×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Kāpēc NA nevēlas uzņemties iekšlietu grožus? Saruna ar Dzintaru Rasnaču (14)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Ar Nacionālās apvienības Saeimas deputātu Dzintaru Rasnaču sarunājas Voldemārs Krustiņš un Māris Antonevičs.

V. Krustiņš: – Neliela atkāpe, lai paskaidrotu, kāpēc vēlējāmies runāt tieši ar jums. Kā zināms, šā gada pavasarī notika Krimas pievienošana Krievijai, ko Latvijā īpaši aktīvi atbalstīja partija “Krievu savienība”. Atbalsts nebija tikai vārdos, bet arī darbos – sadarbības līgums ar vadošo Krimas partiju, dažādi braucieni un paziņojumi. To pavadīja arī apgalvojumi krievvalodīgajā presē, ka vairākums Latvijā dzīvojošo krievu atbalstot Krievijas politiskās darbības Ukrainā. Redakciju interesēja, kā uz šiem notikumiem reaģēs valdība un vispirms, protams, tās ministrijas, uz kurām tas tiešā veidā attiecas, – Ārlietu un Iekšlietu. Ārlietu ministrs paskaidroja, ka, viņaprāt, tam nevajadzētu pievērst uzmanību. Iekšlietu ministrs nedarīja neko, un arī viņa viedokli mums uzzināt neizdevās, jo pieteiktajai intervijai Kozlovska kungs neatsaucās ilgstošās aizņemtības dēļ. Kā vēlāk uzzinājām, kritiska attieksme pret iekšlietu ministra darbību ir arī Nacionālajai apvienībai, par ko intervijā avīzei pavēstīja jūsu kolēģe Ināra Mūrniece. Viņa toreiz arī sacīja, ka Kozlovskim nevajadzētu palikt amatā un NA būšot savs kandidāts. Kā vēlāk noskaidrojās, šis kandidāts esat jūs, Rasnača kungs! Šobrīd tiek veidota jauna valdība, un it kā būtu īstais brīdis kaut ko mainīt, taču Iekšlietu ministrija sarunās pat netiek pieminēta. Kā tā? Vai partija mainījusi savu nostāju vai varbūt Ināra Mūrniece bija izteikusies neapdomīgi?

– Par iespējamajiem ministru kandidātiem Nacionālā apvienība informēja gan pirms 11., gan pirms 12. Saeimas vēlēšanām, un tā ir taisnība – abas reizes es tiku nosaukts kā iekšlietu ministra kandidāts. Es arī būtu gatavs uzņemties šos pienākumus, taču te būtu jārunā par partijas prioritātēm. Mums noteikti ir interese turpināt darbu tajās jomās, kuras partijas pārstāvji vadījuši līdz šim un kur jau ir iestrādes. Tā vispirms ir Kultūras ministrija, Tieslietu ministrija, kā arī Vides un reģionālās attīstības ministrija. NA, protams, būtu visas tiesības prasīt Iekšlietu ministriju, taču tad kādu no iepriekšminētajām ministrijām, visticamāk, nāktos atdot koalīcijas partneriem. Saeimas vēlēšanās NA gan palielinājusi ietekmi, taču būsim godīgi: mūsu “muskuļi” – 17 deputātu vietas parlamentā – vēl nav tik lieli, lai spēlētu vadošo lomu valdības veidošanas sarunās.

Tas gan nenozīmē, ka mums būtu jāklusē par tiem jautājumiem, kas mūs neapmierina Iekšlietu ministrijas darbībā. Es domāju, ka ir pilnīgi nepieņemama ministra izvairīšanās no plašsaziņas līdzekļiem, ko Rihards Koz­lovskis šos gadus ir veikli piekopis. To var ļoti vienkārši mainīt – Ministru kabineta iekārtas likumā jāieraksta tā pati norma, kas Saeimas deputātu ētikas kodeksā – ministram jābūt atsaucīgam attieksmē pret sabiedrību un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem. Ja kāds ministrs to nepildītu, atbildību varētu prasīt no premjera.

Arī runājot par Krimas notikumiem un to atbalsīm Latvijā, domāju, ka ministra rīcība noteikti varētu būt aktīvāka. Iesākumā būtu nepieciešams plašāks vērtējums: gan par plašsaziņas līdzekļiem – vai tajos nav saskatāma kara propaganda, gan par Krievijas “tautiešu” organizācijām, arī par amatpersonām. Ja būtu šāds vērtējums, varētu lemt par tālāko rīcību, ieskaitot ierobežošanu vai pat darbības aizliegšanu. Domāju, ka, salīdzinot ar situāciju vēl pirms dažiem gadiem, šobrīd ar Kremļa politikas atmaskošanu Latvijā veicas daudz labāk. Mums, piemēram, ir Anda Kudora vadītais Austrum­eiropas politikas pētījumu centrs, kas saņēmis arī valsts finansējumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Par šeptmaņiem NA Atbildēt

  Agrāk zīle, tagad rasnač tika no daudziem vēlētājiem svītrots, bet nekur tas ne tikai nebija publicēts, bet pats fakts tika noklusēts! šie tipi no korumpētās TB bojā un cītīgi grauj “visu Latvijai” puišu morāli un garu un pamazām ievelk savās rebēs un tirgos

 2. Kāpēc NA grib ieviest valdībā Daugavas racēju Gerhardu,bet negrib ieviest ne “Visu LatvijaI” programmā esošo progresīvo ienākuma nodokli,ne “Visu Latvijai” rosināto samazināto PVN likmi pārtikai?

 3. … ka propaganda pret NA … !!!!!!!!!!!!!!

  … Proritates citur NENOZIME, KA NA NEGRIBETU UZNEMTIES vadit IEKSLIETU MINISTRUJU … !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  … ZURNALISTAM UN PORTALAM JABUT GODIGIEM PRET NA .. UN NE PRET KATRA PASUTITAJA INTERESEM !!!!!!!!!!!!!!!

  …VALSTS UN LATVIESU AUTOHTONAS TAUTAS SATVERSME GARANTETAS INTERESES, STAV AUGSTAK PAR NEZINAMU NA PARTIJU VAI GRUPU INTERESEM !!!!!!!!!!!!!!!!

  … Un TADIEM – MELEIM – ka @ ceretajs, vairsnav vietas saizeme !!!!

 4. NA vajadzētu atbildēt gan par iekšlietām, gan izglītību, nevis censties pēc naudīgajām. Te nu ir reize parādīt savu patriotismu, nevis stāvēt pusplikiem.

 5. Tāpēc, ka tur par maz ES struktūrfondu nākamajam plānošanas periodam.

 6. Cik gadus jau Rasnačs sēž prezidija siltajā krēslā?

 7. … Secinajums no realitates, no NA piedavatam ministrijam un to ministru nepielaisana pie valsts noslepumiem, + ‘ laba velejuma’ izteiktam … viss tas norada uz patiesibu Godmana izteiktam 1990’tos, Francija… ‘ Latvija vel ilgi nebus briva… ‘

  … Bet nepagurt, PATIESIBA UN TAISNIBA uzvares … !

 8. Jā, kāpēc? tas taču būtu tik loģiski, – pašiem caur TM tieslietu sistēmu, administratoriem, tiesu izpildītājiem laupīt un pašiem caur IeM savējos “ķert”!

 9. Kad sagaidīsim no NA ierosinājumus samazināt ministriju skaitu (skat.”Ministriju skaits atbilst ministru skaitam”,Baiba Lulle Neatkarīgās Rīta Avīzes žurnāliste,nra,15.decembris 2010,9:00),
  mainīt vēlēšanu sistēmu,ieviest progresīvo ienākuma nodokli un samazinātu PVN likmi pārtikai,kā to rosināja “Visu Latvijai”?

 10. Visu varu Padomēm! Atbildēt

  “Aizsedzoties aiz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) prasībām,Saeimā tiek bīdīts cauri jauns Publisko personu kapitālsabiedrību un kapitāla daļu pārvaldības likums,kas cita starpā paredz valsts uzņēmumos atjaunot padomes,kas savulaik dēvētas par partiju barotavām.”
  Skat.Saeima ar uzņēmumu padomēm gatavojas atgriezt “padomju laikus”,Latvijas Avīze,Ģirts Zvirbulis,8.jūlijs 2014.
  “Pret” nobalsoja tikai Ilma Čepāne,Andrejs Judins (“Vienotība”) un Augusts Brigmanis (ZZS).
  Vai tas nozīmē,ka arī Nacionālā apvienība atbalsta “trekno gadu” padomes valsts uzņēmumos?

 11. Tieši tā.Ir jācīnās līdz galam! Atbildēt

  Tieši tapēc,ka NA ietekme ir augusi un šobrīd tai ir jau cits politiskais svars,NA jāatsakās ir beidzot no jaunākā brāļa lomas koalīcijā! Arī nevienlīdzības mazināšanā (skat.NA priekšvēlēšanu programmu)! Ienākuma nodokļa progresīvais princips nevar aizvietot progresīvo ienākuma nodokli,bet zemāki izdevumi pārtikai (faktiski kārtējais sociālais pabalsts “Vienotības” gaumē)-samazinātu PVN likmi pārtikai,kā visā pasaulē. Nekāda atpakaļ rāpšanās šeit nav pieļaujama.

 12. tagad tiesas visu noveļ un sliktu izmeklēšanu………..ko tad?????????????????

 13. laba vēlējumi NA Atbildēt

  Dievpalīgu Nacionālai Apvienīnbai vēlot, un piebilstot, ka vienotība+maizītis (asv) un sc+lembergs (krievija) jūs plēsīs uz pusēm. nu neļaus jums runāt tiešu un skaidru valodu (tā , lai cilvēki saprastu kas ir labs un kas ir slikts), jo pagaidām tas nav vajadzīgs nevienai pusei. Esiet uzmanīgi, kad notiks pretējais (spiedīs uzņemties iekšlietu ministriju), varbūt tad jums tiešām būtu jāatkāpjas otrā plānā, lai neļautu sevi iznīcināt.

Draugiem Facebook Twitter Google+