×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. maijs, 2015
Drukāt

Muzeju naktī Raiņa un Aspazijas vēstules pārtaps dejā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Akcijas Muzeju nakts ietvaros Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē ikviens interesents 16. maijā aicināts uz horeogrāfes Olgas Žitluhinas un apvienības “Ārā” dejotāju poētisko dejas traģēdiju “Viens un Divi”.

Laikmetīgās dejas izrāde ar apakšvirsrakstu “Aspazijas un Raiņa mīlestības vēstules – profesors Gunārs Bībers – horeogrāfi” tapusi, izmantojot daudzveidīgu kultūrvēsturisko materiālu bāzi, un tās pirmizrāde bija 2014. gada 4. oktobrī Latvijas Kultūras akadēmijas festivāla “Patriarha rudens” ietvaros.

Dejas izrādei iedvesma smelta Raiņa un Aspazijas sarakstē. Latvijas literatūras dižgaru – šā gada jubilāru – sarakste ilga 35 gadus (1894 – 1929) un to veido kopskaitā 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā. Saraksti par unikālu atzinusi UNESCO programma “Pasaules atmiņa”, iekļaujot to Latvijas nacionālajā reģistrā.

Otrs izrādes iedvesmas avots ir Gunārs Bībers – Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, goda doktors un izcila personība, kas jau ilgu gadu garumā studentus un kolēģus pārsteidz ar savu erudīciju un stāstītāja talantu, tādēļ vairāku paaudžu literatūras, teātra un kultūras cilvēki viņu sauc par Skolotāju.

Gunārs Bībera padziļinātās intereses lokā ir drāmas teorija, literatūras vēsture, skatuves mākslas attīstība, arī deja. Profesora sabiedrotie ir izcilas tagadnes un pagātnes Latvijas personības, arī Aspazija un Rainis – viņu dzeja, dramaturģija un abu personību dziļums.

Izrādē citēta Olgas Žitluhinas Dejas kompānijas izrāde „Velosipēds” (2007), kurā tika izmantota Raiņa pirmā lugā “Pusideālists” un pētīta ideālisma tēma: “Apmierinātība – tā ir pilnīga nāve. Priekš kā ir dzīve? Lai atdotu sevi tās ideāliem.” Šai tēmai ir būtiska nozīme horeogrāfes Olgas Žitluhinas daiļradē: no Raiņa ideālisma viņa nonākusi līdz Ibsena Branda ideālismam izrādē “Ārā” (“Spēlmaņu nakts 2014” balva “Gada sasniegums laikmetīgajā dejā”).

Ar Raiņa un Aspazijas vēstulēm Olga Žitluhina atgriežas pie Raiņa ideālisma, apvienojot to ar savā mākslā būtisko mīlestības tēmu. Izrādē “Viens un Divi” tiek uzjundīti jautājumi par mīlestības eksplozīvo dabu, spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību.

Izrādes radošā komanda ir horeogrāfe Olga Žitluhina, mūziķi Juris Kaukulis un Kaspars Tobis (“Dzelzs vilks”), gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, apvienības “Ārā” dejotāji Anna Novikova, Agate Bankava, Eva Kronberga, Jānis Putniņš, Ivars Broničs, Rūdolfs Gediņš, dramaturgs Jānis Siliņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+