtikas uzņēmumu lielākā daļa jau pieder Krievijas īpašniekiem. To vislabāk zina bij. lauksaimniecības min. vtn. A.Šķēle, caur kura rokām lielākā to daļa ir izgājuši. Kas attiecas uz drošību- kamēr LV pusē dzīves līmenis būs augstāks, Daugavpils uz Krievijas pusi pārāk neskatīsies. Nez vai Krimas krievi tā gribētu pievienoties Krievijai, ja necerētu uz 2 x lielākām algām un pensijām iepretī SVF solītai visas Ukrainas stingrai jostu savilkšanai.

 6. Jau gadiem nepietiek dūšas, jo Krievijas piulsoņi šeit dzīvo kā savā Roģinā, jo viņiem ir izdevīgu būt svešas valsts pilsoņiem, bet dzīvot Eiropā. Valdībai vajadzētu tikai palūgt, lai viņi iegūst Latvijas vīzas, jāiegūst darba atļaujas utt… Un to visu kuras katru gadu ir jāpārreģistrē no jauna. Nu gluži kā jebkuram citam ne ES valsts pilsonim. Lai beidzot saprot ka šeit nav Krievija.

 7. Paldies par rakstu! Žēl,ka tā nedomā tie,kuri valda par mums.Tie lokās kā tārpi vienā vietā.Bezgala drūmi un skumji.

 8. Nelojālās organizācijas aizliegt,krievijas pilsoņus,kas nodarbojas ar pretlatvisku darbību izsūtīt.Tagad īstais brīdis.Pasaule saprtīs ja pieradīsim ka tā ir kremļa piektā kolona,kas gatavo Ukrainas scenāriju.

 9. Latvija politiķiem ( daudziem ar Kremļa iemaksu ) pietiek dūšas tikai vēlēt tādus Bērziņus un pie tam ar SC un ZZS balsīm un nepietiek dūšas teikt – šim kungam laiks baudīt pensiju un tāpēc =Atcerēsimies kaut vai valodu referendumu – Valsts prezidentam Bērziņa kungam nebija ko teikt. Vienīgā atruna – neesot veida, kā aizliegt šādu referendumu! = Tātad jau pieļauj domu ka tādu var rīkot un nākošais referendums par Latvijas pievienošanu Krievijai – atkal Bērziņam nebūs ko teikt. Tā ir politiskās elites gļēvulība ja ne nodevība .Politiskajā elitā vajag vaigu gaisu un vienkārši – dzīvē par Saeimas deputātu var būt 2 reizes un tad uz redzēšanos – dod vietu nākošajiem. Naivais sapnis atgrūst sivēnus no siles, bet tas jādara. Vel piezīme – lai tādi bērzņveidīgie tur nebūtu – prezidentu vēl Satversmes sapulce visu latvijas deputātu sapulcē – Saeimas, pilsētu, novadu. Tad nebūs vēlēsanu veikalu un bērziņveidīgie varēs mierīgi dzīvot mājās…

 10. Nevienam nav nekād noslēpums ,ka par kremlim pietuvināto Uaškova SC balsoja daudzi latvieši un tie bija t.s. protesta balsojumi. Patreizējie varturi NEKO nav darījuši lai nākotnē protesta balsojumu nebūtu.Protesta basojumus veicināja privatizētā demokrātija- progresīvā ienākuma nodokļa neesamība,PVN 21% pārtikai, prātam neaptveramā korupcija ,atļauto narkotiku uzvaras gājiens u.t.t. u.t.t. Nešaubīgi var apgalvot ,ka protesta balsojumi turpināsies arī šajā saspringtā situācijā ,kuru dēvē pat par 3.pasaules kara priekšvakaru.

 11. Faktiski pirmais solis uz PSRS atjaunošanu ir sperts Krimā, kur “zaļie cilvēciņi” ir jaunās PSRS armija un jaunie PSRS pilsoņi.
  Vienreiz PSRSu sagrāvām – sagrausim arī otreiz un Kremli ar visiem nacistiem nolīdzināsim līdz ar zemi!

Draugiem Facebook Twitter Google+