Ekonomika
Darbs un nauda

Mūžu dzīvo, mūžu mācies! Pateicoties mācībām pieaugušajiem, kardināli maina profesiju0


Mācības pieaugušajiem dod iespēju ne tikai papildināt jau esošās zināšanas, bet arī kardināli mainīt savu dzīvi. Piemēram, no uzņēmēja tehniskā nozarē kļūt par pavāru.
Mācības pieaugušajiem dod iespēju ne tikai papildināt jau esošās zināšanas, bet arī kardināli mainīt savu dzīvi. Piemēram, no uzņēmēja tehniskā nozarē kļūt par pavāru.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Līdz jūnija beigām strādājošie vecumā no 25 gadiem vēl var pieteikties Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) īstenotajām mācībām pieaugušajiem. Lai gan projekts tiek īstenots ceturto reizi un samērā ar pagājušo gadu programmu skaits ir pieaudzis teju divkārt, nākas saskarties ar pretējiem viedokļiem. Ir cilvēki, kas VIAA īstenoto pasākumu slavē, un ir cilvēki, kas to peļ.

 

Laukos izvēle šaura

“Vairākkārt tiek uzsvērts, ka šīs mācības domātas pieaugušajiem no 25 gadu vecuma, kuri strādā. Tas liek domāt, ka arī lekcijas notiks tādos laikos, lai kursanti tās spētu apvienot ar pamatdarbu vai ģimenes dzīvi. Diemžēl, bet mana pieredze rāda pretējo,” savu bēdu apraksta Edīte, kura strādā galvaspilsētā un, izmantojot VIAA sniegto iespēju, vēlējās padziļināti apgūt grāmatvedību.

“Izvēlējos profesionālās tālākizglītības programmu, kuras saturā ietilpst grāmatvedības un komercdarbības pamati, lietvedība, datormācība un citas tēmas, kas mani ļoti aizrauj un interesē.

Nopriecājos, ka beidzot esmu atradusi īsto programmu, kuru varēšu apgūt un pilnveidot savas zināšanas.

Taču izrādās, ka konkrētās mācības norisināsies deviņus mēnešus piektdienās un sestdienās pa dienu. Strādāju pilna laika darbu no deviņiem rītā līdz pieciem pēcpusdienā un deviņus mēnešus no vietas piektdienās nevaru atļauties nenākt uz darbu. Kādēļ mācības nevarēja rīkot darba dienu vakaros vai nedēļas nogalēs?” retoriski jautā sieviete, kura ir vīlusies šā gada piedāvājumā, taču cer, ka nākamgad viņai paveiksies un iemīļotās mācības notiks jēdzīgākā laikā.

Ar cita rakstura problēmās saskaras cilvēki laukos. Aprunājos ar Noru, kura tuvojas pensijas vecumam un labprāt pamācītos ko jaunu. “Ar prieku apgūstu jaunas lietas un zinības. Nebaidos mācīties, tādēļ šogad kārtīgi izpētīju aģentūras piedāvājumu mazpilsētā, kurā dzīvoju. Atradu finanšu un informācijas pratību, “Google Adwords” kampaņu organizēšanu, digitālās prasmes darba vajadzībām, personu datu aizsardzību un IT drošību, kā arī citas programmas, kas mani neuzrunā. Negribu apgūt teoriju, vispārīgu ābeci, kas praktiskā darbā nenoder. Es protu izmantot internetu darba vajadzībām, biju to spiesta pašas spēkiem apgūt jau pirms vairākiem gadiem. Taču padziļinātas zināšanas šajā nozarē man nav nepieciešamas.

Uzskatu, ka cilvēkiem laukos vairāk ir vajadzīgas praktiskas lietas, piemēram, grāmatvedība, dārzkopība, floristika, praktiskā projektu veidošana un vadība.”

 

Kardināli maina profesiju

Citās domās par mācībām pieaugušajiem ir Jevgēnijs, kurš apguvis Restorānu servisa skolas rīkoto programmu “Jaunākās tendences ēdienu gatavošanā”. “Iepriekš mana ikdiena aizritēja uzņēmējdarbības vidē un virtuvē darbojos vien hobija līmenī. Taču, pateicoties šiem trīs mēnešu ilgajiem kursiem, nolēmu mainīt profesiju un kļūt par pavāru.

Ja man pirms desmit gadiem kāds būtu teicis, ka savu tehniskā novirziena izglītību un darbu nomainīšu pret pavāra profesiju, nebūtu ticējis.

Taču, iedvesmojoties no pasniedzējiem un profesionāliem pavāriem, nolēmu kardināli mainīt savu dzīvi. Šobrīd jūtos tā, it kā būtu atklājis jaunu pasauli, kas man ļoti patīk un interesē.”

Saistītie raksti

“Ceturtajā pieteikšanās kārtā ir būtiski audzis mācību klāsts un daudzveidība,” akcentē VIAA. “Mācības divpadsmit tautsaimniecības nozarēs piedāvā 82 izglītības iestādes visā Latvijā. Pirmoreiz mācību klāstā ir arī 29 dažādu profesionālās izglītības moduļu apguve, kas nepieciešami profesionālajai darbībai izvēlētajā nozarē. Šajā kārtā piedāvājumā ir arī sadarbībā ar profesionālās izglītības iestādēm un uzņēmējiem izstrādātas mācības astoņās mūžizglītības kompetencēs. Samērā ar pagājušo gadu programmu skaits ir audzis gandrīz divkārt, un šogad pieaugušajiem ir iespēja izvēlēties vispiemērotāko no 800 izglītības programmām.”

Lai motivētu strādājošos mācīties, projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” lielāko daļu mācību izmaksu sedz Eiropas Savienības fondi un valsts. Savukārt iedzīvotājiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, kuru var apmaksāt arī darba devējs. Neformālajās izglītības programmās, kas ir visīsākās mācības projektā, iedzīvotāja līdzmaksājuma apmērs ir vidēji 36 eiro, savukārt garākās izglītības programmās, kurās var iegūt profesiju, tas var būt arī vairāki simti eiro.

LA.lv
GB
Gundars Bērziņš
Ekonomika
Gundars Bērziņš: Būsim godīgi un nemānīsim sevi
18 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Ekspluatācijā nodota pirmā projekta “IRIS Shampeteris Apartments” dzīvojamā māja
19 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
“Dodiet zāles, kas “nededzina” acis!”. Liegs receptē rakstīt konkrēta ražotāja zāļu nosaukumu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Pirmās prognozes par laiku nedēļas nogalē un jūlija izskaņā
21 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
“Maxima” paziņo par ugunsdrošības apmācībām veikalos visā Latvijā
17 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Skaidrītei bail teikt, cik liels ir parāds: 8200 eiro par dzīvokli
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Latvijas problēma nav prezidenta un viņa kundzes garderobe un inaugurācijas ceremonija! Problēma esam mēs 4
3 stundas