Kultūra
Māksla

Mūžībā devusies māksliniece Džemma Skulme0


Džemma Skulme.
Džemma Skulme.
Foto: Valts Kleins/La.lv arhīvs

Šorīt 94 gadu vecumā mūžībā devusies māksliniece Džemma Skulme. Tā, atsaucoties uz gleznotājas dēla Jura Dimitera teikto, šodien portālam “Jauns.lv” apliecinājis dziesminieks Kaspars Dimiters. Skulmes mazdēls Jānis Skulme aģentūrai LETA apliecinājis, ka māksliniece devusies aizsaulē šorīt, 9.novembrī.

Informāciju par atvadīšanos no māksliniece publiskos vēlāk.

“Ceram, ka Dievs viņu pieņems pie sevis,” pauda gleznotājas mazdēls.

Latvijas Mākslinieku savienībā aģentūrai LETA apliecināja, ka māksliniecei bijušas veselības problēmas.

Džemma Skulme ir dzimusi 1925.gada 20.septembrī. Viņa ir viena no Latvijas nozīmīgākajām gleznotājām. 2019.gadā Skulme saņēma Purvīša balvu par mūža ieguldījumu.

Vēl 6.novembrī māksliniece savā Facebook profilā publicējusi foto, kur viņu mājās apciemo bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers. Komentāros viņai tiek izteikti uzmundrinājumi un laba vēlējumi, lai māksliniece ātrāk atveseļotos pēc operācijas.

Skulme dzimusi gleznotāja Oto Skulmes un tēlnieces Martas Skulmes ģimenē. 1949.gadā viņa absolvējusi Latvijas valsts Mākslas akadēmijas (tagad Latvijas Mākslas akadēmija) Monumentālās glezniecības nodaļu. Tāpat 1949.gadā viņa sākusi piedalīties izstādēs, strādājusi monumentālās glezniecības, plakātu mākslas, grāmatu mākslas jomā.

Skulme tiek uzskatīta par nozīmīgu padomju laika Latvijas kultūras dzīves veidotāju. Māksliniece līdzdarbojās Atmodas kustībā, 1988.gadā viņa bija Latvijas Tautas frontes (LTF) veidotāju skaitā un 1989.gadā tika ievēlēta PSRS Tautas deputātu kongresā.

Skulme bijusi arī LPSR Augstākās Padomes deputāte. Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka Skulme 1998.gadā parakstījusi Tautas partijas manifestu.

Saistītie raksti

Gleznotāja ir vairāku prēmiju un apbalvojumu laureāte, apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, saņēmusi arī Ministru kabineta balvu par izcilu devumu Latvijas mākslas un sabiedriskajā dzīvē.

Skulme bijusi precējusies ar aktieri Artūru Dimiteru un gleznotāju Ojāru Ābolu, ir divi bērni – mākslinieki Juris Dimiters un Marta Skulme, kā arī vairāki mazbērni.

TV3 ziņu video skaties šeit:

LA.lv