×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
31. oktobris, 2014
Drukāt

Laikmetīgās mākslas muzejs būs jaunās Rīgas vizītkarte

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Publisks pieteikums nebijuša mēroga mākslas mecenātisma projektam, kas salīdzināms ar Augusta Dombrovska 20. gadsimta sākumā Rīgai uzdāvāto “Ziemeļblāzmas” pili.

Šādi kultūras ļaužu aprindās jau novērtēts tikko atklātībā izskanējušais nodoms pilnībā par privātiem līdzekļiem būvēt Laikmetīgās mākslas muzeju (LMM), par ko vakar tika parakstīts nodomu protokols starp Kultūras ministriju un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fondu, kura dibinātāji ir ABLV “Charitable Foundation” un Borisa un Ināras Teterevu fonds. Laikmetīgās mākslas muzejam jātop uzceltam līdz 2021. gada 18. novembrim Rīgā “ABLV Bank” piederošajā zemes gabalā starp Hanzas, Pulkveža Brieža, Skanstes un Sporta ielām.

“Šis nebūt ne mazā mēroga projekts būs veltīts Latvijai, Rīgai, kā arī manai personiskajai mūzai, dzīvesbiedrei Inārai. Lai gan priekšā vēl daudz smaga darba, mēs nebaidāmies un atpakaļceļa vairs nav,” izteicās mecenāts Boriss Teterevs. Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde pauda cerību, ka jaunais LMM būs īsta 21. gadsimta muzeja piemērs, kā arī, ka šis mūslaiku izcilākais mecenātisma gadījums Latvijā mudinās citus turīgos sabiedrības pārstāvjus ieguldīt kultūrā.

“Atrodamies vietā, kur taps jauna Rīga un tās vizītkarte būs Laikmetīgās mākslas muzejs,” uzsvēra “ABLV Bank” izpilddirektors un līdzīpašnieks, viens no “ABLV Charitable Foundation” dibinātājiem Ernests Bernis.

Kuplā skaitā klātesošie mākslas procesa pārstāvji sarunās pauda gan priecīgu pārsteigumu, gan piesardzīgu optimismu saistībā ar tikko izskanējušo ierosmi. “Patiešām pārsteidzoši, ka tik ilgi briedusī vajadzība pēkšņi radusi skaidru un konkrētu risinājumu. Tur, kur sadarbojas valsts un privātā iniciatīva, iegūstam mēs visi,” “LA” atzina mākslinieks Valdis Celms.

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds apņēmies piesaistīt būvei nepieciešamo finansējumu, tajā skaitā pašu mecenātu ieguldījumu vismaz 30 miljonu eiro apjomā. “Šāda mēroga projektiem naudas par daudz jau nevar būt,” uzsvēra E. Bernis. Viņš arī piebilda, ka “nepieciešama pārdomāta ekonomiskā un starpnacionālā politika Latvijā, no kuras atkarīga mūsu bankas darbība un šā vērienīgā projekta īstenošana.”

Iecerēts, ka LMM būs viens no centrālajiem objektiem “ABLV Bank” meitasuzņēmuma “Pillar Management” īstenotajā “New Hansa City” (“Jaunā Hanzas pilsēta”) projektā, ar ko plānots atdzīvināt līdz šim visai panīkušo Skanstes teritoriju 24,5 hektāru platībā, līdz 2033. gadam pārvēršot to par mūsdienīgu finanšu darījumu un atpūtas centru.

Jaunā muzeja pārvaldību nodrošinās Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds, bet tā saturu veidos pēc publiskās privātās partnerības principa, ko patlaban jau īsteno Latvijas Okupācijas muzejā un Žaņa Lipkes memoriālā. Plānots, ka 2015. gadā izsludinās starptautisku jaunā LMM arhitektūras vīziju konkursu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+