Mobilā versija
Brīdinājums -2.5°C
Ārija, Rigonda, Adrija, Adrians, Adriāna
Trešdiena, 22. februāris, 2017
25. janvāris, 2016
Drukāt

Nacionālajā vēstures muzejā atklāta jaunlatviešiem veltīta ekspozīcija

Foto: LNVMFoto: LNVM

Latvijas Nacionālajā vēstures muzeja atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija, kas veltīta jaunlatviešu laikam, LA.lv uzzināja muzejā.

19. gadsimta pirmajā pusē paplašinājās latviešu valodā publicētās informācijas saturs, attīstījās laicīgā literatūra, iznāca pirmās avīzes, laukos nostiprinājās skolu tīkls. Zemnieku bērni aizvien vairāk apmeklēja vidējās un augstākās mācību iestādes. Latviešu studenti Tērbatas universitātē 19. gadsimta 50. gados organizēja diskusiju vakarus, aicināja pētīt un cienīt latviešu valodu, vēsturi – un Krišjānis Valdemārs bija pirmais, kurš pie savas istabiņas durvīm piestiprināja uzrakstu” Latvietis”.

Vācbaltiešu aprindās šos aktīvistus ironiski sauca par “jaunlatviešiem”, velkot paralēles ar nacionālajām kustībām Eiropā. Spilgtākais jaunlatviešu veikums 19. gadsimta 60. gados bija Krišjāņa Valdemāra, Jura Alunāna, Krišjāņa Barona veidotais laikraksts “Pēterburgas Avīzes”, kur kritiski uzlūkota Baltijā pastāvošā kārtība, veicināts pašcieņas pilns skatījums uz latviešu spējām, kultūras un valodas bagātību.

Laika gaitā nacionālās kustības aktīvistu loks, auditorija un darbības formas paplašinājās, gadsimta otrajā pusē ievērojami daudzveidīgākas kļuva latviešu sabiedriskās dzīves aktivitātes, veidojās kultūras dzīve un izdevējdarbība latviešu valodā, jaunā izglītoto latviešu paaudze vāca folkloru, izzināja tautas vēsturi un lika pamatus latviešu nācijai, kādu to pazīstam mūsdienās.

Pievienot komentāru

Vējonis ar Lavrovu tikai sasveicināsLatvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis nupat notikušajā Minhenes drošības konferencē sēdējis plecu pie pleca ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu. Vai tā ir tikai nejaušība, un ko abas amatpersonas runājušas?
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiemVisām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Draugiem Facebook Twitter Google+