×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. februāris, 2018
Drukāt

Mūžībā aizgājusi leģendārā kino un teātra zinātniece Valentīna Freimane (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Īsi pirms savas deviņdesmit sestās dzimšanas dienas mūžībā aizgājusi leģendārā Latvijas kino un teātra zinātniece Valentīna Freimane (18.02.1922-16.02.2018), šodien vēsta Latvijas Radio, atsaucoties uz zinātnieces ģimeni.

Ar ārkārtīgi plašām zināšanām un harismu apveltītā Freimane bija ikona vairākām pēckara paaudzēm, kas pie viņas apguva teātra vēsturi un apmeklēja viņas veidotos leģendāros kinolektorijus.

Ebreju izcelsmes zinātniece dzimusi 1922.gadā Rīgā, jurista Leopolda Lēvenšteina ģimenē, un savas atmiņas no bērnības un izdzīvošanu holokaustā viņa aprakstījusi autobiogrāfijā “Ardievu, Atlantīda!”, kas iznāca 2010. gadā un tulkota vairākās valodās, kā arī pārtapusi operā “Valentīna”.

Valentīna Freimane bērnībā Rīgā, Parīzē un Berlīnē, kur viņas tēvs strādāja vācu kinokompānijā UFA, pēc Hitlera nākšanas pie varas viņas ģimene 1935. gadā atgriezās Rīgā. Vācu okupācijas laikā Valentīnai Freimanei izdevās izglābties, slēpjoties pie vairākiem rīdziniekiem, arī pie vācbaltiešu žurnālista Paula Šīmaņa.

Absolvēja Latvijas Valsts Universitātes Vēstures fakultāti, strādāja par žurnālisti, Latvijas Zinātņu akadēmijas Valodas un literatūras institūta vecāko zinātnisko līdzstrādnieci, bija teātra vēstures pasniedzēja Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātē. Nodibināja un vadīja Latvijas Teātra biedrības un Kinematogrāfistu savienības kinolektoriju. Piedalījās kinoforuma “Arsenāls” dibināšanā un darbībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Spēcīga personība un nodzīvoja ilgu un piesātinātu mūžu. Viņas grāmata “Ar Dievu, Atlantīda” ir viena no spēcīgākajām grāmatām, kādas jebkad uzrakstītas Latvijā un ne tikai Latvijā!

  2. Vēl viena zvaigzne pie Latvijas debesīm, kā pagātnes uguns šodienas skarbajā pasaulē: ” Es vienmēr esmu domājusi, ka galvenā uzmanība dzīvē ir jāpievērš nevis ļaunajam, bet jābalstās pozitīvās vērtībās. ”
    Valentīna Freimane: «Neļāvu sevi ne iznīcināt, ne nospiest, mani varēja tikai nosist» (nra.lv)

  3. Jā, Freimane bija autoritāte. Citi pasniedzēji, kas uzskatīja tāpat, izjuta nemitīgu spiedienu un nosodījumu no Konservatorijas vadības puses. Neklātnieki ar vārdu stāstīja, ka eksāmenu nokārtojuši par konjaka pudeli.

  4. Mans tizlais brālis tā arī nespēja nokārtot eksāmenu Konservatorijā pie Freimanes! 😀 Visu cieņu pasniedzējai, kura bija nelokāma, ka atzīmi ir jānopelna!

Draugiem Facebook Twitter Google+