×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
27. decembris, 2013
Drukāt

Inteliģents cilvēks – zilonis, kuru var laist trauku veikalā

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Esam saņēmuši vēl vairākas vēstules, kurās mūsu lasītāji atbild uz 4. decembra numurā Maijas Veides rosināto jautājumu, kurš viņiem ir inteliģenta cilvēka paraugs.

Agronome R. Kroģere atzīst, ka M. Veide ir labi pateikusi inteliģenta cilvēka galvenās pazīmes: “pieticīgs, nekāro ārēja spožuma, toties ir ar plašu interešu loku, pieklājīgs, savaldīgs” un piebilst, ka izsenis Latvijā par inteliģenci uzskatīti mācītāji, skolotāji, ārsti. Tiem jāpieskaita arī t. s. radošo profesiju pārstāvji – literāti, mākslinieki, mūziķi u. c. Tomēr profesija un augstākā izglītība vien nenodrošina inteliģenci. “Spoža aktrise var būt kaprīza, iedomīga, skaudīga – kāda tur inteliģence? No otras puses – pazīstu autobusa šoferi, kurš regulāri noskatās izrādes Nacionālajā teātrī, arī Operā,” raksta R. Kroģere. Viņasprāt, inteliģentam cilvēkam piemīt atturīga elegance, manierēs ir kaut kas aristokrātisks, tomēr šīs pazīmes ir otršķirīgas. “Inteliģenta etalons manās acīs ir Jānis Stradiņš – erudīts, vispusīgs zinātnieks, dziļas kultūras cilvēks, aktīvs sabiedriskajā dzīvē, vienkāršs sadzīvē. Nevaru iedomāties viņu iereibušu runājam žargonā vai rupji lamājoties. Bet nav viņš arī “balts un pūkains”, vajadzības gadījumā ir gana skarbs un stingrs. Patiesa inteliģence piemīt arī Andai Līcei, Mārai Zālītei, Jurim Strengam, Annai Žīgurei un daudziem Dziesmu un deju svētku dalībniekiem. Neapšaubāmi inteliģenti bija Ēvalds Valters un Imants Ziedonis. Diemžēl no politiķiem nevienu neņemos nosaukt,” konstatē R. Kroģere.

Inteliģents ir tāds zilonis, kuru var laist trauku veikalā, ar smaidu raksta I. Manguse, jo viņš būs tik vērīgs, centīgs, zinošs, ka nesabradās neko. Bet tieši otrādi – pēc viņa pastaigas trauku veikalā viss – māli, stikli un cilvēki – jutīsies lielāki un labāki. Jo pasaulē ir tikai viens veids, kā cilvēku padarīt labāku, t. i., izturēties pret viņu labāk, nekā viņš to ir pelnījis. Inteliģentiem tas izdodas, secina I. Manguse un min Annas Žīgures un Dagmāras Beitneres vārdus.

No izcilo rakstnieku un dzejnieku elites kā inteliģentus vispārākajā nozīmē rīdziniece Māra Jansone pirmām kārtām izceļ Albertu Belu, ar kuru sarunu divos turpinājumos nesen lasījusi “Mājas Viesī”, un lielisko bērnu dzejnieci Inesi Zanderi.

Savukārt Elīna Zuzāne no Pārgaujas novada nosauc tikai divus, viņasprāt, valstsvīra cienīgus politiķus, kas izceļas ar savu stāju, inteliģenci, attieksmi un godīgumu – Valdi Dombrovski un Anatoliju Gorbunovu. “Apbrīnoju Dombrovski par viņa izturību, pacietību un spēju visus jautājumus kārtot ar cieņu. Un tomēr – beidzot arī viņš salūza,” par premjera demisiju ar nožēlu saka E. Zuzāne.

Tikai viena Sēlijas mazpilsēta Viesīte mums ir devusi divus akadēmiķus – Paulu Stradiņu un Jāni Stradiņu, atgādina rīdzinieks Uldis Priede. “Būtu lieki stāstīt par Skulmju ģimenes tradīcijām, tāpat par brāļu Kokaru mūža devumu kora mākslā,” viņš raksta, cik Latvija ir ar šādiem cilvēkiem bagāta. “Mēs visi zinām Rundāles pils muzeja direktoru Imantu Lancmani. Daudziem ir zināmas mākslas un mūzikas mācību iestādes, kuru audzēkņi gūst pasaules mēroga panākumus un ienes Latvijas vārdu mākslas pasaulē. Baidos šo sarak-
stu turpināt, jo tas iesniegtos jebkurā Latvijas vietā. Nekļūdīšos, viņus godājot par Latvijas inteliģences virsotni.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+