Kristīnes Ozolas foto

Nacionālajā bibliotēkā atklās Lestenes baznīcai veltītu izstādi 0

Pirmdien, 2. oktobrī, plkst. 15 Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrija galerijā atklās Tukuma muzeja ceļojošo izstādi “Ak, svētā Lestene!”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Baznīcas interjera sendienu fotogrāfijas uzbur vīziju par kādreizējo baznīcas iekštelpu bagātību un greznību, atspoguļo vēsturiskos notikumus, kā arī ieskatu restaurācijas procesos.

Lestenes baznīca un tās iekārta ir daudz piedzīvojusi – kara laiku, ugunsgrēku, padomju varas attieksmi, tostarp noliegumu, vienaldzību, nevērību, pārbūves, pakļaušanu bojāejai un arī atdzimšanas gaidas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lestenes baznīcas kokgriezumu glābšana bija viens no būtiskākajiem Tukuma muzeja īstenotajiem pieminekļu aizsardzības pasākumiem, ko rosināja mākslas zinātnieks Jurģis Skulme, Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis un realizēja mākslas zinātnieks Arturs Vaidziņš.

“Tukuma muzeja sarīkotā izstāde “Lestenes kokgriezumu” (1966-1967) un ekspozīcija (1968) savā ziņā bija protesta akcija. Izpostītās baznīcas iekārtu fragmenti, iespiesti salīdzinoši mazajās muzeja telpās bija kā mēms pārmetums attieksmei pret kultūras vērtībām. Apskatei tika izlikti no izvazāšanas paglābtie baznīcas iekārtas fragmenti, skulptūras un konstrukcijas, kuru stāvoklis sabiedrībā raisīja sašutumu,” stāsta muzeja pārstāve Kristīne Ozola.

Lai atspoguļotu Lestenes baznīcas iekārtas likteni, muzeja iesaisti baznīcas glābšanā un mūsdienu situāciju, pēc 50 gadiem, 2016. gadā Tukuma Mākslas muzejs sagatavoja izstādi ar nosaukumu “Ak, svētā Lestene!”, atainojot dramatiskos vēstures notikumus un uzburot vīziju par kādreizējo baznīcas interjera greznību, kā arī sniedzot īsu ieskatu tā atjaunošanā. Šobrīd tā ir pieprasītākā Tukuma muzeja ceļojošā izstāde, kas līdz šim jau bijusi skatāma Livonijas ordeņa pilī Ventspils muzejā, Jaunpils pilī, Vērgales pagasta muzejā, Cīravas pagasta bibliotēkā un Slampes pagasta bibliotēkā, kā arī pašā Lestenes baznīcā. Pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāde ceļos uz Kauguru kultūras namu.

Atklāšanas pasākumā Latvijas Nacionālās bibliotēkā ar stāstījumu par Lestenes baznīcas iekārtas glābšanas vēsturi un restaurāciju uzstāsies Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, savukārt Lestenes baznīcas atjaunošanas fonda valdes pārstāvis Jurģis Klotiņš informēs par Lestenes baznīcas atjaunošanas gaitu.

Izstāde LNB būs apskatāma līdz 20. oktobrim, ieeja bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.