Sports
Citi sporta veidi

Mūžībā devies pazīstamais handbola tiesnesis Andris Vītols0

handball.lv

17.martā, 81 gada vecumā mūžībā aizgājis viens no labākajiem tiesnešiem Latvijas rokasbumbas vēsturē Andris Vītols.

Vītols 1969.gadā uzsāka tiesāt kopā ar Jāni Ķuzuli un vēlāk abi pabija olimpiskajās spēlēs Monreālā un Maskavā, kā arī citos visaugstākā līmeņa starptautiskajos turnīros.
Vītols tiesāja sešus pasaules čempionātus, 15 gadus Eiropas kausu spēles, bet 24 gadus PSRS čempionātus. Vītola un Ķuzuļa tiesnešu duets tika uzskatīts par vienu no labākajiem handbola elitē un par labāko Padomju Savienībā.

Andris Vītols dzimis 1936.gada 19. oktobrī Rīgā. Izglītību ieguvis A.Pumpura Rīgas 11.pamatskolā, Rīgas Industriālajā politehnikumā un absolvējis Rīgas Politehnisko institūtu.

Sports Andri Vītolu interesēja jau no bērnības, viņš savulaik trenējās gan futbolā, gan basketbolā. Taču nopietnas sportista gaitas uzsāka spēlējot RPI (Rīgas politehniskā institūta) rokasbumbas komandā. Andri Vītolu pievērsties tiesneša arodam pamudināja ilggadējais Starptautiskās handbola federācijas noteikumu un tiesnešu komisijas vadītājs Jānis Grīnbergs.

1972.gadā Andris Vītols kļuva par starptautiskās kategorijas tiesnesi rokasbumbā. Andris bija stingrs, tiešs un patiess. Tiesājis divās olimpiskajās spēlēs (1976.gadā Monreālā un 1980.gadā Maskavā) un sešos pasaules čempionātos.

No 1977.gada līdz 1994.gadam Andris Vītols strādāja Rakstnieku savienībā, bet vēlāk darbojās Latvijas olimpiešu sociālajā fondā. 1988.gadā Andris Vītols aktīvi piedalījās Latvijas Olimpiskās komitejas atjaunošanā.
Beidzis tiesāt pats, Andris Vītols piedalījās jauno tiesnešu audzināšanā un skološanā. Latvijā kopš tā laika nav izaudzis neviens rokasbumbas tiesnesis, kuram padomus nebūtu devis Andris.

2016.gadā Andrim Vītolam tika pasniegts apbalvojums par mūža ieguldījumu Latvijas handbola attīstībā un jauno tiesnešu izglītošanā.

Atvadīšanās no Andra Vītola notiks ceturtdien, 22.martā, plkst.11.00 Rīgas krematorija lielajā zālē.

LA.lv