×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
22. jūlijs, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Mūsu kolektīvās aizgādnības migla (9)

Foto-Dainis BušmanisFoto-Dainis Bušmanis

Pēc Liepājas puisēna traģiskās nāves aktualizējies viedoklis, ka mums citam citu jāpieskata rūpīgāk, ir vietā un laikā. Ne tikai mazu bērnu sakarā. Tomēr, uz viņiem fokusējoties, publiskajos šīs pieskatīšanas attīstības modeļos parādās arvien vairāk mulsinoša. Gan amatpersonas, gan jo sevišķi dažādas sabiedriskās organizācijas tagad aizrautīgi vienojas secinājumā, ka iedzīvotājiem pietrūkst zināšanu, lai laikus atpazītu un palīdzētu dažādu vardarbības izpausmju traumētiem bērniem, un tāpēc mums ļoti nepieciešamas apmācošas sociālas kampaņas. Principā laba ideja, bet izbrīna tas, ka domu straume producē vienīgi kolektīvās aizgādnības kāpināšanas variantus un absolūti nepieskaras vecāku atbildības celšanai. Vārdu sakot, turpmāk audzināsim bariņā, katrs sniedzot savu artavu.

Ir saprotama traģēdijas izmeklētāju attieksme, tagad ar tiešas bardzības rīksti nevēršoties pret konkrētā bojā gājušā zēna pieaugušajiem tuviniekiem – viņi, mazuli zaudējot, jau saņēmuši vislielāko sodu, taču šai līdzīgu ģimeņu bez bērnu pieskatīšanas tradīcijām Latvijā diemžēl nav retums. Ne visas dažādu iemeslu pēc nokļūst sociālā dienesta lokā, bet kopējais cipars varētu izrādīties šokējošs. Par demogrāfijas kāpuma līkni rūpējoties, valstī nesaprotamā kārtā pagaisušas vecāku atbildības normas un arī patlaban aktualizējusies kolektīvās aizgādnības noskaņa tikai sabiezina miglu, kurā aug daļa Latvijas nākotnes. Reta diena paiet bez ziņas par zaņķos atrastiem izsalkušiem bērniem, kuru mātes “svin” kārtējo pabalstu, un ar zīdaiņu vāģīšiem pa ielu meimurojošiem tēviem. Un kas tālāk?… Pēc paģiru izgulēšanas šī grupa aktīvi kritizē valsti, kur “bērns nav vērtība”, populārajā vārdkopā saskatot vienīgi materiālu jēdzienu. Tādā vidē augušie iziet dzīvē ar ģimenē aizgūto paraugu un, pat nebūdami hroniski žūpas, piekopj mantoto attiecību modeli, kur nav izpratnes par vecāku pienākumiem. Tur labākajā gadījumā raugās, lai bērns nebūtu badā, bet nereti šīs gādības pamatā ir vienīgi prastas bailes no sociālā dienesta – ja ģimenes apsekošanā atklās pārtikas trūkumu, var zaudēt pabalsta “objektus”.

Lai cik vērīgi turpmāk būtu sabiedriskā transporta vadītāji, ziņojot par vienatnē ceļojošiem mazuļiem, un lai kādu pienesumu visjaunākās paaudzes drošībā mēģinātu ieguldīt vēsās atturības bruņas nometušie lielie līdzcilvēki, bērns izaugot paņems tikai savas ģimenes bagāžu. Vispārējo aizgādnību pastiprinot, iespējams novērst Liepājā notikušajai līdzīgas nelaimes. Taču pēdējais laiks demogrāfijas veicināšanas aizgādņiem pamest savus augstos plauktus un ielūkoties zemākajā līmenī, kur lielai grupai trūkst elementāras vecāku pienākuma izpratnes. Bet, pirms apsvērt tās veicināšanas ceļus, vajadzētu noskaidrot, cik bērnu patiesībā aug līdzīgi pavasarī uzdīgušai zālītei. Bez šaubām, cipars būs skarbs. Nav ne vainas iecerei par pirmslaulību apmācību un šim nolūkam Tieslietu ministrijā tapinātajai programmai. Bet, godīgi runājot, tā ir ekstra apstākļos, kad derētu pievērsties sāpīgākām problēmām.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Čuvirla!

 2. Zīle! Tu taču esi no bijušās bandas! Ko vari vēl vāvuļot!

 3. Bērnu dakteris Pēteris Kļava reiz izteica gaišu domu, ka, pirms bērna radīšanas, vecākiem būtu jānoliek eksāmens un viņš nu reiz savā darbā zina , ko runā

 4. Kā zināms, bērni dzimst ne tikai laulībā, tādēļ regulārus apmācību kursus vajadzētu apmeklēt ikvienam vecākam.

  • Ja sievietei ministrei neregistreetaa lauliibaa gaidaams tresais beerns tad ko juus Monikas kundze varat maaciit vienkaarsai tautai, un deputaats Paraadnieks arii apmeklee kursus pirms aarlauliibu beernu dzimsanas?

 5. Monikai… Paldies par šo rakstu. Bet, ja grib ko ģimeņu lietas labā darīt, tad ir jāmaina pašā Civillikumā Ģimeņu tiesību sadaļu. Ģimene un bērns sākas no diviem cilvēkiem, kuriem arī savukārt ir vismaz divi. Ir ļoti skrupulozi likuma sadaļā nodefinējami katra ģimenes locekļa pienākumus un atbildību. Paprasiet jebkuram ginekologam un tie atbildēs, ka pietiekami bieži sastopas ar to, ka topošās mātes – jaunās sievietes nesaņem atbalstu no saviem tuviniekiem. Es neuzskatu, ka topošā tēva vai arī pat sievietes māte drīkstētu ņirgt par jauno sievieti un pastāvēt uz to, ka ir jābūt abortam. Ja jau pret bērnu vērstā emocionālā un verbālā iespaidošana tiek uzskatīta par vardarbību, kas ir sodāma, tad arī topošās mātes ietekmēšana un pamešana likteņa varā ir caur tiesu sodāma lieta. Ja jau var izteikties, lai iet strādāt, ja kas nepatīk, un vispār mums atļauju neprasīji, kad biji gultā utt., tad tikai būtu darbs juristiem. Un arī brāļu, gan māsu atbildībai un pienākumiem arī ir jābūt, jo vecāki kopēji audzināja, no viena katla un pannas kopā ir ēdināti. Tuvinieki nedrīkst viens otru atstāt likteņa varā, nobļaujoties, lai iet strādāt, ja ir problēmas…

 6. Valdība visu vainu nu noveļ uz vecākiem vai sabiedrību, bet…
  Kurš lēma slēgt bērnudārzus jūlija mēnesī?!
  Vai augšas zin savu atbildību par strādājošu vecāku bērniem?!
  Vai nevarējāt pasargāt sabiedrību no šīs liekās problēmas jau tā grūtajos laikos?!
  Agrāk visu vasaru bērnudārzos bija apvienotās grupiņas, tādejādi pirmsskolas vecuma bērniem nebija vieniem jāšiverē apkārt.

 7. Valdība visu vainu nu noveļ uz vecākiem vai sabiedrību, bet…
  Kurš lēma slēgt bērnudārzus jūlija mēnesī?!
  Vai augšas zin savu atbildību par strādājošu vecāku bērniem?!
  Vai nevarējāt pasargāt sabiedrību no šīs liekās problēmas jau tā grūtajos laikos?!
  Agrāk visu vasaru bērnudārzos bija apvienotās grupiņas, tādejādi pirmsskolas vecuma bērniem nebija vieniem jāšiverē apkārt.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tev vēl jāpaaugas!

Lai runātu par marihuānas legalizēšanu medicīnas vajadzībām, “jābūt ļoti skaidrām sabiedrības brieduma pazīmēm”, taču šobrīd ministre legalizēšanu nevarot atbalstīt, tā aģentūrai LETA sacījusi veselības ministre Anda Čakša.

Arī Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis uzskata, ka Latvijas sabiedrība pagaidām nav sasniegusi nepieciešamo izglītības un attīstības līmeni. Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl “nedaudz jāpaaugas”, paužot personīgo viedokli, aģentūrai LETA sacījis onkologs, piebilstot: “Marihuāna varētu būt labāka nekā alkohols, kas mūsu sabiedrībā ir populārs produkts.”

Latvijas politiķu vidū diskusijas par šo jautājumu atsākušās pēc tam, kad Gruzijas Konstitucionālā tiesa jūlija nogalē lēma par labu marihuānas lietošanas legalizācijai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+