Latvijā
Novados

Ideju aizguva no gruzīniem. Mūžībā devies leģendārā Siguldas trošu vagoniņa realizētājs0

Foto – LETA

Latvijas simtgadē, maijā, kad daba atveras pilnbriedā, 88 gadu vecumā mūžībā aizgājis Latvijas un Siguldas patriots, Siguldas gaisa trošu vagoniņa idejas autors un realizētājs Aivars Janelsītis (22.11.1929.–11.05.2018.), informē Siguldas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvalde.

Aivars Janelsītis sevi ir ierakstījis Siguldas vēsturē un sevi uzskata par tās patriotu, kuram nebija svešas novadpētniecības tradīcijas, uzsver novada pašvaldība. Aivars Janelsītis pirms pāris gadiem Silguldas Goda novadnieka ceremonijā teica: “Nav lielākas laimes atrast tādu vietu, kurai veltīt savu dzīvi un darbus. To var tikai Siguldā! Te ir svētupe Gauja, kuras krastos paaudzēm esam cīnījušies par brīvu Latviju. Siguldas skaistums ir neapbrīnojams, tāpēc pateicos visiem par tā izkopšanu un attīstību- to mēs darām no paaudzes paaudzē. Kalpoju Siguldai!”

Aivars Janelsītis dzimis 1929.gada 22.novembrī Cēsīs. 1955.gadā Siguldā satika savu mūža mīlestību Genovevu, ar kuru laulībā pavadīja vairāk nekā 50 gadus, izdejojot Zelta kāzu valsi divu meitu, mazbērnu, mīļu draugu un radu saimē. Paspēja paauklēt arī savus divus mazmazbērnus.

A.Janelsītis ierosināja Siguldā uzbūvēt uzkarināmo, pasažieru troses ceļu pāri Gaujas senlejai. Ideju par gaisa tramvaju A.Janelsītis smēlās tā laika laikrakstā “Ogoņok” 1956.gadā, kur bija apraksts, ka šādi vagoniņi kursē – kā tiek būvēti un ekspluatēti Čiatūras pilsētā Gruzijā.

Lai realizētu šo ieceri, A.Janelsītis vērsās pie Čiatūras trošu ceļu speciālistiem, kuri atsaucīgi apsolīja palīdzību tehniskā projekta un nestandarta iekārtu izgatavošanā. Konstruktoram Georgijam Panculajam, ar kuru Aivars sarakstījās, ļoti iepatikās siguldiešu ideja, jo viņš nekad vēl nebija būvējis tik garu trošu ceļu bez starpbalstiem. Un tā sākās būvniecība, kas ar vairāku gadu pārtraukumu noslēdzās 1968.gadā. Troses ceļš Siguldā sāka darboties 1969.gada 3.janvārī, nākamajā gadā svinot darbības 50 gadu jubileju.

Siguldas sadraudzības pilsētā Čiaturā (Gruzijā) 135 gadu jubilejā, siguldietis Aivars Janelsītis tika godināts par Čiatūras Goda pilsoni, par ideju realizēt un izbūvēt Gaisa trošu ceļu Siguldā. Gruzijas pilsētas pārstāvji godināja Janelsīša kungu arī par nozīmīgo ieguldījumu un iniciatīvu, uzsākot un nostiprinot abu pilsētu sadarbību, rūpīgo un vērtīgo darbu, lai apkopotu un glabātu vēstures liecības par pilsētām, kā arī aizrautību un patiesu sirsnību pret Čiatūras iedzīvotājiem.

A.Janelsītis veica lielu organizatorisko darbu Siguldas 750 un 800 gadu jubilejas sagatavošanā. Aivars Janelsītis ir novadpētnieks un daudz laika ziedojis sabiedriskam darbam, cieši saistīts ar kultūras, izglītības un sporta dzīvi, ilgus gadus bija Siguldas slaloma trases sporta sacensību komentētājs, liels teātra cienītājs un pats aktīvs aktieris un konferansjē kā Siguldas, tā Republikas organizētajos pasākumos, aktīvi darbojās “Siguldas Avīzē” kā žurnālists, turpinot sava tēva, žurnālista Roberta Janelsīša gaitas.

Atvadīšanās no Aivara Janelsīša notiks 18.maijā plkst.12.00 Siguldas pilsētas kapos.

LA.lv