Kultūra
Mūzika

Mūzikas izcilības ceļā uz BBC Proms piestās Jūrmalā0

Publicitātes foto

Sers Antonio Papano un Svētās Cecīlijas Nacionālās akadēmijas orķestris ar vienīgo koncertu uzstāsies Jūrmalā, informē “Baltijas Muzikālās sezonas”.

Izcilā britu diriģenta un labākā Itālijas simfoniskā orķestra pirmā vizīte Latvijā radīja gluži vai eksplozīvu iespaidu. Pateicoties “Baltijas Muzikālajām sezonām”, sers Antonio Papano un Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia atgriežas pie mūsu klausītājiem.

Svētās Cecīlijas Akadēmiju 1585. gadā dibinājis Romas pāvests Siksts V – tā ir senākā mūzikas mācību iestāde pasaulē. 1908. gadā Akadēmija ieguva savu orķestri, kura darbība pilnībā veltīta simfonisko skaņdarbu atskaņošanai. Valstij, kurā gluži vai ar reliģisku kaislību pielūdz operu, tas bija ārkārtīgi neparasti. Taču Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia visai drīz ne vien izpelnījās teicamu reputāciju, bet arī iekaroja publikas mīlestību. Kopā ar šo orķestri muzicējuši tādi dižgari kā Debisī un Sensānss, Mālers un Rihards Štrauss, Stravinskis, Sibēliuss un Hindemits. Ar to ir sadarbojušies pasaules vadošie diriģenti – no Toskanīni, Karajana un Furtvenglera līdz Abado, Gergijevam un Dudamelam. Deviņi lieliski meistari dažādos laikos ir vadījuši šo kolektīvu. Taču īstā zvaigžņu stunda iestājās ar desmitā meistara – Antonio Papano (1959) stāšanos orķestra virsvadībā.

2005. gadā šis Anglijas pilsētā Eppingā dzimušais mākslinieks kļuva pasaulslavens. Itāļu imigrantu dēls, viņš kopš 16 gadu vecuma pelnīja sev iztiku, spēlējot pavadījumu dziedātājiem sava tēva vokālajās klasēs un spēlējot klavieres kokteiļbāros. Viņa lieliskās koncertmeistara un diriģenta dotības tika atzinīgi novērtētas gan ASV (uz kurieni Papano ģimene pārcēlās 1972. gadā), gan Eiropā. Būdams 21 gadu vecs, Antonio strādāja New York City Opera, 26 – bija slavenā maestro Daniela Barenboima asistents, 28 gadu vecumā viņš diriģēja savu debijas izrādi Norvēģijas Nacionālajā operas un baleta teātrī, bet trīs gadus vēlāk kļuva par tā mūzikas direktoru.

Visa turpmākā Papano karjera ir nebeidzams veiksmes stāsts. Viņš kopā ar izcilākajiem orķestriem un solistiem ir uzstājies uz visnozīmīgākajām pasaules skatuvēm, četrus gadus vadījis La Monnaie – Beļģijas karalisko operu, bet 2002. gadā sācis vadīt Lielbritānijas Karalisko operu, ar kuru nesen kārtējo reizi pagarinājis līgumu.

Papano vadībā Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia ieguva starptautisku atzinību, līgumus ar prestižākajiem izpildītāju līgumiem, skaņu ierakstu industrijas apbalvojumus, bet pats Papano – bruņinieka Lielo Krustu papildus Lielbritānijas kroņa piešķirtajam bruņinieka – bakalaura titulam. Taču runa nav par to, un pat ne par to, ka, pēc paša Papano teiktā, viņš beidzot ieguva savas saknes un nacionālo identitāti. Runa ir par galveno: par neatdarināmo orķestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia skanējuma skaistumu.

8. augustā izcilais orķestris un dižais maestro uzstāsies Dzintaru koncertzālē, bet jau aiznākamajā dienā, 10. augustā šis pats sastāvs atskaņos šos skaņdarbus Karaliskajā Albertholā pasaulslavenajā festivālā BBC Proms.

LA.lv