×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. decembris, 2012
Drukāt

Mūzika tumsas nomāktai dvēselei


iededzgaismu_santa_savisko_jekabsone_5

27. decembrī Liepājā viesnīcas “Promenāde” mājīgajā Hika kamerzālē tiks atklāts piecu koncertu cikls “Iededz gaismu!”. To ievadīs Spīķeru kvartets (Marta Spārniņa – vijole, Anti Kortelainens – vijole, Zane Kalniņa – alts, Ēriks Kiršfelds – čells), atskaņojot Vīnes klasiku un romantisma laika mūziku – V. A. Mocarta un E. Grīga stīgu kvartetus, kas īpaši iederīgi gadumijas noskaņā. 


 

“Gada vistumšākajā laikā cilvēkiem vajadzīgs uzmundrinājums, patīkamas emocijas, tādēļ, vadoties no iepriekšējo gadu pieredzes, šoreiz centāmies veidot ne pārāk nopietnu programmu, kurā būtu līdzsvars starp mūziku un teātra izrādi. Koncerti būs ļoti atšķirīgi, un katrs varēs atrast savai muzikālajai gaumei atbilstošāko,” stāsta “Via Cultura” vadītāja muzikoloģe Dace Bluķe.

“5. janvārī klausītājus gaidīsim uz Vizmas Belševicas daiļradei veltītu kamerizrādi “Dūdieviņš”. Tajā piedalīsies dziedātāja Ieva Parša, Nacionālā teātra pagājušās sezonas labākais aktieris Gundars Grasbergs, pianists Aldis Liepiņš, sitaminstrumentālists Edgars Saksons un mūzikas žurnālists Orests Silabriedis. Izrāde veidota kā tuvu draugu saruna, kuras laikā kā puzle no dzejas, dziesmām un pasakām tiks salikts dzejnieces radošais portrets. Programmā skanēs R. Grīnblata, I. Kalniņa, J. Kulakova, A. Maskata, R. Paula, O. Silabrieža, U. Stabulnieka dziesmas ar V. Belševicas un viņas dēlu Klāva un Jāņa Elsbergu dzeju, kā arī pasakas no krājuma “Zem zilās debesu bļodas”.

19. janvāra koncerts būs veltīts savdabīgā komponista Džona Keidža (1912 – 1992) simtgadei. Šis amerikāņu komponists tiek uzskatīts par avangarda līderi 20. gadsimta mūzikā un ambientās mūzikas (tuvs žanrs New Age) pamatlicēju, kurš apgalvoja, ka viss var būt mūzika – arī klusums.

Par to varēs pārliecināties, noklausoties Dž. Keidža slaveno opusu “4’33” – tieši tik ilgu laiku neskanēs neviena nots un priekšnesumu veidos vien mūziķu mēmā klātesamība zālē saspēlē ar klausītāju knosīšanos un čukstus izteiktām replikām. Ar jubilāra darbiem iepazīstinās “Trio Opera” (Svetlana Okuņa – vijole, Inga Sunepa – čells, Juris Žvikovs – klavieres) un videomākslinieks Roberts Rubīns. Programmā būs vēl kāds ļoti neparasts skaņdarbs īpaši sagatavotām klavierēm, starp kuru stīgām saliktās nagliņas, skrūvītes, zīmuļi, dzēšgumijas un tamlīdzīgi priekšmeti līdz nepazīšanai izmainīs klavieru skaņu, brīžiem liekot tām skanēt kā bungām vai citiem sitamajiem instrumentiem.

2. februārī jaunizveidotais trio (klarnetists Egīls Šēfers, čellists Ēriks Kiršfelds un pianists Toms Ostrovskis) spēlēs klasiķu Bēthovena un Brāmsa, kā arī pieredzējušā latviešu komponista Pētera Plakida un jaunās Santas Ratnieces kompozīcijas, kurās varēs saklausīt īpaši daudzveidīgu klarnetes skanējumu no liriska romantisma līdz smeldzīgam dramatismam.

Koncertcikls “Iededz gaismu!” noslēgsies 16. februārī ar programmu “Tango un teātris”, kurā piedalīsies kvartets “Undertango” (Mārtiņš Zilberts – klavieres, Evita Dūra-Andersone – akordeons, Gidons Grīnbergs – vijole, Viktors Veļičko – kontrabass) kopā ar baritonu Armandu Siliņu, soprānu Guntu Davidčuku un aktieri Gundaru Grasbergu. Tiks atskaņoti mazāk pazīstami Artūra Maskata un Oskara Stroka skaņdarbi – pirmajā daļā no teātra izrādēm “Lācis”, “Vācietis. Novembris. Klavierkoncerts” un topošā A. Čaka dzejas uzveduma, bet otrajā daļā – Oskara Stroka tango. Abas daļas apvienos poētisks stāstījums par kaisli, skumjām un laimi, ko veidos teksta fragmenti no izrādēm, mīlas dzeja un vēsturisks ieskats tango karaļa dzīvē.”

 

VAR NODERĒT

Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv

Biļešu cena iepriekšpārdošanā – Ls 5 (atlaides studentiem, skolēniem, pensionāriem un grupām no 10 cilv.); abonements visiem pieciem koncertiem – Ls 15

Grupu pieteikumi e-pastā: viacultura.lv@gmail.com

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+