×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. februāris, 2015
Drukāt

Mūžībā aizgājis izcilais latviešu kordiriģents Roberts Zuika (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) 102 gadu vecumā mūžībā aizgājis latviešu koru kultūras leģenda, diriģents, kultūras darbinieks, pedagogs un publicists Roberts Zuika, vēsta Latvijas Televīzijas “Nakts ziņas”.

Roberts Zuika 1936. gadā pabeidza Rīgas Skolotāju institūtu ar īpašu korvadoņa un vijoles skolotāja ieteikumu diplomā. 1943. gadā viņu iesauca Latviešu leģionā , kur jau 1944. gadā Dundagā izveidoja vīru kori un paspēja dziedāt dievkalpojumos Dundagā, Popervālē un Valdemārpilī. Vienību pārcēla uz Poliju, Pozemsdorfā pie Tornas, sekoja juceklīga atkāpšanās Pomerānijā, padošanās gūstā Šverinā, tad Hagenavā un pēdīgi lielajā gūstekņu nometnē Putlosā (Ziemeļvācijā), kur nometnes pastāvēšanas laikā doti 23 koncert. Gūsta laiku beidzot, koris nolēma neizirt un darboties ar “Zuikas vīru kora” nosaukumu, pulcējoties Lībekā, vēlāk Anglijā.

“Zuikas vīru koris” pastāvēja līdz 1961. gadam, kad diriģents ar ģimeni bija spiests no Anglijas pārcelties uz Kalamazū (ASV), kur nodibināja latviešu vīru kora Grand Rapidu jauktā kora vadību. 1967. gadā Roberts noorganizē jaGarezera Pirmo Dziesmu dienu, kas turpinās joprojām un būs jau trīspadsmitā nākamgad.

Viņš bijis virsdiriģents Dziesmu svētkos Toronto, Klīvlendā, Bostonā, Čikāgā, Eiropas Dziesmu svētkos Hannoverē un Londonā, 32. kultūras dienās Austrālijā. Kopš 1990. gada diriģējis visos Dziesmu svētkos Rīgā. Savā simtgadē Zuika diriģēja XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku kopkori.

Zuika dzimis 1913. gada 20. janvārī Lubejas pagastā, Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Gaiša piemiņa gaišam cilvēkam. R.I.P.

  2. Dziļākā līdzjūtība godājamā Zuikas kunga ģimenes locekļiem un tuviniekiem. Lai viņam vieglas smiltis.

  3. Jā, bet Lubejas pagasta ļaudis ar diriģenta Roberta Zuikas vārdu nelepojas vai pat neko nezina – nav ielikuši Wikipedijā…..

  4. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    4. februārī mūžībā aizgājis enerģiskais diriģents… Roberts Zuika. Tā “Amerikas Latvietis”.
    Mēs tādus ”sīkumus” nepieminām.
    Lai vieglas smiltis izcilajam Diriģentam un kultūras darbiniekam! Manam tēvam ar Diriģentu 1944. gadā bija cieša sadarbība un ar to viņš vienmēr lepojās.

Draugiem Facebook Twitter Google+