Kultūra
Kultūrpolitika

Nāc nākdama, Jāņu diena! Svinēšanas kalendārs visā Latvijā2

Publicitātes foto

RĪGA UN JŪRMALA
Vasaras saulgriežu laikā Austras biedrība aicina uz ielīgošanas pasākumiem Rīgas kalnos: “Lai nāk gaisma un lai top spēks! No 18. līdz 22. jūnijam degsim saulgriežu ugunis Dzegužkalnā, Torņakalnā, Grīziņkalnā, Āgenskalnā un Čiekurkalnā!”, pavēstīja “Austras biedrības” pārstāve Inese Muižniece.

“Austras biedrība” ik gadu rīko ielīgošanas pasākumus, lai kopā ar folkloras draugiem un pētniekiem ielūkotos saulgriežu svinēšanas tradīcijās, popularizētu tās sabiedrībā un ģimenēs, – lai uzturētu tradīciju un nodotu to no paaudzes paaudzē. “Līgosim kopā – dziedāsim, mācīsimies līgotnes, iesim rotaļās un lēksim jautrus dančus! Sajutīsim latviešu kultūras saknes un iegriezīsim saules spēku sevī! Gatavosimies Jāņiem, ielīgojot dižākos Rīgas kalnus, lai pēc tam katram būtu latvisks Jāņu vakars arī savā ģimenes lokā,” aicina pasākumu rīkotāja Signe Sniedze.

Trešdien, 20. jūnijā, plkst. 19 lieli un mazi līgotāji aicināti Grīziņkalna parka virsotnē, kur ar Jāņu tradīcijām iepazīstinās Ieva Bērziņa, folkloras kopas “Krulla”, “Ciguzis”, “Zvīgzna” un Rīgas Danču kluba dejotāji. Sarīkojums bez ieejas maksas.

Ceturtdien, 21. jūnijā, plkst. 19 Ilmāra Pumpura vadībā notiks Āgenskalna ielīgošana Eduarda Smiļģa muzeja dārzā kopā ar kapelu “Hāgenskalna muzikanti” un folkloras kopu “Dandari”. Sarīkojums bez ieejas maksas.

Nedēļas noslēgumā, piektdien, 22. jūnijā, plkst. 19 skanēs arī Čiekurkalns, kur Gustava Zemgala gatves un Gaujas ielas krustojumā ielīgošanu vadīs Jānis Feldmanis un kapela “Teikas muzikanti”. Sarīkojums bez ieejas maksas.

Avotu ielas bārs/kafejnīca “Ezītis miglā” aicina piedzīvot Saulgriežu burvību Rīgas centrā. 21. jūnijā jau no plkst. 18.30 visa vakara garumā darbosies īpašs foto stūrītis, kurā varēs sevi iemūžināt Saulgriežu noskaņās. No plkst. 18.30 līdz 19.30 ar īpašu Saulgriežu tematikai veltītu “Sun Kriya” jogas nodarbību viesosies jogas meistare Amangeet Kaur. No plkst. 19.30 līdz 20.40 visi aicināti piebiedroties ugunskura vietas iekārtošanā un akmens vārdošanas rituālā. Šeit lieti noderēs, ja pa ceļam uz Avotu ielas “Ezīti Miglā” paķersiet līdzi kādu neliela izmēra akmeni vai oli. No plkst. 21 līdz 22.20 uzstāsies dziedātāja Fox Lima. Savukārt saulgriežu ugunskuru, kopā domājot labas domas, “Ezītis miglā” iedegs ap plkst. 22.24 un aicina baudīt gada īsāko nakti līdz pat Saules lēktam.

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 21.jūnijā aicina uz interesantu un bagātīgu Jāņu ielīgošanu Strazdumuižā pie Juglas ezera. Plkst. 10 – 17 bibliotēkas telpās Strazdumuižas ielā 80 būs izvietota izstāde “Līgo dienas pieskāriens” ar alus kausiem, biedrības “Alus Fans” alus pudeļu etiķešu kolekciju, neredzīgo pansionāta keramikas pulciņa māla izstrādājumiem, Jāņu vainagiem un mūziku.

Plkst. 18 Strazdumuižas estrādē sāksies aktivitātes ar servisa suņiem, pielāgoto tehniku neredzīgajiem, Latvijas Sarkano krustu, Jāņu svinēšanas tradīciju grāmatas veidošanu un spēlēm. Savukārt Neredzīgo biedrības verandā – tiflotehnikas izstāde.

Plkst. 18.45 koncertēs Strazdumuižas kluba vīru ansamblis “Senozols”, plkst. 18.55 gaidāms eskats tautasdziesmu vācelītē, plkst. 19.10 uzstāsies solists Edijs Fuksis, bet plkst. 19.20 skanēs grupas “Sestā jūdze” koncerts. Pasākuma laikā notiks alusdarītavas “Vecmuiža” bezalkoholoskā alus un dažādu Latvijas ražotāju siera degustācija.

Jūrmalas pilsētā 20. jūnijā plkst. 18 Majoros, Raiņa un Aspazijas vasarnīcas dārzā, notiks saulgriežu ielīgošanas pasākums kopā ar folkloras kopu “Mare”.

22. jūnijā plkst. 16 Ķemeru bibliotēkā vasaras saulgriežus iezīmēs vijolnieka Edgara Ziņģa un dzejnieces Sarmas Upeslejas muzikāli literāri priekšnesumi.

23. jūnijā Dzintaru pludmalē plkst. 21 Līgo vakaru ar etnisku mūziku ieskandinās grupa “Tautumeitas” un bungu un dūdu grupa “Auļi”. No plkst. 22 līdz 4 rītā ikviens aicināts uz Līgo nakts zaļumballi kopā ar mūziķiem Ievu Sutugovu, Adrianu Miglāni, Jāni Stībeli, Milu Dukuru, Juri Jopi, Jelgavas Big Band un dīdžeju Dree.

Kauguru pludmalē plkst. 21 notiks latviešu ekoloģiskās mūzikas grupas “Ducele” koncerts. Līgo nakts svinības turpināsies ar grupas “Dakota” koncertu un dīdžeju Viesturu Sproģi no plkst. 22 līdz 4 rītā.

Tradicionāli Dzintaru un Kauguru pludmalē jūrmalniekus un pilsētas viesus priecēs Jāņu nakts ugunskuri. Ērtākai sēdēšanai pludmalē pasākuma rīkotāji aicina ņemt līdzi pledus vai paklājiņus. Ieeja visos pasākumos bez maksas.

KURZEME
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcija Rucavas novada Papes Ķoņu ciemā zvejnieka sēta “Vītolnieki” aicina uz Vasaras saulgriežu svinībām ceturtdien, 21. jūnijā no 17 līdz rīta gaismai. Jau 11. reizi rucavnieki gaidīs visus svinēt gribētājus ar dažādām jestrām izdarībām – izdziedāšanu un aplīgošanu, rotaļām un dančiem pie ugunskura, īpašo goda mielastu, lāpu gājienu un saules pavadīšanu jūrā –, lai kopīgi sagaidītu gada īsāko nakti. Arī šogad par līgotājiem īpaši parūpēsies Rucavas tradīciju kluba sievas.

No 17 Zāļu vakarā “Vītolnieku” priekšpagalmā varēs lasīt zāles un vīt vainagus, izdziedāt zāļu vakaru, iekārtot Jāņa vietu, lai jau plkst. 19 varētu sākt Jāņu ielīgošanu. No plkst. 21 sāksies saulrieta svētīšana jūrmalā ar jūras un Saules izdziedāšanu, saules pavadīšanu, jāņuguns iedegšanu kāpās, lāpu gājienu uz Jāņa sētu. No plkst. 23 sāksies Jāņu nakts “Vītolnieku” sētā ar Jāņu ugunskuru, skaistākajām Jāņu dziesmām, rotaļām, dančiem un dziesmām līdz rītam. No četriem rītā – Jāņu saules gaidīšana un sveikšana.

23. jūnijā no plkst. 20 Liepājas koncertestrādē “Pūt, vējiņi!” sajust Līgo nakts burvību aicināts ikviens liepājnieks un pilsētas viesis. Līgotājus priecēs Ogres Tautas teātra iestudētā Rūdolfa Blaumaņa izrāde “Skroderdienas Silmačos”, plkst. 22.30 mūziķe Ieva Tālberga kopā ar muzikālo apvienību “Gan Gan” un līgotājiem iekurs Līgo svētku ugunskuru, bet Jāņu rītu varēs sagaidīt ballē kopā ar grupu “Tālbraucēji”. Svētku rīkotāji aicina līgotājus līdzi ņemt savu groziņu vai arī baudīt gardumus kafejnīcā koncertestrādes “Pūt, vējiņi!” dārzā.

Biļetes iepriekšpārdošanā par 5 eiro.

21. jūnijā plkst. 19 Jūrkalnes Ugunspļavā sāksies tradicionālās vasaras saulgriežu svinības kopā ar Ventspils un citu novadu folkloras kopām. Šajā pasākumā svētku burvību tvert palīdz senlatviešu rituāli un dziesmas.

Kopš 2010. gada Jūrkalne ir galvenā vasaras saulgriežu svinību vieta Ventspils novadā, to labprāt apmeklē ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī viesi no tālienes. Šoreiz vasaras saulgrieži Jūrkalnē būs arī folkloras festivāla “Baltica 2018” viens no noslēguma pasākumiem, tādēļ pagastā gavilēs 34 folkloras kopu dziedātāji, atklājot tēmu “Jāņi. Ziedēšana”.

Folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi Jūrkalnē ieradīsies plkst. 16 un kopā ar citiem līgotājiem dosies uz stāvkrastu, lai ietu rotaļās. Pēc tam notiks vainagu pīšana un rotāšanās Ugunspļavā. Pie bibliotēkas skanēs stāsti un tautasdziesmas par tautastērpiem, bet suitu satikšanās vietā varēs uzzināt, kādi ir Jāņu ēdieni.

Plkst. 19 Ugunspļavā sāksies folkloras kopu koncerts, plkst. 21.15 paredzēta lielā ugunskura iedegšana, no plkst. 21.30 līdz 22.30 folkloras kopas sadziedāsies pie jūras, pavadot saulīti jūrā. Plkst. 22.34 no stāvkrasta jūrā laidīs ugunsriteni. Plkst. 23.20 dedzinās pūdeli, bet pusnaktī griezīs ugunsratu. Pēc tam līdz rīta gaismai notiks danči un skanēs dziesmas.

Ventspilnieki vasaras saulgriežus varēs ielīgot 20. jūnijā plkst. 19 Dzirnavu laukumā, kur Zāļu dienas sarīkojumā līgotājus sagaidīs deju kolektīvs “Liedags” un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Usma”. Visus Zāļu dienas ciemiņus apdziedās un pacienās Ventspils folkloras kopa “Rotaļnieks” un Ventspils folkloras kopa “Laipa”.

Savukārt līgot ventspilnieki un pilsētas viesi aicināti Reņķa dārzā 23. jūnijā no plkst. 20. Vakars sāksies ar Līgo vakara dziesmuspēli pagājušā gadsimta divdesmito un trīsdesmito gadu noskaņā “Jā, tie bij zelta laiki, kur dzīve bij viens dziedājums, kur dziedāja ar prieku tas, kam bija aita, pastalas…”. Jaunos un senos sižetos no izrādēm “Mucinieks un Muciniece”, “Seši mazi bundzinieki” un “Džons Neilands” skanēs gan komponista Raimonda Paula, gan Ivara Vīgnera mūzika Jura Vaivoda aranžējumā, Jūrmalas teātra un Ventspils teātra izpildījumā. Vakara turpinājumā no plkst. 22 būs iespēja izdejoties zaļumballē grupas “Labais krasts” spēlētās mūzikas ritmos. Pēc dziesmuspēles sekos danči zaļumballē līdz rīta gaismai, kurā uzstāsies grupa no Latgales “Labais krasts”, par Jāņu gaisotni rūpēsies arī Dj Mario un Dj Janch.

VIDZEME
Ādažos, Līgo laukumā, Jāņuguns uzziedēs 19. jūnijā plkst. 17, festivāla “Baltica” ietvaros. Jāņu stāsti dziesmās, rotaļās un dejās, amatnieku tirdziņš, darbnīcas un meistarklases siera siešanā, dziesmu mācīšanās, uguns lāpu gatavošana, vainagu vīšana, pirtszinības un pat plosta veidošana.

Pasākuma apmeklētāji varēs darboties trīs sētās – sievu, vīru un ģimenes sētās. Sievu sētā varēs mācīties vīt vainagus un siet sieru, vīru sētā būs iespējams apgūt lāpu gatavošanas prasmes, kā arī piedalīties plosta veidošanā, ģimenes sētā priecēs rotaļas, varēs mācīties Jāņu dziesmas, muzicēt, apgūt pirts zinības, uzzināt vairāk par Jāņu zāļu spēku, kā arī piedalīties apdziedāšanās meistarklasē.

Paralēli šīm aktivitātēm Līgo laukumā noritēs iedvesmojošs koncerts, ko atklās Ādažu folkloras kopa “ĀBOLS”. Klausītājus priecēs arī tādas folkloras kopas kā “Vilki”, “Vilcenes”, “Vilkači”, “Ceidari”, “Pūrs”, “Laipa”, “Leimaņi”, “Laiksne”, “Dvīga”, “Krauklēnieši”, “Rēvele”, “Teikas muzikanti” un arī viesi no Gruzijas un Anglijas. Pasākuma noslēgumā, pirms plkst. 22, pie Vējupes tiks palaists plosts un izdziedātas dziesmas saulei. Pasākums notiek bez maksas.

Alūksnes muzejs aicina 21. jūnijā plkst. 4 Alūksnes ezera krastā peldvietā “Vējiņš” uz saullēkta sagaidīšanu “Sauksim sauli”.

Lai uzņemtu saules staru dziedinošo spēku, modināsim rīta sauli ar dziesmām, dejām un rotaļām. Veiksim uguns rituālu, un uz koka pagalītēm rakstīsim spēka vārdus Latvijai. Siesim augu enerģētiskās slotiņas, ieklausoties Dainas Bindes stāstījumā par augu pielietojumu un ietekmi uz cilvēka veselību un labsajūtu. Caur pirts rituālu attīrīsimies un palīdzēsim sev atrast iekšējo līdzsvaru. “Pirts skolas” pirtiņā Nauris Zutis un Santa Melece pastāstīs un ierādīs veselības pērienu un pirts gudrības. Vīsim kopējo vainagu, ko palaist Alūksnes zilgajos ezera ūdeņos, kā arī baudīsim basām kājām rīta rasas veldzi un iesim rīta peldē.
Turaidas muzejā vasaras saulgriežu svinības sāksies 21. jūnijā plkst. 19 un turpināsies līdz pat saules lēktam plkst. 4.45.

Jāņabērnus no plkst. 19 sagaidīs pie vārtiem un sāksies Zāļu vakars – vainagu vīšana, ozola vītnes darināšana, senās zintis, siera siešana, līgošana, lāpu gatavošana, rotaļu stunda kopā ar “Rankas rakstīni” un Ogres Danču klubu. No plkst. 19.30 līdz 20 notiks sētas aplīgošana, no plkst. 20 līdz 20.45 – Jāņa mātes un Jāņa tēva daudzināšana jeb tikšanās ar Turaidas muzejrezervāta direktori Annu Jurkāni un Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu.

Plkst. 21 jāņabērni dosies uz Jāņkalnu, kur kopā ar Vidrižu “Delvi” tiks aizdegts Saules ugunskurs un daudzināta Zemes māte, tiks aizdegta pūdele, bet īsi pirms pusnakts notiks Ķīnas “Sarkano lukturu ansambļa” priekšnesums. Tam sekos Jāņu rotaļas kopā ar Ogres Danču klubu un Valkas “Sudmaliņām”, bet pēc tam Jāņu dziesmās pie ugunskura varēs salīgot kopā ar dažādām Vidzemes folkloras kopām. Notiks arī lielā līgošana pie Saules ugunskura, zīlēšana pie ozola Jāņkalnā un līdz pat rītam – danči. Tie, kuriem liels jandāliņš neiet pie sirds, no plkst. 1 līdz 2.20 būs iespēja rimti līgot kopā ar Druvienas folkloras kopu “Pērlis”. Plkst. 2-3 būs iespēja lēkt pār lielo ugunskuru, bet tad sāksies rīta mazgāšanās avotā un rasas vākšana, kā arī Saules sagaidīšana. Svētkos piedalīsies 36 Latvijas folkloras kopas.

23. jūnijā no plkst. 22 ikviens aicināts uz kopīgu Līgo svētku svinēšanu Valmieras estrādē. Svētku ballē spēlēs grupas “Tequila Band” un “Kantoris 04”. Svētku noskaņu radīs Jāņu ugunskurs, balles laikā darbosies bufete.

23. jūnijā Valkas brīvdabas estrādē pirmo reizi Latvijas un Igaunijas valstu vēsturē tik vērienīgi svinēs Līgo – no plkst. 09 līdz 15 pie estrādes būs “Vislatvijas Jāņu gadatirgus”, savukārt plkst. 22 skanēs Latvijas un Igaunijas Līgo dižkoncerts “Līgojam Valkā kopā ar igauņiem!”. Koncertā uzstāsies mākslinieki no Latvijas un Igaunijas – Ginta Krievkalna, Ivars Cinkuss, Lorija Vuda Cinkusa, Samanta Tīna, Jānis Buķelis, Žoržs Siksna, Viktors Lapčenoks, BIRGIT, Getera Jāni, jaunais talantīgais solists Artūrs Biķernieks, kā arī Valkas novada pašdarbības kolektīvi – Valkas pagasta Saieta nama “Lugažu muiža” vidējās paaudzes deju kolektīvs “Spriņģi”, (vadītāja Maira Šaka), Valkas folkloras ansamblis “Nāburgi” (vadītāja Mārīte Magone), Valkas kultūras nama modes deju grupa “Aija” (vadītāja Māra Zariņa).

Novada kolektīvi būs dzirdami un redzami Valkas estrādē no plkst. 21 līdz 22. Dižkoncertā kopkora sastāvā piedalīsies arī novada sieviešu kora “Ziemeļstīga” dziedātājas. Pasākumu vadīs Vita Baļčunaite un Margus Abels. Organizatori sola, ka uz skatuves būs vairāki pārsteigumi. Ieeja estrādē – no plkst. 20.

“Mūsu vēsturē ir daudz kopīga ar igauņiem, un viņu loma Latvijas neatkarības izcīnīšanā ir ļoti liela. Tāpēc pavisam loģiski, ka Latvijas un Igaunijas simtgades gadā gribam sarīkot vērienīgus svētkus, kur latvieši un igauņi kopā svinētu vasaras saulgriežus”, stāsta Valkas novada domes mērs Vents Armands Krauklis.

Šajā dienā Igaunijā svin arī Uzvaras dienu jeb Cēsu kaujas gadadienu, un tie ir tādi paši svētki kā Lāčplēša diena Latvijā.

Pēc dižkoncerta un nakts balles, kas sāksies pusnaktī, visi aicināti piedalīties pliko skrējienā. Starta sākums – saullēktā, un skrējiena uzvarētājam organizatori sola īpašu balvu.

LATGALE
Ceturtdien, 21.jūnijā, no plkst. 18 līdz 23 Daugavpils novadā, Raiņa mājā Berķenelē notiks novada jauniešu pasākums “Ielīgošana pie Jāņa”. Pasākuma gaitā būs iespēja iepazīties ar latviešu līgošanas tradīcijām, piedalīties tematiskajās radošajās darbnīcās, iepazīt pazīstamā latviešu rakstnieka Raiņa dzīvesvietu, kurā viņš ir smēlies iedvesmu saviem darbiem. Pliekšānu ģimene šeit Berķenelē ir pavadījusi deviņus gadus, pateicoties kuriem rakstnieka darbos tiek atspoguļotas vairākkārt viņa atmiņas par bērnību. Pasākuma gaitā tiks stādīts arī Saules labirints un varēs kļūt par Latvijas simtgades projekta “Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” dalībnieku. Noslēgumā akcijas “Izgaismo Latviju” ietvaros pasākuma dalībniekiem būs iespēja iedegt ugunskuru Berķeneles pusmuižas kalnā un dziedāt latviešu spēka dziesmas.

Starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” gaitā 21. jūnijā no plkst. 17 Daugavpilī tiks svinēti vasaras saulgrieži. Svētkos piedalīsies 18 Latvijas mazākumtautību kolektīvi, Hotiņiču kultūras nama folkloras kopa “Hatoviči” no Baltkrievijas, kā arī Daugavpils Latviešu kultūras centra Folkloras dziesmu un deju kopa “Svātra”. Vasaras saulgriežu svinēšana sāksies plkst.17 ar tradicionālo rotaļdeju koncertu Skulptūrdārzā, Rīgas un Mihoelsa ielu krustojumā, kurā piedalīsies folkloras kopas “Berendejka”, “Iļjinskaja pjatņica”, “Zgoda” un teātra studija “Pauļinka”. Savukārt plkst. 19 visi būs aicināti uz lielkoncertu Andreja Pumpura skvērā, kurā piedalīsies Latvijas mazākumtautību kolektīvi un viesi – folkloras kopa “Hatoviči” no Baltkrievijas. Vakarā plkst.22.30 gan skatītāji, gan dalībnieki tiks aicināti uz saules pavadīšanas rituālu kopā ar Folkloras dziesmu un deju kopu “Svātra” Dubrovina parkā. Savukārt pasākuma noslēgumā plkst.23 notiks uguns iedegšanas rituāls pie Daugavas pretī Daugavpils novada domei. No plkst.17 Andreja Pumpura skvērā darbosies zāļu, amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Ieeja pasākumos bez maksas.

Savukārt sestdien, 23.jūnijā, no plkst.19 Līgo svētku pasākumi norisināsies Daugavpilī, Stropu estrādē. Plkst.19 pasākuma norises vietā sāks darboties svētku tirdziņš, bet divas stundas vēlāk uz kopīgu sadziedāšanos aicinās Viktors Zemgals un Beāte Meldere. Svētku pasākumus plkst. 22 turpinās grupas “Ginc un Es” uzstāšanās. Savukārt stundu vēlāk tiks iedegts lielais Līgo vakara ugunskurs.

23. jūnijā no plkst. 15 līdz rīta gaismai līgos Rēzeknes Festivāla parkā. No plkst. 15 līdz 24 Rēzeknes Festivāla parkā darbosies Līgo tirgus, kurā varēs atrast gan lauku labumus, gan amatnieku darinājumus, bet turpat blakus no plkst. 16 līdz 18 būs iespēja mācīties pīt vainagus, gatavot zāļu tējas un iesaistīties vairākās Rēzeknes Jauniešu domes un ARPC “Zeimuļs” radošajās darbnīcās, apgūstot pamatprasmes hennas zīmējumos, akmentiņu apgleznošanā, lielo ziepju burbuļu veidošanā un citās mākslinieciskās nodarbēs.

Muzicēs Rēzeknes jauniešu folkloras ansamblis “Zdravinka”, Rēzeknes kazaku dziesmu ansamblis “Debeszils zieds” un Lendžu KN bērnu popgrupa “Medus”, bet pasākumu gluži kā jāņuzāles vainagā kopā savīs Līgo vakara namatēvs un namamāte – Rēzeknes Tautas teātra aktieris Oskars Lustiks un plaši pazīstamā dziedātāja Anmary.

Jau vairākus gadus līgotājus Rēzeknē priecē teātra viesizrāde, šogad plkst. 20 pilsētā Latgales sirdī ciemosies Cēsu teātris ar Ādolfa Alunāna dziesmuspēli vienā cēlienā “Mucenieks un muceniece”, kurai mūzikas autors ir Raimonds Pauls, bet dziesmas aranžējis un muzikālo pavadījumu veidojis Juris Krūze. Savukārt pēc izrādes plkst. 21.30 kopā ar Rēzeknes folkloras kopu “Rūta” tiks sumināti un aplīgoti Rēzeknes Līgas un Jāņi.

Deju studija “Stoptime” upes krastā vilinās nāru dejā, bet zemes un debess spēkus savienos Gundara Kozlovska uguns skulptūras “Dieva zīme”, “Zalktis” un “Austras zīme”. “Jāņuguni iedegsim kopā ar Rēzeknes kapelu “Dziga”, bet zaļumballē līdz rīta gaismai līgotājus iepriecinās Rēzeknes grupa “Jāņu dēli”,” stāsta Maija Upeniece.

Līgo vakara pasākumi Rēzeknes Festivāla parkā ir bez maksas.

ZEMGALE
Bauskas novadā pirmās līgodziesmas šogad atskanēs Pokaiņu mežā – te 21. jūnijā plkst. 19 vasaras saulgriežus Baltajā kalnā ieskandēs ansamblis “Stiprās sievas”. Ieeja ar Pokaiņu meža apmeklētāju biļetēm. Savukārt Bikstos 21. jūnijā plkst. 20 sāksies Jāņu ielīgošanas sarīkojums “Atver vārtus, Jāņa māte!” kopā ar muzikālo apvienību, kurā dzied Andris Daņiļenko, Zane Jančevska, Inguna Kalniņa.

22. jūnijā plkst. 18 Dobelē notiks Rūdolfa Blaumaņa komēdijas “Skroderdienas Silmačos” tautisks izrādījums Dobeles pilsētas kultūras nama amatierteātra “Smaids” un Lestenes amatierteātra “Dzērvenīte”aktieru, Dobeles pilsētas kultūras nama jauniešu deju kolektīva “Drīziņš”, Dobeles Valsts ģimnāzijas jauniešu deju kolektīva “Solis”, Lestenes vokālā ansambļa “Tik un Tā” interpretācijā. Uzveduma režisori Aivars Mešķis un Iveta Pependika,

Auros 23. jūnijā no plkst.18 Simtgades Saulgrieži – kopīga svinību vietas pušķošana un rotāšanas meistarklase, greznotu braucamrīku parāde, siera un alus uzkodu konkursi un degustācijas, Jāņu un Līgu godināšana, apdziedāšanās, rotaļas un stafetes mazākajiem.

Ceturtdien, 21. jūnijā, plkst. 13 Pastariņa muzejā (Bisnieki, Dzirciems, Zentenes pagasts, Tukuma novads) aicina atzīmēs Vasaras saulgriežus latviskās tradīcijās. Vasara šogad iestāsies 21. jūnijā plkst. 13.07, taču drosmīgākie aicināti mazgāties rīta rasā un avota ūdenī jau plkst. 6, lai visu gadu saglabātu mundrumu un skaistumu. No plkst. 10 svētku gatavošanas process, kad apmeklētāji aicināti: rotāt telpas, darināt saules vārtus un uguns riteni, siet pirts slotiņas un kurināt pirtiņu, kā arī gatavot saulgriežu ēdienus – iemīcīt un cept rudzu maizīti, siet sieru, gatavot plātsmaizes un pīrāgus. Neiztrūkstoša ir pļavas zāļu lasīšana svētku vainagiem. Plkst. 19 sāksies saulgriežu ieskandināšana kopā ar Tukuma vokālo studiju “Varavīksne” Anitas Geidānes vadībā, dejas un rotaļas līdz rīta gaismai, pirtī iešana un uguns riteņa laišana. Rīta agrumā – rullēšanās rīta rasā.

Saulgriežos, kad Saule pakāpusies Debesu kalna virsotnē, un diena ir visgarākā, bet nakts visīsākā, Jelgava “Baltica 2018” festivāla ietvaros 21 .jūnijā sagaidīs no visas plašās Zemgales tādas folkloras kopas kā: “Trejupe”, “Lauce”, “Dreņģeri”, ,Dzedzieda””,Līgotne”, “Dimzēns”, “Graudi”, “Dālava”, “Laukam pāri”, “Liepāre”, “Nāburdzīte”, “Zemgaļi”, “Leimaņi”, “Tarkšķi”, “Vecsaule”, bet no Pļaviņām folkloras kopu “Āre”. Ciemos jelgavnieki gaidīs arī raženos vīrus no folkloras kopas “Lüü-Türr” (Igaunija).

Pirms visi kopā sanāks Pils pļaviņā, no plkst. 17.30 līdz 18.20 notiks kopu sadziedāšanās trīs Jelgavas vietās: uz gājēju ielas pretī kafejnīcai “Silva”, pie Trīsvienības baznīcas torņa un Pasta salā pie Tējas namiņa. Plkst. 20 visi dalībnieki sapulcēsies Pils saliņā, lai vītu vainagus, vītni lielajam ozolam, pušķotu ugunskura vietu, kā arī ar dziesmām sveiktu Jāņa tēvu un Jāņa māti.

Plkst. 21 ar bungu saspēli sāksies Saules pavadīšanas rituāls. Kad Goda solis un Līkumdancis būs izdancots, visi kopā dosies pie Lielā ozola Pils parkā, lai to aplīgotu, tādejādi veicinātu auglību un nestu svētību. Dziedot Saules pavadīšanas dziesmas, tiks iedegts lielais Jāņu ugunskurs.

Ieeja bez maksas.

Savukārt 22. jūnijā Jelgavā, Uzvaras parkā, norisināsies TV3 Līgo pasākums “Līgo skaisti šovakar!”, kura saimnieces pienākumus uzņemsies Baiba Sipeniece-Gavare. “Pasākumā piedalīties aicinājām māksliniekus, kuru mūzika ir ļoti piemērota šim vakaram, bet kuri arī paši ir stipri un tradīcijas cienoši, un es galīgi nevaru iedomāties, ka viņi varētu atnāks, apsēsties un gaidīt, kad kāds atnāks un sarīkos viņiem svētkus. Tāpēc labi, ka mums ir tik daudz brīnišķīgu mākslinieku, kas šo atmosfēru no sirds arī varēs radīt,” – savu teikto Baiba Sipeniece-Gavare attiecina uz visiem šā vakara viesiem: Jāni Streiču, Ievu Akurateri, Olgu Rajecku, Normundu Jakušonoku, Uldi Marhileviču, “Jauno Jāņu orķestri”, “Laimas Muzykantiem”, brāļiem Auzāniem, Igauņu un Tihovsku ģimenēm, Normundu Rutuli, Artūru Gruzdiņu un citiem.

Koncerta sākums plkst. 20 ieejas vārti tiks vērti plkst. 18, kad visus apmeklētājus gaidīs amatnieku tirdzniņš, Līgo vainagu pīšanas meistardarbnīcas, plašā izvēlē būs iespēja baudīt visdažādākos ēdienus, protams, arī Jāņu sieru un alu. Koncerta ieejas biļete būs derīga arī nakts ballei kopā ar brāļiem Auzāniem (stāvvieta 8 eiro, sēdvietas: 10, 12,15, 18 eiro) Ieejas biļetes iespējams iegādāties arī atsevišķi tikai uz balli plkst. 23, ieejas maksa ballei 5 eiro!

Jēkabpilī vasaras saulgriežu sagaidīšana sāksies 21. jūnijā plkst. 20, kad par tradīciju kļuvušajā vasaras saulgriežu ielīgošanā Daugavas krastā apmeklētājus priecēs folka apvienības “Jauno Jāņu Orķestris” (JJO) saulgriežu koncertprogramma.

22. jūnijā no plkst. 11 līdz 13 norisināsies akcija “Zāļu diena ienāk pilsētā”. Kopā ar folkloras kopu “Rati”, kapelu “Kreicburgas ziķeri”, senioru kori “Atvasara”, vokālo ansambli “Vakarvējš” varēs līgot, dziedāt un rotāt. Tikšanās plkst. 11 Krustpils puses tirdziņā, plkst. 11.30 pie universālveikala un plkst. 12 – pie Jēkabpils Tautas nama. Plkst. 24 Jēkabpils Mežaparkā norisināsies Nakts skrējiens “Papardes ziedu meklējot”. Dalībnieku pulcēšanās pie pludmales namiņa. Skrējiena distance ir 2,2 km – apkārt Mežaparkam.

Savukārt Līgo vakarā, 23. jūnijā, plkst. 17 Krustpils brīvdabas estrādē saulgriežu Līgo uzvedumā “Skroderdienas Silmačos”, kuras režisors ir Intars Rešetins. Biļetes “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā, biļešu cenas no 10 līdz 18 eiro.

LA.lv