×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. maijs, 2013
Drukāt

Muzeju nakts priecēs ar bagātīgu piedāvājumu

foto - Letafoto - Leta

Jau devīto gadu Rīgā un citviet Latvijā norisināsies Muzeju nakts aktivitātes, kas bagātīgu un plašu pasākumu programmu šoreiz piedāvās 18. maijā no plkst.19.

Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns žurnālistiem stāstīja, ka Muzeju naktī ik gadu kļūst lielāks gan dalībnieku, gan apmeklētāju skaits un ar katru gadu Muzeju nakti ir arvien grūtāk organizēt, jo skatītāji gaida kaut ko jaunu un pārsteidzošu.

Šogad Muzeju naktī piedalīsies aptuveni 127 muzeji, taču bez muzejiem akcijā iesaistījušies arī citi sadarbības partneri, tostarp bibliotēkas un teātri, kā arī šajā gadā īpašu garīgumu piešķirs dievnami, kas arī iesaistījušies Muzeju naktī. Kā ierasts, visvairāk akcijā iesaistījušies Rīgas muzeji un citas iestādes, bet gana aktīva Muzeju nakts tiks aizvadīta arī Vidzemē. Akcijā aktīvāk pēdējo gadu laikā sāk iesaistīties arī Kurzeme, jo agrāk tur bija vien desmit Muzeju nakts dalībnieki, bet šogad jau dalībnieku skaits tuvojas 30.

“Muzeju nakts notiek muzeju sezonas sākuma procesā. Maijs ir laiks, kad muzeji, kas darbojas sezonāli, apmeklētājiem pēc ziemas atkal ver durvis, savukārt pastāvīgie muzeji maijā piedāvā jaunas ekspozīcijas, lai ar tām priecētu ne tikai vietējos interesentus, bet arī tūristus,” sacīja Garjāns. Jaunas ekspozīcijas Muzeju nakts laikā apmeklētājiem piedāvās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle “Arsenāls” un Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

Muzeju nakts devīze šogad ir “Zaļā krāsa – mežs”, līdz ar to šogad akcijas norise tiek iekrāsota zaļajos toņos. Muzeju nakts parādīs akcijas dalībnieku asociāciju daudzveidību, kas saistās ar zaļo krāsu. Muzeji to ir dažādi interpretējuši, piemēram, būs Latvijas mežiem veltīti notikumi, būs apspēlēta medību tēma, tiks runāts arī par koku kā par izejmateriālu, savukārt citviet uzmanība tiks pievērsta ekoloģijai un taupīgai dzīvošanai.

“Zaļā krāsa Muzeju naktī tiks apspēlēta ļoti dažādi, līdz ar to pasākumi būs atbilstoši dažādām interesēm. Daudzviet būs paredzēta arī koku stādīšana. Tāpat būs muzeji, kas ar Muzeju naktij veltīto programmu iesaistīsies dzejnieka Imanta Ziedoņa piemiņas mēneša aktivitātēs, tā dodot savu pienesumu arī šim pasākumu ciklam,” klāstīja Garjāns.

Muzeju naktī aizvien vairāk sāk iesaistīties arī privātie muzeji. Šogad interesantu programmu piedāvās Kleperu meža, medību un seno lietu muzejs. Garjāns akcentēja, ka Muzeju nakts ir bezmaksas pasākums un tā ir muzeju pateicība apmeklētājiem par līdzšinējo sadarbību.

Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas priekšsēdētāja un Muzeju nakts koordinatore Gundega Dreiblate informēja, ka Muzeju nakts ir starptautisks pasākums, kas notiek ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad sadarbībā ar “Rīgas satiksmi” Rīgas Muzeju nakts apmeklētājiem līdz plkst.2 naktī tiks nodrošināts sabiedriskais transports. Lielākoties Muzeju nakts programma ir baudāma bez maksas un citiem ierobežojumiem, taču atsevišķi akcijas dalībnieki izvirza savas prasības, piemēram, lai apmeklētu Saeimas namu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, savukārt, lai izbaudītu dažu dievnamu programmu, vajadzēs būt ne tikai garā, bet arī spēkā stipriem.

Interesantu programmu nodrošinās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Muzeja departamenta vadītāja Inese Baranovska minēja, ka muzejs atrodas 13.gadsimtā celtā ēkā un muzeja dizainā daudzviet vēl skaidri saskatāmi koka balsti no 17.gadsimta. Muzejs šajā dienā no plkst.11 līdz 17 bez maksas piedāvās aplūkot pastāvīgo ekspozīciju, bet Muzeju naktī būs skatāma Māra Maskalāna fotogrāfiju izstāde “Nagļi LV-4631”, kā arī Maskalāna un Lailas Pakalniņas veidotā 2008.gada filma “Par dzimtenīti”. Izstādi papildinās arī Nagļu tautas nama kolektīvu uzstāšanās. Tāpat tiks organizēta spēļu istaba bērniem un būs skatāms informatīvais stends “Kas muzejā notiek?”.

Saistošas aktivitātes būs baudāmas arī Mežaparka Lielajā estrādē. Latvijas Kokrūpniecības federācijas pārstāvis Kristaps Ceplis norādīja, ka interesentiem būs apskatāma izstāde, kas vēstīs par mūsdienas kokapstrādes aktualitātēm un notikumiem mežos. Tāpat varēs piedalīties apmācībās briežu bauru imitēšanā, pieredzējušu instruktoru vadībā varēs gūt apmācības medību loka šaušanā, bet tie, kuriem vairāk tīk dziedāšana, varēs piedalīties karaokes dziedāšanā.

Interesenti ar Muzeju nakts programmu var iepazīties akcijas mājaslapā “www.muzeju-nakts.lv” un uzziņu dienesta 1188 mājaslapā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+