Mobilā versija
Brīdinājums +15.1°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Otrdiena, 17. oktobris, 2017
22. jūlijs, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Mūsu kolektīvās aizgādnības migla (9)

Foto-Dainis BušmanisFoto-Dainis Bušmanis

Pēc Liepājas puisēna traģiskās nāves aktualizējies viedoklis, ka mums citam citu jāpieskata rūpīgāk, ir vietā un laikā. Ne tikai mazu bērnu sakarā. Tomēr, uz viņiem fokusējoties, publiskajos šīs pieskatīšanas attīstības modeļos parādās arvien vairāk mulsinoša. Gan amatpersonas, gan jo sevišķi dažādas sabiedriskās organizācijas tagad aizrautīgi vienojas secinājumā, ka iedzīvotājiem pietrūkst zināšanu, lai laikus atpazītu un palīdzētu dažādu vardarbības izpausmju traumētiem bērniem, un tāpēc mums ļoti nepieciešamas apmācošas sociālas kampaņas. Principā laba ideja, bet izbrīna tas, ka domu straume producē vienīgi kolektīvās aizgādnības kāpināšanas variantus un absolūti nepieskaras vecāku atbildības celšanai. Vārdu sakot, turpmāk audzināsim bariņā, katrs sniedzot savu artavu.

Ir saprotama traģēdijas izmeklētāju attieksme, tagad ar tiešas bardzības rīksti nevēršoties pret konkrētā bojā gājušā zēna pieaugušajiem tuviniekiem – viņi, mazuli zaudējot, jau saņēmuši vislielāko sodu, taču šai līdzīgu ģimeņu bez bērnu pieskatīšanas tradīcijām Latvijā diemžēl nav retums. Ne visas dažādu iemeslu pēc nokļūst sociālā dienesta lokā, bet kopējais cipars varētu izrādīties šokējošs. Par demogrāfijas kāpuma līkni rūpējoties, valstī nesaprotamā kārtā pagaisušas vecāku atbildības normas un arī patlaban aktualizējusies kolektīvās aizgādnības noskaņa tikai sabiezina miglu, kurā aug daļa Latvijas nākotnes. Reta diena paiet bez ziņas par zaņķos atrastiem izsalkušiem bērniem, kuru mātes “svin” kārtējo pabalstu, un ar zīdaiņu vāģīšiem pa ielu meimurojošiem tēviem. Un kas tālāk?… Pēc paģiru izgulēšanas šī grupa aktīvi kritizē valsti, kur “bērns nav vērtība”, populārajā vārdkopā saskatot vienīgi materiālu jēdzienu. Tādā vidē augušie iziet dzīvē ar ģimenē aizgūto paraugu un, pat nebūdami hroniski žūpas, piekopj mantoto attiecību modeli, kur nav izpratnes par vecāku pienākumiem. Tur labākajā gadījumā raugās, lai bērns nebūtu badā, bet nereti šīs gādības pamatā ir vienīgi prastas bailes no sociālā dienesta – ja ģimenes apsekošanā atklās pārtikas trūkumu, var zaudēt pabalsta “objektus”.

Lai cik vērīgi turpmāk būtu sabiedriskā transporta vadītāji, ziņojot par vienatnē ceļojošiem mazuļiem, un lai kādu pienesumu visjaunākās paaudzes drošībā mēģinātu ieguldīt vēsās atturības bruņas nometušie lielie līdzcilvēki, bērns izaugot paņems tikai savas ģimenes bagāžu. Vispārējo aizgādnību pastiprinot, iespējams novērst Liepājā notikušajai līdzīgas nelaimes. Taču pēdējais laiks demogrāfijas veicināšanas aizgādņiem pamest savus augstos plauktus un ielūkoties zemākajā līmenī, kur lielai grupai trūkst elementāras vecāku pienākuma izpratnes. Bet, pirms apsvērt tās veicināšanas ceļus, vajadzētu noskaidrot, cik bērnu patiesībā aug līdzīgi pavasarī uzdīgušai zālītei. Bez šaubām, cipars būs skarbs. Nav ne vainas iecerei par pirmslaulību apmācību un šim nolūkam Tieslietu ministrijā tapinātajai programmai. Bet, godīgi runājot, tā ir ekstra apstākļos, kad derētu pievērsties sāpīgākām problēmām.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Čuvirla!

 2. Zīle! Tu taču esi no bijušās bandas! Ko vari vēl vāvuļot!

 3. Bērnu dakteris Pēteris Kļava reiz izteica gaišu domu, ka, pirms bērna radīšanas, vecākiem būtu jānoliek eksāmens un viņš nu reiz savā darbā zina , ko runā

 4. Kā zināms, bērni dzimst ne tikai laulībā, tādēļ regulārus apmācību kursus vajadzētu apmeklēt ikvienam vecākam.

  • Ja sievietei ministrei neregistreetaa lauliibaa gaidaams tresais beerns tad ko juus Monikas kundze varat maaciit vienkaarsai tautai, un deputaats Paraadnieks arii apmeklee kursus pirms aarlauliibu beernu dzimsanas?

 5. Monikai… Paldies par šo rakstu. Bet, ja grib ko ģimeņu lietas labā darīt, tad ir jāmaina pašā Civillikumā Ģimeņu tiesību sadaļu. Ģimene un bērns sākas no diviem cilvēkiem, kuriem arī savukārt ir vismaz divi. Ir ļoti skrupulozi likuma sadaļā nodefinējami katra ģimenes locekļa pienākumus un atbildību. Paprasiet jebkuram ginekologam un tie atbildēs, ka pietiekami bieži sastopas ar to, ka topošās mātes – jaunās sievietes nesaņem atbalstu no saviem tuviniekiem. Es neuzskatu, ka topošā tēva vai arī pat sievietes māte drīkstētu ņirgt par jauno sievieti un pastāvēt uz to, ka ir jābūt abortam. Ja jau pret bērnu vērstā emocionālā un verbālā iespaidošana tiek uzskatīta par vardarbību, kas ir sodāma, tad arī topošās mātes ietekmēšana un pamešana likteņa varā ir caur tiesu sodāma lieta. Ja jau var izteikties, lai iet strādāt, ja kas nepatīk, un vispār mums atļauju neprasīji, kad biji gultā utt., tad tikai būtu darbs juristiem. Un arī brāļu, gan māsu atbildībai un pienākumiem arī ir jābūt, jo vecāki kopēji audzināja, no viena katla un pannas kopā ir ēdināti. Tuvinieki nedrīkst viens otru atstāt likteņa varā, nobļaujoties, lai iet strādāt, ja ir problēmas…

 6. Valdība visu vainu nu noveļ uz vecākiem vai sabiedrību, bet…
  Kurš lēma slēgt bērnudārzus jūlija mēnesī?!
  Vai augšas zin savu atbildību par strādājošu vecāku bērniem?!
  Vai nevarējāt pasargāt sabiedrību no šīs liekās problēmas jau tā grūtajos laikos?!
  Agrāk visu vasaru bērnudārzos bija apvienotās grupiņas, tādejādi pirmsskolas vecuma bērniem nebija vieniem jāšiverē apkārt.

 7. Valdība visu vainu nu noveļ uz vecākiem vai sabiedrību, bet…
  Kurš lēma slēgt bērnudārzus jūlija mēnesī?!
  Vai augšas zin savu atbildību par strādājošu vecāku bērniem?!
  Vai nevarējāt pasargāt sabiedrību no šīs liekās problēmas jau tā grūtajos laikos?!
  Agrāk visu vasaru bērnudārzos bija apvienotās grupiņas, tādejādi pirmsskolas vecuma bērniem nebija vieniem jāšiverē apkārt.

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+