Foto – LETA

Mūzika un teātris izies Rīgas ielās 0

“Šajās svētku dienās mums tik pierasto armijas parādi krastmalā nomainīs teātra parāde,” tā par šīs nedēļas nogalē gaidāmajiem Rīgas svētkiem teicis 11. novembra krastmalas svētku režisors Uģis Brikmanis. Šogad Rīgas svētki tik tiešām būs veltīti teātra tematikai, un to varēšot manīt ne tikai 11. novembra krastmalā. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
“Kas notiek ar mūsu bērniem? Kādēļ viņi aug tik nežēlīgi?” 1.klases skolnieka mamma pauž sašutumu par bērnu rīcību
Lasīt citas ziņas

Teātris kā svētku tematiskā līnija parādīšoties koncertzālēs, ielās, parkos un gaisā visdažādākajās izpausmēs. Teātri pilsētvidē rādīs Rīgas, Liepājas un Valmieras teātri, kā arī viesi no Lietuvas un Polijas – gan dramatiskie, gan muzikālie, to dalībnieki rādīs savas prasmes gan kā aktieri, gan mīmi, gan muzikanti, gan stāstnieki, gan kabarē dejotāji un ielu vingrotāji. Arī Vecrīgas amatnieku tirgū “Teātris dzīvē – dzīve teātrī” Doma laukumā tirgotāji šoreiz likšot lietā savu aktiermeistarību.

Rīgas svētku laikā notiks virkne dažādu brīvdabas koncertu. 16. augustā gaidāms opermūzikas brīvdabas koncerts “No Kurzemes hercoga līdz Vāgneram” pie Brīvības pieminekļa, kas būs dāvana Latvijas Nacionālajai operai (LNO) tās 150 gadu jubilejā. “Ļoti vēlamies iedzīvināt tradīciju, kas tik populāra Eiropā, kad klasiskā mūzika skaistajās vasaras dienās iznāk brīvā dabā un uzrunā ikvienu – varbūt pat nejaušu garāmgājēju, kas nebūt nav operas apmeklētājs vai šī žanra pazinējs,” stāsta koncerta rīkotāji. Vērmanes dārzā varēs baudīt Imanta Kalniņa dziesmu vakaru un dažādas izrādes, būs radošās darbnīcas, koncerti un izrādes bērniem.

 

Jaunumi un tradīcijas

CITI ŠOBRĪD LASA

Šā gada svētkos iedzīvotāji pirmo reizi varēs piedalīties pasākumos divās svaigi renovētās vietās – kultūras pilī “Ziemeļblāzma” un Spīķeru kvartālā, kurā pasākuma “Pilsētas ziņģe” ietvaros varēs baudīt koncertus, jautras spēles, viktorīnas, spēkavīru sacensības, sadziedāšanos, ugunsšovu un daudz ko citu. 11. novembra krastmalā, kas ir viena no svētku galvenajām norises vietām, norisināsies gan suņu parāde, gan ielu vingrotāju paraugdemonstrējumi, seno spēkratu izstāde. Apbrīnas vērts solās būt arī Francijas ielu teātra trupas “Transe Express” milzīgo leļļu gājiens pa Kaļķu ielu ar fascinējošiem priekšnesumiem bagātu noslēgumu 11. novembra krastmalā. Taču tie nav vienīgie īpašie ārvalstu viesmākslinieki – Vērmanes dārzā 18. augustā koncertēs stīgu kvartets “MozART Group” no Polijas, kas atskaņo klasisko mūziku, ļoti dažādi to interpretējot, pārsteidzot skatītājus ar iluzionistu efektiem un jokiem. “Arēnā Rīga” notiks Krievijas rokgrupas “Bi-2” un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncerts, kurā piedalīsies solisti, tostarp kāds iemīļots Latvijas dziedātājs, kura vārds tiks turēts noslēpumā līdz pat uzstāšanās brīdim.

11. novembra krastmalā paredzēts jaunums – četras skatuves milzīgu krēslu formā, improvizācijas teātru spēļu laukumi, kuros varēs darboties ikviens, kurš sevī sajutis spēles prieku. Svētkos skaisti izskatīšoties arī Daugava – tās akvatorijā notiks jahtu un buru laivu sacensības.

Rīgas svētku apmeklētāji esot iecienījuši un vēlas gadu no gada redzēt aviācijas šovu, kas šogad 17. augustā notiks lidostā “Spilve”. Īpaši lidotāju priekšnesumi plānoti arī 18. augustā virs Daugavas. Tāpat arvien gaidīts pārsteigums ir svētki Alberta ielā, Ielu mūzikas diena un svētku uguņošana, kas notiks arī šogad. Daudz pasākumu būs arī sportisko aktivitāšu cienītājiem – tiks rīkotas pludmales volejbola, basketbola, burāšanas, veikborda, airēšanas, skriešanas, skrituļošanas, nūjošanas, pat orientēšanās piedzīvojumu sacensības.

RD Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane teic, ka svētki veidoti tā, lai nebūtu rīdzinieka, kurš tajos nevarētu atrast kaut ko sev interesantu un piemērotu. Svētkus organizējot, daudz domāts arī par izglītojošo aspektu un to, lai būtu plašs klāsts pasākumu, kuros var piedalīties un līdzdarboties vecāki ar bērniem, saņemot vērtīgu informāciju, ko jaunu iemācoties. “Bērniem jāmāca svētkus svinēt no agrīnas bērnības, jārada patriotiskās audzināšanas iedīgļi,” teic E. Aldermane.

Reklāma
Reklāma

Pēdējos gados IKSD strādājot arī pie tā, lai svinības notiktu ne vien centrā, bet arī ārpus tā – Kalnciema kvartālā, Strazdmuižā, Imantā, Vecmīlgrāvī, Lucavsalā u. c. Jau tradicionālie pasākumi šogad būšot papildināti ar jauniem elementiem. Piemēram, Viduslaiku tirgū pie Sv. Pētera baznīcas šogad būs jūtama īpaša viduslaiku tirgus elpa – uzstāsies mīmi, ceļojošo cirku aktieri u. c.

 

Svētkus bauda visi

Jautāta, vai Rīgas svētkiem piemīt vienojošs faktors, E. Aldermane teic, ka tāds noteikti ir, jo svētki ir domāti ikvienam, un neuzskata, ka ikdienā reāli pastāv nesaticība starp tautībām. “Šīs nesaskaņas ir tikai tribīnēs, runājot kā labēji, tā kreisi orientētiem politiķiem.” Viņasprāt, svētkos lieliski varot novērot, ka cilvēkiem ir gluži vienalga, kādu nacionalitāti pārstāv viņi un kādu apkārtējie – visi bauda svētkus.

Atbildot uz rīdzinieku daļas aizrādījumu par to, ka pēdējā laikā Rīgas publiskajos pasākumos bieži uzstājas mūziķi no Krievijas, E. Aldermane teic: “Ja grupai ir vērtīgs māk­slinieciskais sniegums un tā piesaista plaša cilvēku loka uzmanību, ir vienalga, no kuras valsts tā nāk.”

Viņa piebilst, ka Rīgas svētkos piedalās mākslinieki arī no citām valstīm – Polijas, Francijas, Lietuvas un citviet. Grupas visbiežāk piesakoties pašas, turklāt esot jārēķinās arī ar izmaksām.

Pati Aldermanes kundze svētkos noteikti apmeklēšot Vērmanes dārzu un jauno Spīķeru promenādi, jo vēlas apskatīt tur notiekošo un to, kā cilvēki to uzņem, kā jūtas. Vēl, cik nu laiks ļaušot, viņa apmeklēs koncertus, kas veltīti dažādām kultūrvēsturiski nozīmīgām personām, taču nelaidīšot garām arī tradicionālos pasākumus – Zelta kāzu svinības Mazajā ģildē, izdarības 11. novembra krastmalā un citviet. “Vēlos, lai ikviens, kurš piedalītos Rīgas svētkos, vienalga – vietējais vai ārzemnieks – aizvestu no Rīgas uz mājām sajūtu, kas šeit mudinātu atgriezties,” saka Aldermane.

 

Uzziņa

* Rīgas svētki notiek 16. – 18. augustā. Šogad to organizēšanai atvēlēti Ls 373 000.

* Rīgas svētku laikā sestdien un svētdien ikviens pašvaldības sabiedrisko transportu un autostāvvietas varēs izmantot bez maksas. Tas gan neattiecas uz mikroautobusiem, Retro tramvaju un nakts autobusu maršrutiem, kas nedēļas nogalēs tiek organizēti no Centrālās stacijas.

* Rīgas svētki ik gadu tiek rīkoti kopš 2001. gada, kad galvaspilsēta svinēja savu 800. gadadienu.

* Svētkus rīko RD sadarbībā ar Rīgas Brīvostas pārvaldi, Rīgas Tūrisma attīstības biroju, organizē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments kopā ar pasākumu veidotājiem – organizācijām, uzņēmumiem un sabiedriskām organizācijām.

* Ar pilnu svētku programmu var iepazīties Rīgas svētku oficiālajā interneta vietnē www.rigassvetki.lv

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.