×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. novembris, 2014
Drukāt

NA uzstāj uz skolēnu brīvpusdienām; skolotāju algām koalīcija naudu pagaidām nesola (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Nacionālā apvienība (NA) trešdien koalīcijas partiju sanāksmē uzstājusi uz brīvpusdienu nodrošināšanu arī 4. un 5.klases skolēniem no nākamā gada, savukārt skolotāju algu palielināšanai nauda pagaidām netiek solīta.

Premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”) žurnālistiem uzsvēra, ka vispirms jāizvērtē abi šā brīža pedagogu atalgojuma aprēķināšanas modeļi un tikai pēc tam varētu tikt spriests par papildu naudas piešķiršanu skolotāju algām.

“Nē, es neredzu, kur var atrast naudu [skolotāju algām]. Tas, ko mēs jau lēmām – mums ir divi modeļi pedagogu apmaksai, to izvērtēšana beidzas reizē ar mācību gada beigām. Ja būs vajadzīga nauda papildus, mēs skatīsimies, kādi ir rezultāti,” viņa sacīja.

Gan NA pārstāvis Imants Parādnieks, gan Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis atzina, ka pedagogu atalgojuma palielināšana nav abu politisko spēku pārziņā, jo izglītības joma ir “Vienotībai”. “Tas ir jautājums, kas nosacīti nav mūsu tiešajā kompetencē. Ir jāatrod resursi, mēs piedāvājām, bet, ja saka nē, piespiest nevaram,” pauda Parādnieks.

Savukārt Brigmanis vērsa uzmanību, ka izglītības ministre koalīcijas partiju sēdē neesot runājusi par skolotāju algu palielināšanu. “Izglītības ministre sēdēja klusi, viņa neteica nevienu vārdu,” akcentēja politiķis. “No mūsu puses būtu neadekvāti pateikt, ka mēs neatbalstām skolotāju algas. Protams, mēs atbalstām, bet reāli mums ir zemkopība, labklājība, veselība. Es nevaru atbildēt izglītības sfēras vārdā. Mēs tikai priecātos, ja līdzekļi tiktu atrasti”.

Viņš arī norādīja, ka premjere esot apliecinājusi, ka brīvpusdienu piešķiršana vēl divu klašu skolēniem neesot Izglītības un zinātnes ministrijas prioritāte. “Viņiem esot citas prioritātes. Bet katrā gadījumā tas būs koalīcijas darba rezultāts, jo viena partija neko izcīnīt šajā valstī nevarēs,” teica Brigmanis.

Parādnieks informēja, ka apvienības prioritātes budžeta kontekstā ir brīvpusdienu nodrošināšana arī 4. un 5.klases skolēniem no nākamā gada. Konceptuāli koalīcijas partijas šādu ierosinājumu atbalstījušas, tomēr Finanšu ministrijai vēl esot gatavo precīzi aprēķini. Parādnieks gan norādīja, ka jau tagad ir zināms – ja brīvpusdienas abu klašu skolēniem piešķirs jau no 2015.gada 1.janvāra, nepieciešami 4,88 miljoni eiro, no kuriem pusi segtu pašvaldības. Savukārt, ja 4.klasei brīvpusdienas ieviestu no 1.janvāra, bet 5.klasei – no 1.septembra, no valsts līdzekļiem būtu jāatvēl 3,25 miljoni eiro.

Vajadzīgos līdzekļus gan brīvpusdienām, gan skolotāju algām varētu iegūt, palielinot akcīzes nodokli alkoholam un azartspēlēm, kā arī likvidējot uzņēmuma nodokļu atlaides finanšu institūcijām un bankām, uzskata Parādnieks.

Viņš vērsa uzmanību, ka šobrīd nepieciešams nekavējoties novērst “netaisnību, ka tie cilvēki, kuri strādā pamatdarbā normālā nodokļu režīmā un ir arī ģimenes mikrouzņēmums, viņi nesaņem atvieglojumus par par apgādībā esošajām personām”. Tāpat esot jādomā par pensiju kapitāla aprēķina maiņu mātēm, kuras atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā.

ZZS pārējiem koalīcijā esošajiem politiskajiem spēkiem izvirzījuši prioritāti saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadali pašvaldībām, proporciju palienot līdzšinējo 80% vietā uz 81%, ko saņem pašvaldība, bet valsts budžets 19% līdzšinējo 20% vietā. Brigmanis norādīja, ka pašvaldību loma šobrīd neesot pienācīgi novērtēta. “Mēs uzstāsim, jo pašvaldības ir un paliks mūsu prioritātes,” viņš teica.

Jau vēstīts, ka valdība ir sākusi darbu pie nākamā gada valsts budžeta, ko paredzēts Saeimā iesniegt 10.decembrī.

2015.gada valsts budžets tiek veidots ar deficītu līdz 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Toties lielie zemnieki regulāri slauc valsti, pieprasot pabalstus piensaimniecībā un valsts viņiem akurāti
  izmaksā desmitiem miljonu eiro no kopējās budžeta naudas! Mazajiem netiek nekas, bet viņi tāpat izdzīvo. Un kas šādu politiku iedibināja – ekskomunisti Brigmanis, Dūklavs, Kalvītis un Slakteris! Lai tikai būtu varas spicē, Brigmanis uz vēlēšanām pat aicināja ekskomunistu Lembergu, kurš kārtējo reizi ar savām demagoģiskajām runām apmuļķoja vēlētājus un tagad ZZS ir atkal zirgā un “rullē” tālāk. Lai arī bija aicinājumi nevēlēt ekskomunistus, neviens jau neklausījās. Nu tad tagad nevaidiet, ka valstī nav kārtības un atbildības!

 2. Brigmaņa kungs ir pilnīgi personīgi atbildīgs par mazo zemnieku iznīcināšanu laukos, kam sekoja visas lauku infrastruktūras sagraušana. Brigmaņa partija ir jau 20 gadus vadījusi lauksaimniecības politiku Latvijā. Šis cilvēks nedrīkst vairs atrasties vadošos amatos, jo ir pilnīgi simtprocentīgi pierādījis savu maigi sakot nekompetenci. Simti tūkstošu no Latvijas padzīto un mirušo latviešu zemnieku ir uz šī cilvēka sirdsapziņas.

 3. ASV prof.A.Bernhard ir teicis:
  Tik ilgi kamēr valstī pie varas būs komjaunatnes un boļševiku partijas bijušie darboņi ir velti cerēt ka būs ekonomiskais valsts attīstības ceļš!
  Labi redzam ka viņu rindas ir papildibnājis Tukuma mērs J.Šulcs un daudzi citi spīdekļi.Vai šos cilvēkus varētu interesēt skolotāju algu jautājumi?
  Pēc patreiz paustajiem ekskomunistu teicieniem nekas netiks darīts lai risinātu šo jautājumu.Atkal redzam demagoģijas paraugstundu…MUMS IR CITAS ATBILDĪBAS SFĒRAS un ja pavisam tieši…tad lieka ka pofig tas ko solīja pirms vēlēšanām.

Draugiem Facebook Twitter Google+