Foto – Anna Galviņa

Zemzemes labirinti, skulptūru dārzi, popārta grēdas – Dānijas modernās mākslas vide 0

Muzejs ar trim sejām


Vīteņiem noaugusi savrupmāja aiz sevis slēpj iespaidīgu modernu izstāžu zāļu labirintu un skulptūru dārzu pašā jūras krastā, kur skatāmi tūkstošiem izcilāko mūsu laikmeta mākslas darbu – tāda ir “Luiziāna”, Dānijas ievērojamākais modernās mākslas muzejs. Humlebeka, kur tas atrodas, ir turīga, taču pavisam vienkārša neliela piejūras pilsētiņa aptuveni 35 kilometrus no Kopenhāgenas ar mazām muižiņām, vasarnīcām, sīkām bodītēm un idillisku lauku ainavu.

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Viens no visvairāk apmeklētajiem mūsdienu mākslas centriem pasaulē pilnīgi iekļaujas šajā ainavā – no ārienes “Luiziānas” modernās mākslas muzeja ēku no citām apkaimes mājām atšķir vienīgi izstādes reklāmas plakāts un garumgara tūristu rinda, kas stiepjas laukā pa dārza vārtiņiem. Muzejs izbūvēts 19. gadsimta vidū celtā savrupmājā, kas piederējusi karalisko medību pārzinim Aleksandram Brunam un ieguvusi savu nosaukumu par godu viņa trim sievām – visām vārdā Luīze.

Taču tūlīt aiz nama ārdurvīm muzejs pavērš pavisam citādu vaigu – iekšpusē skatam atklājas gaiša, plaša un vismodernākajām tehnoloģijām aprīkota telpa, kur neiztiek ne bez stikla un betona askētisma, ne grēdām “popārta” suvenīru luminiscējošās krāsās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš 1958. gada, kad muzejs izveidots, līdz pat 2006. gadam, pakāpeniski paplašinot, aiz vecās savrupmājas uzceltas vairākas piebūves, katra jau savam laikam atbilstošā stilā, taču tās visas it kā paslēptas aiz lielajiem dārza kokiem un neviena nepaceļas pāri pirmā stāva līmenim. Lielākā daļa plašo izstāžu telpu izbūvētas zem zemes, kur, savstarpēji savienotas, veido šķietami nebeidzamu mākslas galeriju labirintu.

Vienā muzeja spārnā izstādīta vairāk nekā trīs-
tūkstoš izcilu mākslas darbu lielā muzeja kolekcija, kas aptver laiku no Otrā pasaules kara beigām līdz šodienai. Tajā atrodami gan ievērojamākie dāņu modernās māk-slas paraugi, gan pasaules moderno klasiķu kā Endija Vorhola, Pablo Pikaso un Henrija Mūra, gan arī izcili pēdējā laika laikmetīgās mākslas darbi. Otra muzeja puse atvēlēta aktuālām mākslas izstādēm, koncertiem un performancēm. Man laimējās nokļūt muzejā šīs vasaras beigās, kad tur vēl bija skatāma plaša retrospektīva “pasaules slavenākās nezināmās mākslinieces” Joko Ono izstāde “Pus-vēja šovs” (“Half-a-wind show”) par godu viņas 80 gadu jubilejai. Tas vienlaikus bija ceļojums pēdējo sešdesmit gadu mākslas vēsturē un neaizmirstams pārdzīvojums, kas paplašināja un izmainīja manu priekšstatu par Džona Lenona atraitni kā konceptuālu laikmetīgu mākslinieci, kura joprojām spēj kritiski raudzīties gan pati sevī, gan pasaulē, lai radītu aizraujošus mākslas darbus.

Vēl tālāk aiz šiem mākslas piedzīvojumu labirintiem atklājas trešā muzeja seja – skulptūru dārzs ar skatu uz Ēresunda jūras šaurumu. Žana Arpa, Maksa Ernsta un Huana Miro skulptūras te skatāmas milzīgu zaļu koku, biezu krūmāju, puķu dobju un zālienu ielokā, kur skraida bērni un, laiski zālītē atlaidušies, jūras šalkoņu bauda viņu vecāki. Bērniem šajā muzejā arī ir sava īpaša vieta – “bērnu spārns”, kur līdzās modernās mākslas šedevriem nepārtraukti noris radošas darbnīcas un spēles. Turklāt dārzā vēl ir arī liela kafejnīca ar izsmalcinātu virtuvi. Un atvilkt elpu vajag. Ar pāris stundām ir par maz, lai izbaudītu visu to mākslas formu daudzveidību un iespaidu bagātību, ko “Luiziāna” piedāvā. Patiesībā par maz ir pat ar veselu dienu. Man bija iespēja muzeju apmeklēt divas dienas pēc kārtas, un pie pirmās izdevības es došos turp atkal.

Rags īpašā gaismā


Pavisam citāda atmosfēra valda Skāgenas muzejā, kas atrodas uz raga Dānijas pašos ziemeļos. Ceļš uz nelielo pilsētu ved cauri īpatnai Ziemeļu piejūras dabas ainavai ar pļavām, kur ganās savvaļas vērši, cauri mežiem, kur apmetušies milzīgi jūras ērgļi, un brūnganu zāli apaugušiem kāpu pauguriem gandrīz bez neviena koka.

Reklāma
Reklāma

Pati Skāgena šķiet mierīga un klusa zvejnieku pilsētiņa ar lielu ostu un pavisam mazām, citu citai uz mata līdzīgām dzeltenīgām koka mājām puķu dārziņu ielokā. Tomēr kopš 19. un 20. gadsimta mijas, kad šeit mitinājās izcilākie Dānijas impresionisma gleznotāji, daudzus no klusajiem namiņiem apdzīvo dāņu slavenības. Vietējie skaidro, ka Skāgenas ragam piemīt ne tikai neskartās dabas ainavas savdabība, bet vēl arī īpaša, mākslas darbu radīšanai labvēlīga saules gaisma, tāpēc jau vairāk nekā simts gadus šī vieta pievelk un iedvesmo radošas personības.

Stāsta, ka 19. gadsimta nogales leģendārajiem māksliniekiem nereti pietrūcis naudas, ko maksāt par uzņēmēja Degna Bronduma viesnīcas pakalpojumiem un viņi norēķinājušies ar gleznām vai zīmējumiem. Tā veidojusies ap 1900 mākslas darbu lielā kolekcija, kas visi radīti Skāgenā un tagad izstādīti bijušajā viesnīcas ēkā. Ekspozīciju veido Marijas un Pedera Severīna Krojeru, Annas un Mihaela Ankeru, Vigo Johansena, Holgera Drahmana un citu dāņu glezniecības klasiķu veidotas jūras ainavas, zvejnieku portreti un sadzīves ainas.

Uzziņa


Modernās mākslas muzejs “Luiziāna”


* Muzejs atrodas Zēlandes salas ziemeļos, apmeklētājiem atvērts no otrdienas līdz piektdienai no pulksten 11 līdz pat pulksten 22, bet sestdienās un svētdienās līdz pulksten 18.

* Līdzās pastāvīgajai ekspozīcijai katru gadu “Luiziāna” piedāvā 4–6 aktuālas mākslas izstādes.

* Ieejas biļetes cena muzejā – 110 dāņu kronas (10,36 lati), studentiem 90 kronas (8,48 lati), bet bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem bez maksas.

Skāgenas muzejs


* Muzejs atvērts no otrdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17.

* Ieejas biļetes cena muzejā pieaugušajiem 90 kronas (8,48 lati), bet bērniem bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.