Foto – AFP/LETA

Musulmaņu dusmas izpelnās arī franči 0

Pēc tam kad trešdien Francijas satīriskais nedēļas izdevums “Charlie Hebdo” publicēja karikatūras, kurās izsmieta ASV tapusī filma “Musulmaņu nevainība” un pravietis Muhameds, pie Francijas vēstniecībām, konsulātiem, skolām un kultūras centriem aptuveni divdesmit arābu valstīs ieviesta pastiprināta apsardze.

Reklāma
Reklāma

 

 

Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Francijas valdība bažījas, ka provokatoriskās karikatūras varētu aizsākt jaunus musulmaņu protestus, kas arābu pasauli pāršalca jau pēc antiislāmiskās filmas nonākšanas interneta vidē un kuriem kļūstot vardarbīgiem, dzīvību zaudējuši vismaz trīsdesmit cilvēki.

 

Šokēti tie, 
kuri grib tādi būt

Daļa Francijas politiķu asi nosoda “Charlie Hebdo” lēmumu tieši šobrīd publicēt karikatūras, nodēvējot to par bezatbildīgu rīcību, kas “pielies eļļu ugunī” un vēl vairāk izprovocēs jau tā nokaitināto arābu pasauli. Tikmēr citi, tostarp Francijas iekšlietu ministrs Manuels Valss, aizstāv žurnālu, skaidrojot, ka vārda brīvība valstī ir aizstāvēta un balstīta likumos. Arī izdevuma redakcija norāda, ka tās mērķis nebija uzbrukt musulmaņiem, bet izzobot ASV tapušo un arābu pasaulē lielu neapmierinātību radījušo filmu “Musulmaņu nevainība”, raksta Francijas laikraksts “Le Monde”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau uz žurnāla “Charlie Hebdo” vāka publicēta karikatūra, kurā redzams, kā ratiņkrēslā sēdošu musulmani stumj kāds ebrejs, kuram invalīds aizrāda: “Nekādas smiešanās!” Arī turpmākajos žurnāla atvērumos ievietotas vairākas karikatūras, kurās izsmieti salafisti un jau minētā filma. Vienā no tām karikatūras autors iedvesmojies no franču kinorežisora Žana Lika Godāra 1963. gadā veidotās filmas “Le Mepris” (“Nicinājums”).

 

Zīmējumā atveidots kails pravietis Muhameds, kurš attēlā atveidotajam filmas direktoram apjautājas: “Vai tev patīk mana pēcpuse?” Šādu jautājumu filmā uzdeva arī aktrises Brižitas Bardo atveidotā varone. Vēl kādā karikatūrā kailais pravietis Muhameds ir nometies četrrāpus, un viņa sēžamvietu piesedz tikai zvaigzne, bet pie karikatūras uzrakstīts “Zvaigzne ir dzimusi”.

 

Tikmēr trešajā karikatūrā acīmredzami ir atsauce uz skandālu, kurā ierauts žurnāls “Closer”, kas publicēja Britānijas prinča Viljama sievas Kembridžas hercogienes Keitas kailfoto. Tajā atveidots puskails, bārdains pravietis Muhameds. Karikatūra nodēvēta par “Misis Muhameds”, apgalvojot, ka zīmējums ir ekskluzīvs paparaci fotouzņēmums.

Viens no lielākajiem Francijas laikrakstiem “Le Monde” spriež, ka karikatūras ir “bezgaumīgas, pat pretīgas”. “Taču vienlaikus tās ir mazāk satraucošas par radikālo imāmu aicinājumiem vērst vardarbību pret rietumvalstīm,” spriež franču laikraksta redakcija. Savukārt žurnāla karikatūrists Stefans Šarbonjē, kurš parakstās kā Šarbs, sacelto jezgu Krievijas laikrakstam “Kommersant” komentējis šādi: “Šie zīmējumi ir šokējoši tikai tiem, kuri grib būt šokēti un šo žurnālu atver pirmo reizi. Es nemudinu ticīgos musulmaņus lasīt “Charlie Hebdo”, tieši tāpat kā es neeju uz mošeju klausīties runās, kas ir pretrunā ar mani.”

 

Vārda brīvība vai bezatbildīga rīcība?


Žurnāla “Charlie Hebdo” Francijas tirdzniecības vietās pirmie nonākušie 75 tūkstoši numuru tika izpirkti jau līdz trešdienas pēcpusdienai. Dažviet Parīzes ielās žurnāli gan tika saplēsti, tādējādi cilvēkiem paužot neapmierinātību ar karikatūrām. Tiesa, jau vakar kioskos parādījās žurnāla nākamais metiens, raksta britu avīze “The Daily Telegraph”. Reliģiskās organizācijas kā Francijā, tā citās valstīs brīdinājušas, ka karikatūras varētu izraisīt jaunu protestu vilni. Francijas musulmaņu padome paziņojusi, ka ir “ļoti nobažījusies par šo bezatbildīgo rīcību”. Parīzes lielākās mošejas vecākais garīdznieks Dalils Bubakērs aicinājis trīsarpus miljonu lielo Francijas musulmaņu kopienu saglabāt mieru un nesākt demonstrācijas.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr lielākajā daļā arābu valstu slēgtas Francijas vēstniecības, skolas un kultūras centri, franču valdībai bažījoties, ka karikatūras varētu aizsākt uzbrukumu vilni. Tunisijā, kur dzīvo aptuveni 30 tūkstoši franču, skolas slēgtas līdz nākamajai nedēļai. Līdzīgi piesardzības soļi sperti arī Ēģiptē, bet Afganistānā un Irānā jau notikuši pirmie protesti pret Francijas žurnālu.

Parīzē pie “Charlie Hebdo” redakcijas izvietots liels skaits policistu. Jau iepriekš satīriskais nedēļas izdevums izpelnījies musulmaņu dusmas. Pērn novembrī tā redakcijas ēka tika apmētāta ar degmaisījumiem, jo žurnāls bija publicējis īpašu numuru, to nodēvējot par “Sharia Hebdo” un par tā “viesredaktoru” uzdodot pravieti Muhamedu. Kopš tā brīža žurnāla patiesais redaktors atrodas policijas aizsardzībā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.