Muzeju nakts intriģējošās mistērijas 0

Sestdienas, 20. maija, vakarā visu Latviju 172 muzejos un citviet pāršalks daudzkrāsainā Muzeju nakts, kuras devīze “Laika rats” šoreiz veltīta tā arī līdz galam nenovērtētā latviešu klasiķa Eduarda Veidenbauma 150. gadskārtai, citējot viņa dzejas rindas “Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats…”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

No sarunām ar muzeju darbiniekiem rodas iespaids, ka daudziem Latvijas muzejiem ar šo pasākumu ir tādas kā mīlas/naida attiecības – no vienas puses, Muzeju nakts ir laba iespēja popularizēt paveikto plašā, ikdienā muzeju darbā varbūt absolūti neieinteresētā publikā ar cerību, ka vismaz daļa atgriezīsies arī “nakšu” starplaikā. Protams, nakts ir arī lieliska iespēja uzlabot apmeklētības statistiku. No otras puses, šī norise muzejiem sagādā daudz rūpju, jo apmeklētāji, it sevišķi vēlākajās nakts stundās, tradicionāli kļūst aizvien “atraisītāki”, un nākamajās dienās muzeju darbiniekiem ir jāvelta daudz spēka, lai nokoptu viņu aizrautības pēdas. Tāpat, lai rīkotu “nakts” norises, muzejiem papildu finansējums netiek dots, tāpēc nav brīnums, ka oriģinālu norišu nav pārlieku daudz.

Taču, neraugoties uz visu, muzejniekiem fantāzijas un pārsteigtgribas netrūkst – piemēram, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle “Arsenāls” 20. maijā no plkst. 19 līdz 21 apmeklētājiem piedāvās spēli “Kas paslēpies hiperreālismā?”, kuras laikā ģimenēm un bērniem būs iespēja kopīgi meklēt izstādes darbos apslēptus pavedienus un, atrodot slepeno paroli, iegūt balvu. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs norisē “Laika pieturas” ļaus iepazīt senās ēkas vēsturi. Interesanti piedzīvojumi sagaida laimīgos, kas spēs izstāvēt rindu Rīgas pils Valsts prezidenta rezidences daļā – priekšpilī –, kur apmeklētājiem tiks iespēja ielūkoties Rīgas pils reprezentācijas telpās. Kara muzejs apskatei gatavojas piedāvāt muzeja jauno ekspozīciju par latviešu karavīriem. Bet, piemēram, Sakrālo lietu muzejā no plkst. 19 līdz 22 varēs doties naksnīgā ekskursijā pa Svētās Magdalēnas baznīcu, torni un senā cisterciešu sieviešu klostera pagrabu. Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs būs sagatavojis ekspresizstādi “Sekunžu bezgalība”. Būs arī koncerts, gaismas ceļš Krustejā un apmeklētāju iecienītais fotosalons “Reiz Rīgā”. Ārpus Rīgas viens no interesantākajiem piedāvājumiem ir Cēsu Vēstures un mākslas muzejam, kas, godinot šā gada jubilāru Eduardu Veidenbaumu, sniegs iespējas prāta, mēles un spēka kustināšanai Tērbatas studentu garā, bet plkst. 22 tam pievienosies Veidenbauma draugi – komponists Juris Kulakovs un dziedātāja Ieva Akurātere. Bet visas nakts ilgumā uz senās pils mūriem rotaļāsies gaismu spēle “Kā gulbji balti padebeši iet”. Savukārt Valmieras muzejs godinās izcilo režisoru Jāni Streiču, norisē “Streiča laiks Valmierā” piedāvājot “Laika logus” – improvizācijas teātra iespēles no Streiča filmu epizodēm muzeja ekspozīcijās. Nebijušu māk­slas piedzīvojumu šajā naktī sola Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, kur plkst. 23 līdzās pulvernoliktavai (Nikolaja ielā 1) būs skatāma gaismas un skaņas instalācija, ko piedāvās vācu fotogrāfs un multimediju mākslinieks Manuels Šrēders. Savukārt Latgales vēstniecības “Gors” Mazajā zālē tikai Muzeju naktī būs apskatāma viena vakara izstāde – mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona multimediāls projekts “Svārstību atspulgi”.

“Muzeju nakts 2017” izlase

CITI ŠOBRĪD LASA

P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā – no plkst. 19 līdz 01 – izstāde “Danse macabre” (Nāves deja).

Rīgas Jūgendstila muzejā – teatralizētās jūgendstila ainas atdzīvosies 20. gadsimta sākuma interjerā.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejā – no 19 līdz 24 – “Kas es būtu bez savas mākslas? Ekspozīcija “Latvijas māksla. 19. – 20. gadsimts”.

Bauskas pils muzejā – no plkst. 23 līdz 23.20 Bauskas pils rietumu valnī “Alegorija par fēniksu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.