×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. janvāris, 2016
Drukāt

Mūsu ir vairāk, nav ko raustīties! Saruna ar Juri Bojāru (51)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Uzziņai:

Juris Bojārs, habilitēts juridisko zinātņu doktors, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) īstenais loceklis, LZA eksperts starptautiskajās tiesībās, zinātnieks un mācībspēks.
Dzimis 1938. gada 12. februārī Rīgā,
mācījies Ogres mežrūpniecības tehnikumā un VDK Augstākajā skolā Maskavā,
sešus gadus strādājis LPSR VDK pretizlūkošanas daļā, kuru atstājis 1972. gadā.
No 1972. līdz 1984. gadam bijis padomnieks, vēlāk Protokolu un konsulārās nodaļas vadītāja vietnieks LPSR Ārlietu ministrijā,
kopš 1979. g. LVU Juridiskās fakultātes mācību spēks.
1987. gadā PSRS Ārlietu ministrijas Diplomātiskajā akadēmijā aizstāvēja juridisko zinātņu doktora disertāciju starptautiskajās tiesībās.
1989. gadā izveidoja un divdesmit gadus vadīja LU Starptautisko attiecību institūtu,
par darbu Latvijas neatkarības atjaunošanā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (kopā ar LR Augstākās Padomes deputātiem – tautfrontiešiem, kas balsoja par Latvijas neatkarību).
Divu dēlu tēvs, četru mazbērnu vectēvs,
13 monogrāfiju un vairāk nekā 400 publikāciju autors.

Pēc 150 gadiem, bet varbūt pat pēc piecdesmit gadiem Latvijā atkal būs drosmīga un gudra intelektuālā un politiskā elite. Nauda vairs nevarēs nekontrolēti valdīt pasauli. Divas tik gaidītas un mierinošas ziņas sniedza LU profesors, juridisko zinību doktors JURIS BOJĀRS sarunā par barikāžu laiku un dzīvi, kuras patiesā jēga, kā teicis Konfūcijs, atklājas pēc 70 gadu vecuma.

– Nākot uz tikšanos, atcerējos jūsu slaveno rakstu “Brīvību rīt ne vēlāk kā uz brokastu laiku” (1989)…

– Atmodas laikā uzrakstīju ļoti daudz rakstu un tie atstāja zināmu iespaidu. Arī pirmo zinātniski pamatoto rakstu par tautu pašnoteikšanās tiesībām visā Padomju Savienībā. Mans students armēnis to pārtulkoja un 1988. gadā raksts tika publicēts Armēnijā. Tolaik tur domāja par pašnoteikšanos. Taču tad krievi, iespējams, sarīkoja mākslīgo zemestrīci Spitakā, 25 000 cilvēku gāja bojā un pārējie par pašnoteikšanos uzreiz aizmirsa.

– Esat apbalvots ar barikāžu dalībnieka goda zīmi. Ko barikāžu dienās darījāt, ko domājāt?

– Tas bija ļoti sarežģīts laiks, no Latvijas Tautas frontes biju ievēlēts divos parlamentos – PSRS Tautas deputātu kongresā un LPSR Augstākajā Padomē, kas bija atjaunojusi Latvijas neatkarību. Tā lidoju starp Rīgu un Maskavu. Tur kopā ar pārējiem baltiešu deputātiem darbojāmies kopā ar Krievijas demokrātiem, ko vadīja Jeļcins. Jau labu laiku maskavieši, arī “Ļiteraturnaja gazeta” redaktors Ščekočihins, mūs brīdināja: zēni, uzmanieties, pret jums pielietos spēku un Sibīrijā jau atjauno kādreizējās politieslodzīto nometnes. Barikāžu laiks bija drūms, jo Baltijas kara apgabala ģenerālis Kuzmins bija ļoti reakcionārs cilvēks.

Barikāžu dienās atrados LPSR Augstākās Padomes (AP) ēkā, jo mums, deputātiem, bija jādomā, ko darīt visbīstamākajā laikā. Darbojāmies kādi sešdesmit deputāti, kur pārējie bija pazuduši, nezinu. Tas viss notika ļoti dīvaini. Pirmkārt, mūs kārtīgi neapsargāja, apsardze bija pāris maza auguma plikpauraini milicīši. Skaidrs, ka tas bija apzināti darīts, jo drīz AP ēku gribēja ieņemt krievu karaskolas kursanti, pārģērbti civilajā. (Redziet, jau tolaik lietoja “zaļo cilvēciņu” metodes!) Iekšlietu ministrs Bruno Šteinbriks deva komandu OMON vienībai, kas tobrīd vēl nebija politizēta. Omonieši paņēma savas nūjas un desmit minūtēs kursantus iztrenkāja. Atceros – atvērām logus un skatījāmies, kas notiek. Kursanti kliedza: “Rebjata, nebeiķe nas, mi tože russkije!” (“Puiši, nesitiet mūs, mēs arī esam krievi!” – no krievu val.) Pēc tam AP apsargāt atbrauca Bauskas miliči, enerģiski latviešu puiši ar automātiem, tad izveidoja 1. Policijas bataljonu, sauktu “baltās beretes” un AP apsardzi. Drūmākais bija tas, ka virs ēkas pastāvīgi lidoja armijas helikopteri. Runā, ka tobrīd, kad tika plānots ieņemt AP, helikopteru komandierim ticis dots rīkojums ēku sašaut ar raķetēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (51)

 1. Jādara kā Bojārs, nošāva autozagli un pareizi darīja. Te vairs nav ko gaidīt, jāpērk stroķi un jāšauj nost.

 2. Посмотрел на свои трусы.
  Шеринка свернулась в форме свастики!
  Выкинул трусы в сортир.
  Фашисты везде!

 3. Bet paldies Bojāram,ka grafists kļuvis tik aktīvs.Vismaz kāda izklaide pesijas gados.

  • Всё для вас, дорогой, развлекайтесь на здоровье. А здоровье в нашем возрасте – это самое главное.

   • Я вот такой здоровый – каждый день молюсь о Воване Путине.
    Придает силы с фашистами боротся.
    Пойду, Вовину фотку поцелую.

 4. Labs, sakarīgs raksts, bet cik cilvēku to saprot?

 5. Я гоу на йух !

  • В игнор, однозначно!
   P.S. Удивляюсь терпению модераторов. То они любой чих удаляют, то допускают засерание такими коммментами вполне серъёзной темы. Этот гадёнышь не меня унижает, он унижает саму вашу газету и этот портал. Так то, терпите дальше.

 6. Skaisti runāt Jūs protat, bet vēstures zināšanas un domāšana atgādina Padomijā iegūto – nebrīvo, čekas smadzeņu izskaloto vai nacionālās vai politiskās piederības diktēto. Augstskolu pasniedzējiem prasās būt suverēniem un brīviem savā domāšanā un attieksmē pret pagātnē, tagadnē notikušo, notiekošo…

 7. Я- мудак-с !

 8. Прошлой ночью у меня одни фашисты снились.
  Вспотел от кошмаров.

 9. Смотрите программу Время, – самая честная передача в Северной Корее 2.

  • Если хотите троллить – наздоровье! Только будьте хотя бы оригинальнее, не крадите чужие ники, а придумайте свой. Или не хватает воображения?

 10. А красть чужие ники нехорошо! Вы сударь мудак-с….

 11. Izlasīju visu rakstu un bez steigas. Tik īss raksts un tik daudz pateikts. To var pateikt tikai ļoti gudrs cilvēks. Šī iemesla dēl Juri Bojāru necieta pelēkie un tumšie prāti un viņš, man liekas, necieta tos, necieta alkatību un mantraušus. Veidojās smags konflikts, viņu pat savā partijā daudzi necieta un apsaukāja. Vaira arī teica, ka pie mums neciena personības vai tml. teica. Tā tas ir. Es nereti kontaktējos ar Juri Bojāru un mēs labi sapratāmies, katra tikšanās ar tādu cilvēku tevi dara patiesi gandarītu, bagātāku, apgarotāku. Paldies, Juri, ko tu Latvijai esi darījis. Es runāju ar Jāni Leju – prasu, ko tu dari. Rakstu grāmatas, Saku, Jāni, tu dari izcilu darbu nākotnei. Datori pazudīs, sabruks, tos sagraus, bet grāmatas paliks gadu tūkstošo, tautai noderēs zināt, kas ir bijis pirms simt, divsimt un tūkstoš gadiem. Juris dara to pašu.Lai veicas turpināt un darboties, paldies.

 12. krievnacisti ir m.aitas Atbildēt

  Viņi paši savu impēriju iznīcinās.

  • А латышские нацисты – это ангелы с крылашками?! Смешно.

   • tev daļa gar”latišskijiem nacistiem”?Gan mēs ar savējiem paši tiksim galā.Tev vajadzētu vairāk satraukties par tavējiem ,lai tie nebāžas virsū citām valstīm un tautām.Atradušies te laimes nesēji!

    • Мне – никакого! Но вот это не я же написал: «krievnacisti ir m.aitas 26. janvāris, 2016 00:25». Вот вы сами с ними и разбирайтесь.

   • Ko tu ute te kirilicā muldi?

 13. Manuprāt, “izcilākais” Bojāra seniora un juniora darbiņš tomēr ir LSDSP nolaišana uz grunti. Ko Rainis iesāka – to bojāri biebeidz. Punkts.

 14. Īsti nesapratu -vai tad autors nav, ka pie čekistiem pieņemts,mūžīgais.Un ja tā,kāpēc viņus un viņu maizes tēvus tik bieži vēl piemin un interve.Okupācija daļai tautiešu ir un paliek viens feins špacieru laiks,kas gan vistiešāk saistas ar viņu nesodito sadarbību ar okupantiem,kas civilizētās valstīs tiek uzskatits par vienu no smagākiem noziegumiem,bet pie mums par kalpošanu tautai.

 15. uz kuģa virsū un uz Ziemeļāfriku prom!

 16. Латышский «дедушка Ленин», жив ещё курилка. Самый настоящий, самый инстинный большевик, виртуозный мастер вранья. А то, у него и землятрясение в Спитаке специально русские устроили, а как же. Помню лекцию его, в московском райкоме партии, ну просто гениально пудрил всем мозги. Всё будет хорошо, у всех будут равные права, и прочее бла – бла.
  Короче. Вы можете гордиться таким «героем»…

  • To reiz ziepes padomijā ir bijis baigais deficīts. Stādos prikšā, kur tas bija izlietotas. Tu tur sēdēji, klausijies Bojaru, bet līdz šim laikam neko neesi sapratis. Kā saka, ja Dievs kādam atņem prātu tad uz mūžu.

   • А вы то свои мозги давно выпердели, да и был ли он у вас. Что ж, гордитесь своим «героем», стрелком по воришкам, хоть с мылом, хоть без.

  • Но вы то вот, понатужились, и из говна «конфекту» сделали. Что, сладко вам теперь? (Специально для национально озабоченных повторяю: попробуйте сами свою «конфектку», вдруг вам понравится.)

 17. Cienījamais profesors gan nedaudz jauc vēstures faktus. Aprakstītais “zaļo cilvēciņu” uzbrukums AP ēkai gan notika agrāk-
  1990.g.15.maijā.Barikāžu laikā OMON jau nevienam vairs Latvijā nepakļāvās, ne arī Br.Šteinbriks bija
  Iekšlietu ministrs.

 18. Būsim precīzi:
  Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen – 1. April 1815 in Schönhausen (Elbe); † 30. Juli 1898 in Friedrichsruh bei Hamburg /Viki, DE/.
  V.V.Freiberga ir bijis labākais Bojara darbs. Tā ir liela veiksme, ka viņam izdevās to pamanīt īstajā brīdī. Bet, kā zinam, veiksme tiek dota tiem, kas to ir nopelnijis.

  • “…..sešus gadus strādājis LPSR VDK pretizlūkošanas daļā, kuru atstājis 1972. gadā.”
   ================================================================
   Tā nav kāda nejauša “cūkas veiksme” atrodod ozolzīles – tas bija nopietns darbs, lai kontaktus nodibinātu Rietumu un PSRS specdienestu pārstāvji, resoru vadītāji, ēnu ekonomikas darboņi. “Viņu” intereses sakrita, tāpēc perestroika bez lielām aizķerēm pārgāja prihvatizācijā un denacionalizācijā. Starp citu, VVF bija kādu laiciņu NATO zinātniskās programmas “Cilvēciskie faktori” Kanādas pārstāve un priekšsēdētāja, tāpēc par “smadzeņe izskalošanu” Kanādā strādājošajam ģen. Kulaginam un nākamajam perestroikas arhitektam A.Jakovļevam nav jābrīnās. Augsta klase!
   p.s. Vēl tikai vienu lietu vajadzētu atcerēties – lieliem meistariem reizēm iznāk smagi kļūdīties – un par kļūdām tautām iznāk smagi maksāt.

 19. A.god.Bojāra kungs, Atbildēt

  cerība ir laba lieta un tai ir jābūt. Tikai problēma ir pašu cilvēku domāšanā. Manta ir tā iesēdusies vērtību skalas augšgalā, ka šaubos vai gadu simti tur ko līdzēs. Ne jau tikai nejaukā valdība un negantie deputāti, bet gandrīz vai visi bez izņēmuma pielūdz zelta teļu. Uz pirmajām rindām laužas, ne jau lai ieviestu kaut kādu taisnību un kārtību. Ja atceramies LSDSP Rīgā, kuriem pēc definīcijas vajadzēja aizstāvēt darba ņēmēju intereses, tad bilde ir bez vārdiem. Minētā partija par to arī samaksāja ar skuju taku

  • Var intervēt bijušo ietekmīgo LSDSP vadītāju, nepajautājot nevienu būtisku jautājumu par sociāldemokrātijas šodienas problēmām Latvijā. Kāpēc tā?

   • sieru smakas grafists Atbildēt

    Tā viš i….

   • Да потому, что и старший и средний Боярсы опорочили социал – демократические идеи своим крайним национализмом, иногда даже более крайним, чем собственно у самих нациков. Но они то, нацики, хотя бы поступают честно, и своих взглядов не скрывают.
    P.S.Господа цензоры, а чем вам не понравился мой комментарий? Неужели вы из нациков? Ах, ах, ….

   • Я- мудак-с !

 20. Patreizējā Latvijā līdzsvars starp bagātiem un nabagiem nav jāuztur.Lai Latvijā nerastos revolucionāra situācija nabagiem ir tiesības emigrēt uz valstīm kurās uztur līdzsvaru starp bagātiem un nabagiem .Ja tā turpināsies Latvija kā valsts izzudīs pat bez ,,zaļo cilvēciņu,, vai no Āfrikas iebrukušo džihādistu līdzdalības.

Draugiem Facebook Twitter Google+