Viedokļi
Komentāri

Monika Zīle: Mūsu vietējie aptumsumi 7

Foto-LETA/AFP

Aizvadītās pirmdienas vakarā daudzi Latvijā vēroja jau iepriekš kalendāros un ziņu vietnēs pieteikto dabas parādību – daļēju Mēness aptumsumu. Tā aculiecinieki sociālajos tīklos pauž sajūsmu un vienojas secinājumā, ka debesu izrāde bijusi iespaidīga un pārspējusi cerēto. Bet zvaigžņu gaitu tulki brīdina nezaudēt modrību vismaz vēl divas nedēļas, kad mūsu veselību, nodomus, attiecības utt. varot stipri nejauki iespaidot aptumsuma atbalss. Turklāt 21. augustā Amerikā uz dažām minūtēm aiz tumša šķidrauta pilnīgi paslēpsies Saules vaigs, un, lai gan tas notiks otrā zemeslodes pusē, arī mums neiešot secen iepriekš neparedzēti satricinājumi, brīdina astrologi.

Ticēt nezinātniskajām teorijām vai skeptiski novērsties, saskatīt savās neveiksmēs Visuma ļauno roku vai nemeklēt kaitniekus tik augstās sfērās ir katra personīgā izvēle. Tomēr atsevišķi vietējā mēroga politiskie notikumi mudina skaļi nesmieties par debesu ķermeņu noslēpumaino ietekmi uz cilvēka apziņu. Nudien, nav izslēgts, ka spīdekļu aptumsumu izraisītās kosmiskās svārstības un starojumi patiesi aizplīvuro dažas smadzenes. Jo grūti iedomāties, ka daudzus gadus svarīgā valsts postenī aizvadījusī un politisko spēku “No sirds Latvijai” (“NSL”) izveidojusī Inguna Sudraba, par “oligarhu sarunu” izmeklēšanas komisijas vadītāju ievēlēta, nesaskatītu viņai strauji deleģētās misijas kuģa ceļā vāji slēptas zemūdens klintis, ja nebijusi kosmisko satricinājumu iespaidota un zaudējusi loģisko spriestspēju. Pretējā gadījumā Sudrabas kundze būtu patencinājusi par izrādīto godu un tūlīt arī no tā atsacījusies, piesaukdama visiem ļoti labi zināmus iemeslus. Bet ne uz to pusi! “NSL” līdere, laikam taču klausoties kādā Visuma suflierī, pat pēc skaļiem sabiedrības iebildumiem vairījās atzīt savu neiederību šīs komisijas priekšgalā. Jāteic, viņas iebīdīšana šajā amatā bija viena no smalkākajām ainām uz Latvijas politiskās skatuves. Lai kā arī mēs lūkotos uz “Saskaņu”, izmeklēšanas komisijā deleģētajam šī politiskā spēka pārstāvim Igoram Pimenovam tuvāki un tālāki aptumsumi netraucēja pārlūkot spēles laukumu un īstenot visus nodomus. Izvirzīdams Sudrabas kundzi vadībai, viņš netieši lika apšaubīt veidojuma lietderību un pie viena faktiski neitralizēja konkurentu pirms Saeimas vēlēšanām nākamgad – tikai absolūti naivie ticēs, ka jau tā zemo “NSL” reitingu cels vadītājai piešķirtā jaunā loma, kuru viņa nepratās īstajā brīdī atraidīt.

Tagad varētu ļauties aplēsēm par to, cik ilgs laiks būs nepieciešams, kamēr Latvijas politiskajā kultūrā iedzīvosies viena no galvenajām demokrātiskās valstīs pastāvošām tradīcijām, proti, nolikt vai atraidīt amata pilnvaras, ja tās saņēmušo apvij aizdomu ēna. Godīgi runājot, prognoze nav iepriecinoša, jo mūsu politiķu rīcībā taču atbalsojas arī sabiedrības nevēlēšanās saskatīt acīmredzamo un izdarīt pareizus secinājumus. Te, lūk, piemērs. Aizvadītās sestdienas vakarā Talsu novada Vandzenē iereibis gados jauns autovadītājs ar jaudīgu mašīnu trāpīja ceļmalas kokam, atņemot dzīvību blakussēdētājam un sakropļojot divus pasažierus. Starp vairākiem desmitiem tīmekļa vietnē publicētās ziņas komentāru – līdzjūtības, šausmināšanās, ierosinājumi vadītāja tiesību saņemšanai u. tml. – tikai vienā bija jautājums: par ko tie jaunie cilvēki domāja, dodamies ceļā ar piedzērušu šoferi?

Šonedēļ, piektdienu ieskaitot, vakaros būs iespējams vērot tā dēvēto zvaigžņu lietu. Lai tie ir tikai mirdzoši kosmosa putekļi, nav liegts vēlēties kaut ko labu, debesīs lūkojoties. Teiksim, neļauties godkāres aptumsumam un jebkurā situācijā saglabāt loģisko domāšanu.

LA.lv