Kultūra
Māksla

Mūžībā devies karikatūrists Imants Melgailis1

Foto no Pixabay.com

Pirmdien, 21.maijā, mūžībā devies karikatūrists Imants Melgailis, aģentūru LETA informēja Latvijas Mākslinieku savienības prezidents (LMS) Igors Dobičins.

Atvadīšanās no mākslinieka notiks 26.maijā plkst.12 Pirmo Meža kapu kapličā, Rīgā.

Melgailis māksliniecisko izglītību ieguvis pašmācības ceļā – karikatūras žanram pievērsies 40.gadu sākumā, bet pirmās karikatūras sāka publicēt par sporta tēmu žurnālā “Fiziskā Kultūra” (1952). Izstādēs piedalījies kopš 1960.gada, bet par LMS biedru kļuva 1964.gadā, un bijis arī Karikatūristu sekcijas priekšsēdētājs (1977-1987).

“Latvijas 20.gadsimta otrās puses prese gandrīz nav iedomāja bez Melgaiļa karikatūrām, kurās dzīves komiskās situācijas un dažādie personāži tika parādīti ar māksliniecisku ironiju tēlu stilizācijā, ko bagātināja ar psiholoģiski piesātinātiem zemtekstiem. Mākslinieks pārsvarā karikatūras veidojis tušas zīmējuma tehnikā, bet dažkārt melnbaltos zīmējumus papildinājis ar akvareļa krāsām,” mākslinieku aprakstīja Dobičins.

Visvairāk viņa karikatūras tika publicētas žurnālā “Dadzis”, kurā viņš darbojies no tā izveides brīža. Līdzās pašmāju presei, viņa karikatūras tika publicētas arī ārzemju satīras žurnālos “Eulenspigel”, “Dikobraz”, “Stikel” un “Szpilki”. Melgailis kopā ar Uģi Mežavilku vēlējās parādīt karikatūru kā būtisku mākslas žanru, tādēļ Mākslinieku namā 1961.gadā sarīkoja pirmo karikatūru izstādi.

Līdzās karikatūrām presē, no 60.gadu sākuma mākslinieks darbojies arī grāmatu grafikā, ilustrējis daiļliteratūras un mācību grāmatas, bet 70.gados ar humoristiski un ironiski satīrisku ievirzi pievērsies mālā veidotai sīkplastikai, kas Latvijas mākslā ir īpaši rets žanrs, norādīja Dobičins.

Mākslinieks šogad ieguva piektās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un iecelts par ordeņa kavalieri.

Melgaiļa mākslasdarbi atrodas LMS muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Ķekavas novadpētniecības muzejā un vairākās privātkolekcijās.

LMS izsaka dziļu līdzjūtību Melgaiļa tuviniekiem, draugiem un kolēģiem.

LA.lv