×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
29. jūnijs, 2012
Drukāt

Mūziķa Bono organizācija aicina Latviju ziedot Āfrikai


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Starptautiskā organizācija “One” darbojas jau vairākus gadus un pazīstama kā viena no aktīvākajām cīnītājām pasaulē pret badu un nabadzību Āfrikā. To savulaik kopā ar domubiedriem dibinājis slavenais grupas “U2” solists Pols Deivids Hjūsons jeb Bono.


“One” citu darbu vidū regulāri veic arī pētījumus par to, cik dāsni ES dalībvalstis palīdz kaimiņu kontinentam un vai ievēro pašu noteikto mērķi, proti, sasniegt 0,7 procentus no iekšzemes kopprodukta, ko ziedot attīstībai. Pašā jaunākajā pētījumā, ko “One” publicējusi šajās dienās, konstatēts, ka Latvija ir starp tām piecām ES valstīm, kas Āfrikai ziedo vismazāk un pagaidām ir arī tālu no ES mērķa, paveicot tikai 25 procentus no līdz šim solītā. Pārējās četras ir Slovākija, Polija, Itālija un Grieķija.

Kā atzīst “One” Briseles biroja vadītāja Eloise Toda, organizācijas mērķis nav nevienu valsti audzināt vai tai pārmest, bet gan pozitīvi iedrošināt. “Labās ziņas ir, ka Latvija aizvadītajā gadā palielināja finansējumu attīstībai miljonu eiro apmērā, kas ir 9,7 procentu pieaugums, taču tas, ko mēs vēlamies redzēt, – lai Latvija šo virzienu turpina un atgriežas uz stabila atbalsta ceļa,” tā E. Toda. “One” vadītāja arī neslēpj, ka šis ir ārkārtīgi grūts brīdis, lai vispār Eiropā runātu par palīdzību Āfrikai, ņemot vērā, ar kādu krīzi un grūtībām cīnās pašas dalībvalstis.

 

“Protams, Grieķija cieš no milzīgām finanšu problēmām, un tas ir saprotams, taču, piemēram, Itālija, kas arī cīnās ar finanšu nedienām, savu atbalstu attīstībai aizvadītajā gadā palielināja par 24 procentiem, rīkojoties līdzīgi kā Latvija. Līdz ar to, ja šīs valstis gadu no gada turpinās savas aktivitātes, tās drīz būs laukā no vismazāk dāsno grupas.”

 

E. Toda norāda, ka pierādījums šīs naudas vajadzībai ir rezultāti. “Piemēram, ar ES atbalstu no 2004. līdz 2009. gadam vairāk nekā deviņiem miljoniem bērnu Āfrikā bija iespēja apmeklēt sākumskolu un vairāk nekā pieci miljoni bērnu saņēma vakcīnas pret masalām. Tie ir reāli skaitļi un reāli fakti.”

Organizācijas “One” pētījuma rezultātus komentējis arī attīstības komisārs Andris 
Piebalgs, norādot, ka tie vēlreiz apliecina, ka ES kopā ar dalībvalstīm ir lielākā donore pasaulē, pērn ziedojot vairāk nekā 53 miljardus eiro, taču pašas noteiktos mērķus par to, cik daudz naudas ik gadu atvēlēt no iekšzemes kopprodukta, vēl nesasniedz. A. Piebalgs sola turpināt atgādināt valstīm par šo pienākumu.

“One” organizācijas pārstāvji pētījumu iesnieguši arī ES dalībvalstu vadītājiem, kas šajās dienās pulcējas vasaras sanāksmē Briselē, lai apspriestu ES daudzgadu budžetu. Organizācija arī sola izvērst plašāku kampaņu Eiropas galvaspilsētās.

Tikmēr savu sociālo aktivitāšu dēļ par “roka māti Terēzu” dēvētais Bono neatslābstoši turpina kampaņas pret nabadzību, badu, AIDS un kariem. “One” pārstāvji nesola, ka slavenība kādu dienu varētu paviesoties visās valstīs, kuras līdz šim Āfrikai maksā mazāk, lai pārliecinātu valdības rīkoties dāsnāk. Mūziķa kalendārs esot ļoti piepildīts, taču neviena iespēja nav izslēgta. “Bono ir mūsu organizācijas valdes loceklis kopā ar daudziem citiem ievērojamiem cilvēkiem. Viņš mums dod padomus, jo ir strādājis ar šīm problēmām daudzus, daudzus gadus. Bono darbojas ciešā saiknē ar organizāciju kampaņās, lobija darbā, un mēs par to viņam esam ļoti pateicīgi,” tā E. Toda.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+