Kultūra
Mūzika un deja

Mūžībā aizgājis pasaulslavenais diriģents Mariss Jansons0

Foto: Edijs Pālens / LETA

76 gadu vecumā mūžībā devies izcilais diriģents Mariss Jansons (1943-2019), ziņo aģentūra “TASS”.

Ārzemju mediji ziņo, ka Jansons miris savās mājās Sanktpēterburgā, taču kā nāves brīdis tiek minēts gan 30. novembris, gan 1. decembris.

Diriģents ilgstoši cieta no sirds slimības un pagājušā gada laikā daudz slimoja. Tiek pieminēts, ka no iedzimtas sirds slimības mira arī Marisa Jansona tēvs, diriģents Arvīds Jansons (1914-1984).

Vasaras sākumā tika ziņots, ka diriģents krāj spēkus un atpūšas Itālijā, bet oktobrī pēc sešu mēnešu pārtraukuma maestro Mariss Jansons atkal stājās pie diriģenta pults kopā ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri.

Dzimis Rīgā, diriģenta Arvīda Jansona un dziedātājas Iraīdas Jansones ģimenē, Jansons 1956. gadā kopā ar vecākiem pārcēlās uz Ļeņingradu, kur viņa tēvs strādāja par diriģentu Ļeņingradas Filharmonijā.

Mariss Jansons Ļeņingradas Konservatorijā studēja vijoļspēli, klavierspēli un diriģēšanu, bija Herberta fon Karajana audzēknis.

Kopš 1973. gada vadījis vairākus orķestrus Eiropā un ASV – bijis Ļeņingradas Filharmonijas diriģenta asistents, vadījis Oslo Filharmonijas orķestri, Pitsburgas Simfonisko orķestri, Bavārijas Radio simfonisko orķestri un Amsterdamas Karalisko “Concertgebouw” orķestri.

Kā galvenais viesdiriģents viesojies pie Londonas Filharmoniskā orķestra diriģenta pults, sadarbojies arī ar Londonas Simfonisko orķestri.

Mariss Jansons apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un Norvēģijas Karaliskā Ordeņa Zvaigzni. 2005. gadā saņēma “Grammy” balvu kategorijā “Labākā orķestra uzstāšanās” par Dmitrija Šostakoviča 13. simfonijas ierakstu Bavārijas Radio simfoniskā orķestra un kora izpildījumā.

Mariss Jansons ir Britu Karaliskās Mūzikas akadēmijas goda loceklis (1999) un Vīnes “Gesellschaft der Musikfreunde” goda loceklis (2001).

Līdzjūtību Jansona tuviniekiem un viņa talanta cienītājiem paudušas Latvijas valsts augstākās amatpersonas. “Mariss Jansons aiziet Ziemassvētku pārdomu laikā. Lai Jums gaišs, Maestro, mūžības ceļš, Jūsu talants vienmēr paliks Latvijas un pasaules mūzikas zvaigznājā un mūsu sirdīs,” raksta Valsts prezidents Egils Levits.

“Mūžībā devies diriģents Mariss Jansons – pasaules un Latvijas kultūras virsotne. Mūziķis no Dieva – absolūta muzikalitāte un atdeve līdz pēdējam koncertam, silta sirds un cilvēkmīlestība. Viņa klātbūtnē atvērās ik mūziķa un ik klausītāja sirdis. Milzīgs un neaptverams zaudējums… Izsaku visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un talanta cienītājiem,” savukārt ierakstījis kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).

Izsakām vissirsnīgāko līdzjūtību maestro ģimenei un sērojam kopā ar citiem viņa talanta cienītājiem.

LA.lv