×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Mūzika dvēselei un izstāde virsganu godināšanai


Foto-Dainis BušmanisFoto-Dainis Bušmanis

Aleksandrs Poļakovs.

Šosestdien, 9.augustā, Nurmes baznīcā notiks sarīkojums “Gara mūzika”, kurā skanēs mūzika dvēseles iepriecināšanai vairāku koru, Ingus Pētersona, kā arī idejas rosinātāja un sarīkojuma organizētāja Aleksandra Poļakova un citu mūziķu izpildījumā.

Nurmes baznīcā būs arī ekspozīcijas “Mūsu virsgani” atklāšana, uz kuru ieradīsies abi luterāņu arhibīskapi Jānis Vanags un Elmārs Rozītis, kā arī bijušo Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapu piederīgie. Tā kā par vienas no Kurzemes izcilākajām sakrālajām pērlēm – Nurmes jeb Nurmuižas baznīcas – uzcelšanu un pēc tam uzturēšanu tika rūpējusies muižnieku Firksu dzimta, uz Nurmes baznīcas 420. jubileju no ārzemēm ir aicināti arī Firksu ģimenes pārstāvji.

Laucienē varēs sastapt Imantu Lancmani un noklausīties viņa priekšlasījumu par baznīcu kā telpu un baznīcu kā organizāciju, un vēsturiski teoloģiskā konferencē “Evaņģēliski luteriskā Baznīca. Kurzeme. Latvija. Pasaule – laikmetu griežos” dzirdēsim gan citu pašmāju autoritāšu, gan Somijas profesora J. Talonena referātu. Būs iespēja arī noskatīties kinorežisores Laimas Žurginas filmas.

Aleksandrs Poļakovs stāsta, ka sarīkojums “Gara mūzika” notiek jau ceturto gadu, iepriekš mākslinieku uzstāšanās vietas ir bijušas vairākas Kurzemes baznīcas. Pašai jaunākajai dalībniecei Martai Tigulei pašreiz ir seši gadi, un viņa piedalās kopš pirmās reizes. Vecākā dalībniece ir bijusi deviņdesmitgadniece Vija Vētra, kura Talsu dievnamā izdejojusi “Dievs, Tava zeme deg!”. A. Poļakovs stāsta, ka Lūcijas Garūtas kantātes “Dievs, Tava zeme deg!” ar Andreja Eglīša vārdiem pirmatskaņojums notika 1944. gadā, bet pirms tam – 1943. gadā šo – Andreja Eglīša dzejoli izcilā aktrise Alma Ābele ir lasījusi Latvijas Universitātes aulā. Un, kā atgādinot šo notikumu, pirms diviem gadiem aktrise Anita Grūbe izjusti nolasījusi A. Eglīša dzejoli sarīkojumā “Gara mūzika”.

Foto-Vivanta VolkovaFoto-Vivanta Volkova

Ceturto gadu “Gara mūzikas” notikumos ir klāt kordiriģents Edgars Račevskis.

Tā kā Nurmes baznīcai ir jubileja, viesi ir apsolījuši ierasties ar dāvanām. Imants Lancmanis izgatavojis kopiju Rundālē esošajai gleznai, kurā attēlots Gothards Ketlers un viņa sieva Anna, un šo mākslas darba kopiju novietos Nurmes baznīcā. Jo pēc Gothardu 1567. gadā izdota rīkojuma Kurzemē un Zemgalē ir uzceltas 70 baznīcas. Enciklopēdijas “Latvijas luterāņu baznīcas: vēsture, arhitektūra, māksla un memoriālā kultūra” autors Vitolds Mašnovskis dāvinās fotoattēlus.

A. Poļakovs stāsta, ka pirmo reizi vienā ekspozīcijā būs kopā redzami abu – Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas (LELBāL) – visu līdz šim bijušo 18 vadītāju arhibīskapu portreti: “Viņi tiešām visi ir bijuši fantastiski vīri – izgājuši augstas skolas, pratuši sešas līdz 12 valodas!” Šos foto varēs digitāli iegūt un sev izdrukāt ikviena latviešu luterāņu baznīca.

Šim projektam savu svētību ir devuši abi – kā LELB arhibīskaps J. Vanags, tā LELBāL arhibīskaps Elmārs Rozītis, un cerams, to novērtēs ikviens, kurš interesējas par baznīcas vēsturi. Top arī grāmata, kurā būs apraksti par arhibīskapu dzīvi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+