×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
6. augusts, 2012
Drukāt

Nacionālais teātris jaunajā sezonā šovu un izklaidi skatītājiem nesola

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Nacionālais teātris

Latvijas Nacionālais teātris savā 94.sezonā skatītājiem šovu un izklaidi nesola, kā tas ir citos teātros. Jaunajā teātra sezonā pie skatītājiem nonāks vairāki latviešu autoru iestudējumi, kā arī teātris sadarbosies ar jaunajiem režisoriem.

Kā šodien žurnālistiem stāstīja teātra direktors Ojārs Rubenis, 2012./2013.gada sezonā Rūdolfam Blaumanim ir 150.dzimšanas diena, tādēļ teātris jau bez ierastās izrādes “Skroderdienas Silmačos” rādīs vēl divas izrādes, kuru pamatā ir Blaumaņa darbi. Viena no tām būs režisora Elmāra Seņkova iestudētais “Purva bridējs”, kas būs interesants režisora piegājiens visiem zināmam stāstam, jo izrādē būs divas Kristīnes un viens Edgars. Galvenās lomas atveidos jaunie aktieri Kaspars Dumburs, Madara Botmane un Ieva Aniņa.

Savukārt nākamā gada sākumā režisors Valters Sīlis skatītājiem piedāvās Blaumaņa darbu “Indrāni”, kurā galvenās lomas atveidos Ģirts Jakovļevs un Astrīda Kairiša.

Jaunā sezona Nacionālajā teātrī tiks sākta ar tīrs latviešu autoru darbu iestudējumiem. 13.septembrī pirmizrādi teātra Lielajā zālē piedzīvos režisora Valtera Sīļa iestudētā Ingas Ābeles luga “Jasmīns. Pārdaugava”. Kā norādīja Rubenis, šis darbs būs liels pārbaudījums režisoram, jo luga tiek iestudēta Lielajā zālē, kā arī līdz šim tā Latvijā iestudēta jau vairākkārt un neviens no iestudējumiem, šķiet, nav bijis veiksmīgs.

“OKartes” Jaunajā zālē 15.septembrī pirmizrādi piedzīvos Seņkova iestudētais “Purva bridējs”, savukārt Aktieru zālē 20.septembrī notiks pirmizrāde režisora Mihaila Kublinska iestudētajam Leldes Stumbras darbam “Mī…Mālēt”, kurā galveno lomu spēlēs šā gada jubilāre Lāsma Kugrenā un rudens jubilārs Voldemārs Šoriņš.

Kopumā jaunajā sezonā teātrī būs 16 latviešu autoru iestudējumi. To vidū būs gan klasiķi – Blaumanis, Jānis Jaunsudrabiņš, Jānis Sudrabkalns, Vizma Belševica, Melānija Vanaga -, gan arī vidējās paaudzes autori – Lelde Stumbre, Laima Muktupāvela, Liāna Langa, Inga Ābele, Aiva Birbele. Tāpat tiks pārstāvēti jaunie dramaturgi Rasa Bugavičute un Jānis Balodis.

Teātra Lielajā zālē 2012.2013.gada sezonā bez izrādes “Jasmīns. Pārdaugava” būs skatāmas arī citas izrādes. 25.oktobrī pie skatītājiem nonāks Antona Hansena Tammsāres “Zeme un mīlestība. Kārena. Indreks”, ko teātrī iestudēs Igauņu režisors Elmo Niganens. Viņš ir pasaulē labi pazīstams režisors, kurš labi strādā ar aktieriem, vēstīja Rubenis. Šajā izrādē galvenās lomas atveidos aktieri Dita Lūriņa un Uldis Anže.

Valdis Lūriņš Lielajā zālē iestudēs Ērika Kestnera “Trīs vīri kūrortā”, kas pirmizrādi piedzīvos 29.novembrī, savukārt režisors Aiks Karapetjans pirmo reizi iestudēs Nacionālajā teātrī, un viņš skatītājiem piedāvās Viljama Šekspīra lugu “Venēcijas tirgotājs”, kurā spēlēs aktieris Uldis Dumpis. Pirmizrāde notiks 31.janvārī. Savukārt režisores Indras Rogas iestudētais Oskara Vailda darbs “Sievietes, kas nav uzmanības vērtas” pirmizrādi piedzīvos 7.martā.

Sezonas noslēgumā teātris riskēs un 30.aprīlī Lielajā zālē režisors Edmunds Freibergs no jauna taisīs Ferenca Molnāra “Liliomu”. Risks tas ir tādēļ, ka ne vienmēr izrādes atkārtotais iestudējums izdodas tik labs, kāds tas bijis pirmajā reizē, norādīja teātra direktors.

Savukārt “OKartes” Jaunajā zālē novembrī pirmizrādi piedzīvos izrāde “Vientuļā vieta” Ināras Sluckas režijā, bet decembrī skatītājiem tiks piedāvāta izrāde “Trubadūrs uz ēzeļa” Valda Lūriņa režijā. Decembrī šajā zālē tiks piedāvāts projekts “Īstā bērnība”, nākamā gada sākumā režisors Vladislavs Nastavševs izrādīs Daniila Harmsa “Veceni”, bet Pētera Krilova režijā maijā pirmizrāde notiks izrādei “Meistars no Pēterburgas”.

Aktieru zālē teātra jaunajā sezonā kopumā plānots iestudēt četras jaunas izrādes. Bez septembrī pirmizrādi piedzīvojušās izrādes “Mī…Mālēt” un janvārī paredzētās izrādes “Indrāni” janvārī plānota arī aktrises Marijas Bērziņas mono izrādes, bet maijā režisora Seņkova “Mīlas stāsti”.

Jaunajā sezonā teātris turpinās sadarbību ar “Dirty Deal Teatro”. Sadarbība starp Nacionālo teātri un “Dirty Deal Teatro” tika sākta 2011.gada aprīlī, liekot pamatu četru izrāžu ciklam “Tests”, kurā jaunie režisori iestudēja laikmetīgas un sabiedrībai aktuālas izrādes. Projekta laikā tapa četras izrādes “Visi mani prezidenti”, “Dzin”, “Cilvēks šinelī” un “Hamlets. Šajā teātra sezonā sadarbība Nacionālajam teātrim ar neatkarīgo teātri “Dirty Deal Teatro” sāksies ar izglītības projektu, kuru īsteno režisors Seņkovs.

Kā minēja Rubenis, Seņkovs ar jaunajiem aktieriem veido programmu ar kuru jau septembrī varēs sākt apceļot skolas, lai skolotājus un bērnus ieinteresētu par teātri. Projekta ideja ir aptuveni stundas garumā ar klausītājiem skolās veidot sarunu, runājot ar jauniešiem par dzīvi, teātra nepieciešamību, mēģinot ieinteresēt kā pedagogus, tā arī bērnus par teātri.

Sadarbība ar “Dirty Deal Teatro” Nacionālajam teātrim jaunajā sezonā taps divas izrādes.

Tāpat Nacionālais teātris turpinās doties viesizrādē. Rudenī teātris ar izrādi “Mirušās dvēseles” dosies uz Baltkrieviju, lai piedalītos festivālā. Tāpat teātris oktobrī dosies uz Krieviju, kur Maskavas Nāciju teātrī spēlēs izrādi “Voiceks”. Pārrunas notiek arī par braucieniem uz Vāciju un Ungāriju, bet septembrī uz Igauniju tiks vesta izrāde “Gals”. Savukārt jau šajā nedēļas nogalē Cēsu mākslas festivālā būs skatāmas trīs Nacionālā teātra izrādes – “Lūgšana resnajai tantei”, “Mirušās dvēseles” un “Pērnvasar negaidot”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+