×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. februāris, 2013
Drukāt

“Nacionālā būvkompāniju apvienība” LNB infrastruktūras objektu būvdarbus plāno pabeigt desmit mēnešos

foto - Letafoto - Leta

Pilnsabiedrība “Nacionālā būvkompāniju apvienība” (NBA) Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) infrastruktūras objektu pirmās kārtas būvdarbus sola veikt desmit mēnešos, kas ir par četriem mēnešiem ātrāk, nekā bija sākumā līgumā un konkursā paredzēts, pastāstīja LNB projekta Uzraudzības padomes pārstāvis Jānis Dripe.

Tāpat kā vakar valdība, arī bibliotēkas projekta Uzraudzības padome šodien akceptēja, ka Kultūras ministrija var slēgt līgumu ar NBA par “Gaismas pils” infrastruktūras objektu pirmās kārtas būvdarbiem, paredzētajiem darbiem atvēlot 10 768 991 latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Uzraudzības padome, pieņemot lēmumu, ņēma vērā gan vakardienas valdības lemto, gan arī LNB Uzticības padomes vēstuli, kā arī šodienas padomes sēdē klāt bija “Sabiedrības par atklātību – Delna” pārstāvošā advokātu biroja “Varul” darbinieks, kurš pauda savu atšķirīgo redzējumu, stāstīja Dripe.

Vakar notikušajā LNB Uzticības padomes sēdē, kurā piedalījās Māra Zālīte, Imants Freibergs, Guntis Ulmanis un Arvils Ašeradens (V), Dripe iepazīstināja ar LNB projekta jaunumiem, bet padomes dalībnieki pēc vēstījuma uzklausīšanas sagatavoja ziņojumu Finanšu ministrijai un Kultūras ministrijai, akcentējot sabiedrības interesi un vēlmi saņemt bibliotēku kvalitatīvu, laikā un par pieņemamu naudu.

Jau ziņots, ka Kultūras ministrija sarunās par LNB infrastruktūras pirmās kārtas būvdarbu veikšanu noslēgusi līgumu ar NBA, ietaupot 1,45 miljonus latu, salīdzinot ar cenu, kuru valstij nāktos maksāt, ja iepriekš izsludinātā atklātā konkursa rezultātā tiktu noslēgts iepirkuma līgums par 12,22 miljoniem latu.

Kā uzsvēra Dripe, ar infrastruktūras objektu pirmās kārtas būvdarbiem nedrīkst kavēties. Pirmās kārtas būvdarbi paredz veikt tīklu pieslēgumus esošajām ielu komunikācijām, un Akmens ielas otrā pusē paredzēts izbūvēt nelielu daļu no infrastruktūras mājas.

“Patlaban ejam uz to, ka bibliotēkas būvniecība tiks pabeigta šā gada beigās. Dievs nedot paklupt vēl uz kādu mazāku iepirkumu, piemēram, mēbeļu iepirkumu. Infrastruktūras iepirkums ir nozīmīgs, un tas prasīja saskaņotu rīcību, kam bija vajadzīgs laiks. Varu teikt, ka Iepirkumu uzraudzības birojs rūpīgi vērtēja mūsu iesniegumu par sarunu procedūras sākšanu, vairākas reizes liekot mums to precizēt un papildināt, līdz beidzot atļauja sarunu procedūrai tika dota,” sacīja Dripe.

Kā ziņots, ja nebūtu rasts sarunu procedūras risinājums un tiktu izsludināts atkārtots konkurss, LNB infrastruktūras būvniecības termiņi tiktu ievērojami pagarināti. Vienlaikus būtu jāpagarina arī LNB ēkas būvdarbu līgums, jo bibliotēkas ēku nav iespējams pabeigt, kamēr nav veikta infrastruktūras izbūve. LNB ēkas būvdarbu un to uzraudzības pagarinājuma izmaksas mēnesī sasniegtu 260 000 latu. Vienlaikus valstij nāktos visu šo laiku vēl papildus maksāt arī par piecu esošo LNB ēku ekspluatāciju.

Savukārt “Sabiedrība par atklātību – Delna” uzsver, ja Kultūras ministrija par 10,77 miljoniem latu slēgs līgumu par LNB infrastruktūras objektu pirmās kārtas būvdarbiem, tad lauzīs sadarbības līgumu ar ministriju un apsvērs vērsties Eiropas Komisijā.

“Delnas” direktors Kristaps Petermanis iepriekš informēja, ka biedrība ir beigusi vērtēt ministrijas ieceri izbūvēt LNB infrastruktūras daļu, to bez konkursa nododot pašreizējam ēkas būvniekam pilnsabiedrībai NBA. No tiesiskā viedokļa šāda rīcība ir būtisks Publisko iepirkumu likuma un tā pamatā esošās Eiropas Savienības direktīvas pārkāpums.

“Delna”, kurai juridisko palīdzību sabiedrības interešu aizstāvībai sniedza zvērinātu advokātu birojs “Varul”, norāda, ka Publisko iepirkumu likums paredz iespēju uzticēt jau iepriekš nolīgtam būvdarbu veicējam papildu darbus bez atklātā konkursa vai citas uz godīgu konkurenci balstītas iepirkuma procedūras.

Tomēr šādā gadījumā ir jākonstatē vairāki svarīgi nosacījumi, kas minēti likuma 63. pantā, un tie jāinterpretē šauri. ”Gaismas pils” infrastruktūras sadaļai nozīmīgākais nosacījums ir “neparedzamu apstākļu” iestāšanās.

”Delnas” ieskatā, LNB projekta infrastruktūras sadaļas gadījumā šādi “neparedzēti apstākļi” nav saskatāmi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+