×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. augusts, 2013
Drukāt

NA uzturēšanās atļauju jautājumā pagaidām bez domubiedriem

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Neilgi pirms nākamā gada budžets nonācis izskatīšanai parlamentā, Nacionālā apvienība (NA) atsākusi diskusiju par uzturēšanās atļauju izsniegšanu ārvalstniekiem, kuri iegādājušies nekustamo īpašumu Latvijā. NA uzskata, ka šāda uzturēšanās atļauju tirdzniecība jāpārtrauc jau pašreizējās valdības laikā, bet koalīcijas partnerus pārliecināt pagaidām nav izdevies. 


2010. gada 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi Imigrācijas likumā, kas cita starpā paredz iespēju ārvalstniekiem saņemt termiņuzturēšanās atļauju, ja tie iegādājušies Latvijā nekustamo īpašumu noteiktā vērtībā (100 000 latu Rīgas plānošanas reģionā vai lielajās pilsētās, 50 000 vērtībā ikvienā citā Latvijas vietā). Tāpat uzturēšanās atļaujas var saņemt arī par noguldījumiem banku subordinētajā kapitālā vai investīcijām kapitālsabiedrībās. Vislielāko ārvalstnieku interesi, protams, raisījusi iespēja saņemt uzturēšanās atļauju par nekustamā īpašuma iegādi. Kopš normas stāšanās spēkā šo iespēju izmantojušas 5 736 personas (salīdzinājumam – par ieguldījumiem bankās izsniegta vien 751 uzturēšanās atļauja, bet par investīcijām kapitālsabiedrībās – 649). Lauvas tiesa uzturēšanās atļauju izsniegts Krievijas pilsoņiem (5406), seko Ukraina (577), Kazahstāna (375) un Ķīna (371).

Jau kopš pašiem pirmsākumiem NA stingri iebilda pret šo ieceri un vēlāk vairākkārt rosinājusi grozījumus Imigrācijas likumā, lai atceltu uzturēšanās atļauju izsniegšanu nekustamā īpašuma pircējiem. Līdz šim Saeimas vairākuma atbalstu nacionāļi nav guvuši.

“Uzskatām, ka piešķirto uzturēšanās atļauju un ārzemniekiem iztirgoto īpašumu skaits nu jau sasniedz dramatiskus apmērus, ko Latvijas valsts vairs nevar atļauties. Okupācijas laikā Latvijas kolonizāciju organizēja svešas varas ielikteņi, bet nu imigrāciju pieļauj neatkarīgas Latvijas parlaments.

Aizvien jauni īpašumu tīkotāji no Krievijas, Ķīnas un citām valstīm turpina okupācijas laikā iesākto – latviskas Latvijas nomākšanu ar svešām valodām un kultūrām,” teikts šonedēļ izplatītajā NA paziņojumā. Kā pastāstīja NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Einārs Cilinskis, apvienības nostāja ir stingra – uzturēšanās atļauju dalīšana nekustamo īpašumu pircējiem ir jāpārtrauc un diskusijas iespējamas tikai par termiņu, kad to darīt. “Mūsu frakcija, protams, vēlētos, lai tas notiktu jau ar nākamā gada 1. janvāri,” teica Cilinskis. Tādēļ NA savā paziņojumā aicina finanšu ministru budžeta sastādīšanas gaitā pie ieņēmumu daļas nerēķināt no uzturēšanās atļauju tirdzniecības iegūtos līdzekļus. Apvienība šajā jautājumā cer sagaidīt gan koalīcijas partneru “Vienotības” un Reformu partijas (RP), gan opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības atbalstu.

Tomēr koalīcijas partneri ziņu aģentūrā LETA aicinājumu komentē ar piesardzīgu skepsi. RP līderis Edmunds Demiters sacīja, ka šis jautājums esot jāizvērtē pragmatiski, piemēram, diskutēt par investīciju apjomu pārskatīšanu, kas nepieciešami uzturēšanās atļaujas iegūšanai.

Savukārt “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis sprieda, ka NA aicinājuma mērķis drīzāk varētu būt vēlme piesaistīt sev vēlētāju uzmanību, nevis veikt reālas izmaiņas. ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis prognozēja, ka arī šoreiz zaļzemnieku balsis dalīsies.

Paši NA pārstāvji nenoliedz, ka apzināti izvēlējušies budžeta pieņemšanas laiku, lai prasībām piešķirtu papildu svaru. Uz jautājumu, vai NA varētu neatbalstīt budžetu, ja koalīcijas partneri būs noraidoši pret izmaiņām uzturēšanās atļauju dalīšanā, Cilinskis atbildēja izvairīgi: “Šis jautājums mums ir ļoti svarīgs. Ultimāti nav labākā lieta, bet katrai partijai ir savas prioritātes, un, ja koalīcija grib pastāvēt, jārod visiem pieņemami risinājumi.”

 

Kopš 2010. gada izsniegto uzturēšanās atļauju skaits

Pilsonības valsts Izsniegtās atļaujas
Krievija 5406
Ukraina 577
Kazahstāna 375
Ķīna 371
Uzbekistāna 336
Baltkrievija 180
Azerbaidžāna 78
Izraēla 37
Kirgizstāna 36
ASV 28
Citi 168
KOPĀ 7592
Atļaujas izsniegtas par:
Nekustamā īpašuma iegādi 6125
Ieguldījumiem bankās 770
Investīcijām kapitālsabiedrībās 697
KOPĀ: 7592
Investīciju apjoms kopš 2010. gada, latos
Nekustamā īpašuma iegāde 365 544 410
Ieguldījumi bankās 66 052 796
Investīcijas kapitālsabiedrībās 22 941 747
KOPĀ: 45 453 953

Avots: PMLP

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+