×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. aprīlis, 2015
Drukāt

Mūžībā aizgājusi tēlniece Māra Kalniņa

Foto: LMA Latgales filiāles Facebook profilsFoto: LMA Latgales filiāles Facebook profils

Trešdien, 15.aprīlī, mūžībā aizgājusi tēlniece Māra Kalniņa, informēja Latvijas Mākslinieku savienībā.

Kalniņa dzimusi 1948.gadā. Viņas bērnības zeme bija Umurgas pagasts, tēlniecisko formu veidošanas izpratni apguva Teodora Zaļkalna Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā. Kopš 1978.gada Kalniņas darba vieta bija Rēzeknes mākslas vidusskola, bet 1992.gadā lektore sāka topošo tēlnieku apmācību Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē un to darīja līdz pat brīdim, kad slimība guva virsroku.

Kopš 1986.gada Kalniņa bija Latvijas Mākslinieku savienības biedre.

“Ir grūti domāt un runāt par Kalniņu pagātnes formā, jo šķiet, ka vajadzīgajā brīdī viņu atradīsim tēlniecības nodaļā, ar īsiem un trāpīgiem padomiem mudinot topošos tēlniekus radīt pārliecinošus darbus,” nekrologā raksta kolēģi no Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles.

Strādājot par lektori, iegūstot docentes un asociētās profesores titulus, Kalniņa izveidoja akadēmiskos kursus veidošanā, kompozīcijā, tektonikā, plastiskajā anatomijā, formveidē un zīmēšanā. Zinātniskajā jomā, it sevišķi pēdējos gados, tēlnieces interešu joma bija medaļu mākslas laikmetīgās tendences. No 2010.gada viņa bija Starptautiskās Mākslas medaļu federācijas (FIDEM) biedre, piedalījusies medaļu mākslas izstādēs Baltijas valstīs, Portugālē, Skotijā.

2013.gadā Latgales kultūrvēstures muzejā bija apskatāma unikāla Portugāles un Latvijas medaļu mākslas izstāde “Pikaso torte”, kurā piedalījās pieredzējuši autori, un Kalniņa parūpējās par to, lai Eiropas pieredzi gūtu arī mūsu studenti. Tēlniece aktīvi vienmēr piedalījusies Latgales reģiona rudens mākslas izstādēs, vadījusi jauno tēlnieku plenērus Preiļos, Šķilbēnos, piedalījusies Rēzeknes pilsētas mākslas dienu aktivitātēs. No pašiem pirmsākumiem viņa piedalījās Mākslinieku Savienības Latgales organizācijas izstādēs un aktivitātēs.

“Kalniņas aizvadītais mūžs ir bijis bagāts – ar radošo pieredzi, notikumiem, sastaptiem cilvēkiem. Cilvēka aizvadīto laiku zemes virsū mērām pēc tā, ko viņš atstājis pēc sevis. Viņas pieredze, zināšanas paliek viņas skolniekos – jaunajos tēlniekos, kuri teorētisko pieredzi jau pielieto praksē un turpina aizsākto. Viņa ir arī parūpējusies par to, lai uzsākto darbu radošajā jomā turpinātu viņas bērni. Šajā skumju brīdī esam kopā ar tuviniekiem un esam pārliecināti, ka sāktajam Kalniņas darbam ir nākotne,” teikts nekrologā.
Atvadīšanās no Kalniņas notiks 18.aprīlī plkst.15 Rēzeknes Svētās Trīsvienības Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, Raiņa ielā 4.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+