×
Mobilā versija
-8.3°C
Diāna, Dina, Dins
Sestdiena, 24. februāris, 2018
20. janvāris, 2018
Drukāt

Ko varēs atrast Nacionālajā enciklopēdijā. Elektroniskā versija – vēl plašāka! (3)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis demonstrē, kāda izskatīsies enciklopēdijas elektroniskā versija: "Jo Nacionālā enciklopēdija jau sēž it kā uz diviem krēsliem – viens ir drukātā, otrs – elektroniskā versija, kas ir pamatu pamats."

Latvijas Nacionālās enciklopēdijas (NE) drukātais, Latvijai veltītais sējums atvēršanu piedzīvos šā gada rudenī, savukārt satura ziņā daudz plašākā enciklopēdijas elektroniskā versija – decembrī, pašās gada beigās, informēja enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbin­skis. Izvēlēts arī jaunveidojamās enciklopēdijas, kas ir viens no Latvijas valstiskuma simtgades pamatprojektiem, logo.

Aizgājušais gads Nacionālās enciklopēdijas redakcijā pavadīts, izstrādājot vidi NE elektroniskajai versijai vai, citiem vārdiem sakot, modelim, kāda datora ekrānā izskatīsies un darbosies NA interneta vietne. Tāpat gandrīz pilnībā pabeigts saturs drukātajam sējumam. Tajā būs ap 800 lappušu un nodaļas veltītas Latvijas vēsturei, valsts iekārtai un pārvaldei, dabai un dabas resursiem, reliģijām, ģeogrāfijai, iedzīvotājiem, robežām, tautsaimniecībai, kultūrai, zinātnei, sociālajai jomai, sportam, izglītībai un citām jomām. Pēc Ščerbinska teiktā, arī NE elektroniskā vide šobrīd ir gandrīz pilnībā pabeigta. Līdz vasarai elektroniskās vides izstrādātāji, uzņēmums “Tilde”, vēl veiks tehnoloģiskus uzlabojumus, lai vasarā sāktos testēšana, tas ir, pārbaude, kā tā kalpo klientam, kas tajā meklē informāciju. Bez šaubām, svarīgākā elektroniskās NE funkcija būs informācijas meklēšana. Pie šķirkļiem, kur tas lietderīgi, paredzēti audioieraksti. Piemēram, mūzikas instrumentu skaņu un svešvalodu, putnu un dzīvnieku balsu atveidojumi. Būs arī “ieteicamā literatūra” ar saitēm uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krājumu. Galvenais redaktors atklāj, ka elektroniskās enciklopēdijas sākuma lappusē vienmēr būs informācija par aktuālākajiem, no jauna pievienotajiem šķirkļiem, jaunāko ilustratīvo materiālu, videosižetiem. To paredzēts atjaunot ik nedēļu vai ik pēc pāris nedēļām. “Elektroniskā vide ir dzīva, tā visu laiku attīstās,” uzsver Ščerbinskis. Klients, ja vēlēsies, varēs saņemt visus elektroniskās NE jaunumus savā e-pastā. Tāpat sagatavota NE elektroniskā versija viedtelefonam. Elektroniskā versija būs bezmaksas, neprasot lasītāja reģistrāciju. “Mērķis jau nav nopelnīt, bet lai cilvēki to izmantotu – lai kopē, liek savās prezentācijās, izmanto skolās un augstskolās. Jo esam ieinteresēti, lai sabiedrība, izmantojot šo resursu, kļūtu gudrāka,” tā galvenais redaktors.

Pagājušajā rudenī izstrādātais NE logo atveido stilizētu burtu “E”, kura vidū ir ķeksītis, kādu parasti izmanto, elektroniski apstiprinot informāciju: “Ķeksītis ir savā ziņā simbolisks, jo parāda enciklopēdijas būtību – tā ir garantētā informācija, kuru varam izmantot, kam varam uzticēties.” Logo izmantos kā elektroniskajā, tā drukātajā NE versijā. Pēdējai no februāra līdz aprīlim jāiziet korektūra, jāsagatavo makets, grāmatas dizains. Vasarā sējumu laidīs tipogrāfijā, rudenī, vēl pirms valsts svētku svinībām, paredzēta atvēršana. “Drukātajā versijā būs daudz un skaistas ilustrācijas. Provizoriskais dalījums ir 2/3 teksta un 1/3 bilžu. To būs vairāk, un tās būs lielākas nekā Latvijas padomju enciklopēdijā. Arī makets būs citādāks. Mums jau noslēgti līgumi ar daudzām atmiņu iestādēm – muzejiem, arhīviem –, ka tās dos savus resursus NE vajadzībām bez maksas,” par tuvākajiem uzdevumiem stāsta Ščerbin­skis. Tiesa, ļoti daudz darba prasot ilustratīvā materiāla autortiesību juridiskā kārtošana.

NE vadītājs pagaidām atturējās prognozēt iespējamo drukātās enciklopēdijas Latvijas sējuma tirāžu un jo vairāk – cenu. Izdevuma izmaksas lielā mērā tiek segtas no LNB budžeta. Ja būs pieprasījums, drukāto versiju arī vēlāk varēs izdot atkārtotā metienā. Ščerbin­skis nešaubās, ka drukātais izdevums nedrīkst būt pārlieku dārgs: “Nav jēgas, ja daži cilvēki to nopērk tikai kā suvenīru. Tas ir valsts finansēts pasākums par nodokļu maksātāju naudu. Nevienam nenāk ne prātā mēģināt ar to pelnīt. Vispār nekur pasaulē nav iespējams pelnīt ar enciklopēdiju!”

Darbs pie NE no nulles tika uzsākts 2014. gadā. Patlaban enciklopēdijas tapšanā tiešā veidā iesaistīti apmēram simts cilvēku, no kuriem algoti ir tikai septiņi redakcijas darbinieki. Nozaru redkolēģijas vairāk nekā 50 dažādu jomu speciālisti un NE padome savus uzdevumus veic bez maksas, uztverot to kā goda lietu. Enciklopēdijas veidošanai no valsts budžeta ik gadu atvēlēts 200 000 eiro (2017. gadā – 250 000 eiro). Apmēram puse summas domāta algām, pārējais šķirkļu autoru honorāriem un citiem mērķiem.

Valters Ščerbinskis atgādina, ka šā gada beigās paredzētais enciklopēdijas elektroniskās versijas starts nozīmēs nevis darba beigas, bet, gluži otrādi, darba turpināšanu ar vēl lielāku jaudu. Kas attiecas uz drukātajiem izdevumiem, galvenais redaktors neizslēdz, ka piecus sešus gadus pēc drukātā sējuma izdošanas varētu sekot vēl kas tipogrāfisks: “Arī papīram ir sava niša, bet tā ir ļoti rūpīgi un laikus jāpārdomā.”

Vairāk par enciklopēdijas tapšanu var redzēt šajā video:

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Un nekādu komentāru par Vikipēdiju…

  2. Vai būs paskaidrots ar ko latgalis atšķiras no latgalieša?

Draugiem Facebook Twitter Google+