×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

Mūzika no Eiropas Ziemeļiem līdz Āfrikas viducim

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Oquestrada

Ik rudeni par arvien gaidītāku notikumu vietējiem pasaules mūzikas gardēžiem kļūst pasaules mūzikas festivāls “Porta”, kas šogad svin 15. gadskārtu. Šoreiz no 27. oktobra līdz 7. novembrim divās pasaules mūzikas pielijušās rudens nedēļas nogalēs Latvijas klausītājiem Rīgā, Ogrē un Saldū būs iespēja baudīt izmeklētu mūziku no Eiropas ziemeļiem līdz pat Āfrikas viducim.

“Porta” koncertos dažādu muzikālo garšvielu cienītājus priecēs spožākās mūsdienu zvaigznes pasaules mūzikas žanrā, nepieradināti un koši pārsteigumi.

31. oktobrī uz Mūzikas nama “Daile” skatuves kāps Latvijas publikai jau labi pazīstamie gruzīnu etnodžeza grupas “The Shin” mūziķi kopā ar latviešu–gruzīnu kopprojektu “Es arī”. Pēc viņiem skatuvi ieņems aizliegtā čalapartas instrumenta virtuozi no basku zemes “Oreka TX”. “Oreka” basku valodā nozīme “līdzsvars”, un “TX” attiecināms uz vienu no Eiropas unikālākajiem un ievērības cienīgākajiem tradicionāliem instrumentiem – basku senču sitamo instrumentu “txalaparta” (latviski – čalaparta). Tā kā čalapartu var atskaņot tikai kolektīvi, šī mūzika nekad nepieder vienam atsevišķam mūziķim vai izpildītājam. “Oreka TX” mūziķiem čalaparta ir vairāk nekā instruments – tas ir veids, kā paust attieksmi un rast vienotības sajūtu. Festivāla ietvaros grupa apburs auditoriju saspēlē ar burvīgo kokles improvizatori Laimu Jansoni.

Festivāla pirmā vakara noslēgumā – izpildītāji no Portugāles “Oquestrada” jeb “laimīga mūzika no Portugāles” kā viņus nodēvējuši Eiropas festivālos. Piecu mūziķu grupa no Lisabonas atskaņo mūziku portugāļu, spāņu, kreolu un franču valodā, balansējot starp fado smeldzīgumu un Kaboverdes “funana” aizrautīgo, pārgalvīgo dejiskumu. Eksotiskā, nedaudz piesmakušā balsī dziedošā grupas soliste Miranda kā krāšņs tauriņš burtiski izdejo visas dziesmas, kurās valda patiess dzīvesprieks un sirsnība. 1. novembrī portugāļu “Oquestrada” koncertēs arī Ogres kultūras centrā, bet gruzīnu “The Shin” kopā ar “Es arī” uzstāsies Saldus Mūzikas un mākslas skolā.

Festivāla otrajā Rīgas koncertā 7. novembrī klausītāju gaida jauna neparastu mūziķu kombinācija vienā vakarā. Mūzikas namā “Daile” plosīsies pagājušā gada Igaunijas Mūzikas balvas laureāte, apburošā turbo folkgrupa “Trad.Attack”. Helena Sildna, Tallinas Mūzikas nedēļas organizatore “Trad.Attack! nodēvējusi par “ugunsbumbu” un salīdzinājusi ar svaigu greipfrūtu sulu, kas ieslēdz dzīvi, piebilstot – ar viņiem vajag sākt ik rītu! “Trad.Attack” ir līdzdejojama ziemeļnieciska “turbo” folkgrupa, kas atgriež igauņu folkmūzikas enerģiju, tīrību un patiesumu.

Festivāla atradumu parādi turpina Kongo dzimusī valdzinošā, lingala, franču un angļu valodā dziedošā pasaules pilsone Gasandži. Dziedātājas vārds tulkojumā nozīmē “viņa, kura modina apziņu”. Tieši to viņa arī dara, pateicoties krāšņai balsij un filigrānām dziesmām, kurās viņas dzimtās mūzikas tradīcijas sakūst kopā ar soulmūziku, regeju, popmūziku, džezu, kā arī urbāno stilu, nenoliedzot savu izcelsmi.

Latvijā šā koncerta noslēgumā atgriežas ukraiņu etniskā haosa grupa, kas reiz jau ne tikai satricinājusi Rīgas skatuves, bet arī vietējo klausītāju sirdis – “DakhaBrakha”. Kā stāsta festivāla pārstāve Klinta Āze, grupa festivāla programmā iekļauta pēc skatītāju daudzkārtējiem lūgumiem kā pagājušā gada žilbinošākie viesi – prasmīgais, fotogēniskais un aizraujošais pasaules mūzikas žanra kvartets no Kijevas, kas paspējis rotāt virkni festivālu visā pasaulē. Grupas muzikālais spektrs Ukrainas folkloras un teātra krustcelēs ir intīms un brīžiem  nevaldāms, iesakņots sakņu meklējumos un mūsdienu skaņu un ritmu dziļumos, tādejādi “iedvesmojot kultūras un mākslas atbrīvotībai”.

Festivālā pārsteigumus klausītājiem gādās arī vietējie latviešu mūziķi, to skaitā Shipsi jeb Jānis Šipkēvics juniors no grupas “Instrumenti”. “Ir ļoti būtiski klausīties, kas notiek pasaulē. Lielākoties esam pieraduši pie viena veida informācijas un dzīvojam izjūtu badā. Taču to saprast var, tikai nogaršojot, ieklausoties, aplūkojot ko citu. Tāpēc iesaku būt vērīgiem pret negaidīto un pārsteidzošo. Festivāls “Porta” ir solīti pretī tam.” Mūziķis piedalījies projektā, kas pirmoreiz būs redzams 27. oktobrī kinoteātrī “K. Suns”, – jauna dokumentālo televīzijas filmu sērija “Skaņusaite”, kas ikvienu tās sekotāju vedīs kā acīm, tā ausīm tīkamā ceļojumā pa pasaules mūziķu dvēseles stīgām un meklēs neredzamo saiti, kas tās vieno.

Varbūt noder!

27. X 17.00 kinoteātrī “K. Suns” filmas TV Raidījumu “Skaņusaite” prezentācija

30. X 15.00 Rīgā Kultūras koledžā “The Shin” (Gruzija) meistarklase

31. X 18.00 Rīgā Mūzikas namā “Daile” “OrekaTX” (Basku zeme), “The Shin” & projekts “Es arī” (Gruzija/Latvija)

1. XI 16.00 Ogres kultūras centrā “Oquestrada” (Portugāle)

1. XI 16.00 Saldus Mūzikas un mākslas skolā “The Shin” & projekts “Es arī” (Gruzija/Latvija)

7. XI 18.00 Rīgā Mūzikas namā “Daile” “Trad.Attack!” (Igaunija), “Gasandji” (Kongo/Francija), “DakhaBrakha” (Ukraina)

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv, koncertu vietās

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+