Kultūra
Kultūrpolitika

Muzeju biedrības Gada balva iegūst jaunu nomināciju, kas godinās konkrēta cilvēka ieguldījumu0

Publicitātes foto

Piektdien, 4. maijā Daugavas muzejā Doles salā jau desmito gadu tiks pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva, kura šogad ieguvusi jaunu nomināciju, informē Zane Grīnvalde, Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja.

Balva ik gadu godina labākos muzeju projektus, proti, labākās izstādes, ekspozīcijas, izglītības programmas, izdevumus un citus. Šogad pirmo reizi balvas vēsturē tiks izcelts arī konkrēta cilvēka ieguldījums muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā, piesakot jaunu apbalvojumu Latvijas muzeju nozarē – Mērijas Grīnbergas balvu.

Jaunā nominācija iedibināta, lai uzsvērtu un atgādinātu plašākai sabiedrībai, ka muzeja vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm nozīmīga loma ir muzeja darbiniekiem.

“Ar šo apbalvojumu LMB arī atzīmē desmit gadus kopš LMB Gada balvas (sākotnējais balvas nosaukums – “Zelta Puteklis”) izveidošanas, kas aizvien ir vienīgais apbalvojums Latvijas muzeju nozarē,” pauda Grīnvalde.

Mērijas Grīnbergas balva atšķirībā no pārējām LMB Gada balvas nominācijām tiks pasniegta personai, nevis projektam. To saņems muzeju nozares darbinieks, kurš ar savu nesavtīgu darbu ir veicis būtisku ieguldījumu muzeja vērtību saglabāšanā un popularizēšanā.

Iedvesma šādai balvai radās no Latvijas simtgades filmas “Mērijas ceļojums” (režisore Kristīne Želve), kas stāsta par muzeja darbinieci Mēriju Grīnbergu (1909 – 1975), kas 1944. gadā devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām, ko centās izvest vācu okupācijas spēki un, pateicoties kurai, mākslas vērtības atgriezās dzimtenē.

Šogad Latvijas Muzeju biedrības gada balvai pieteikti 72 muzeju projekti, kas ir lielākais pieteikumu skaits balvas vēsturē. Visvairāk saņemto pieteikumu un līdz ar to arī vissīvākā konkurence šogad ir nominācijās “Gada tematiskā izstāde”, “Izglītojošs projekts muzejā” un “Gada publikācija”.

LMB Gada balva tiek pasniegta arī tādās nominācijās kā “Gada mākslas izstāde”, “Muzeja pieejamības projekts”, “Gada ekspozīcija”, “Gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā” un “Muzeja inovācijas projekts”. Izceļot muzeju starptautiskos panākumus, savu balvu pasniegs arī ICOM (International Council Of Museums) Latvijas Nacionālā komiteja.

Apbalvošanas ceremonija notiek katru gadu maijā kādā no Latvijas muzejiem un pulcē kopā Latvijas muzeju profesionāļus, vienlaicīgi atzīmējot arī Starptautisko muzeju dienu. Šogad par norises vietu izvēlēta Daugavas muzeja teritorija Doles salā.

LA.lv