×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
22. aprīlis, 2017
Drukāt

Nacionālajiem partizāniem ordenis vēl jāgaida (16)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Ziņa, ka Latvijas Valsts prezidenta administrācijas Ordeņu kapituls it kā ignorējis iniciatīvas grupas priekšlikumu apbalvot ar Viestura ordeni 22 nacionālās pretošanās kustības dalībniekus, kas ar ieročiem rokās cīnījušies pret padomju okupācijas varu, lika sašust daudziem. Tomēr, citējot vēsturnieku Jāni Vasiļevski, “vēl cīņa nav galā”. Proti, Ordeņa kapituls šo iesniegumu vēl nemaz nav izskatījis, tāpēc sagaidāms, ka šā gada 18. novembrī bijušie nacionālie partizāni tomēr tiks apbalvoti.

Valsts apbalvojumu likums paredz Viestura ordeņa piešķiršanu par militāriem un valsts drošības stiprināšanas nopelniem ne tikai šā brīža militārpersonām, bet arī par sevišķiem nopelniem nacionālās pretošanās kustībā. Pirmskara Latvijā izveidotais ordenis tika atjaunots 2004. gada martā un līdzīgi citiem valsts apbalvojumiem to tradicionāli pasniedz valsts svētkos 4. maijā, 11. vai 18. novembrī. Ordeņu kapituls par ordeņa un tā goda zīmes pasniegšanu saistībā ar 4. maija Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienu šogad apspriedās 31. marta sēdē. Apbalvojumu nolēma piešķirt 12 personām, pārsvarā Nacionālo bruņoto spēku un Valsts robežsardzes virsniekiem. Liels bija pārsteigums, kad izrādījās, ka šajā sarakstā atrodami tikai divi nacionālās pretošanās kustības dalībnieki – Arvīds Ēriks Blūzmanis un Regīna Tīliba –, kaut gan politiķu, vēsturnieku, žurnālistu un kultūras jomas pārstāvju iniciatīvas grupa apbalvošanai bija ieteikusi 22 nacionālās pretošanās kustības dalībniekus. Nebija skaidrs, kādu apsvērumu dēļ izvēlēti šie divi un kāpēc noraidīti pārējie.

Viena no versijām – apbalvojums atteikts politisku apsvērumu dēļ, jo nacionālos partizānus mūsdienu Krievijā joprojām ar naidu saukā par “fašistu līdzskrējējiem” vai “bandītiem”. Atmiņā atausa arī vairāk nekā desmit gadu seni notikumi, kad Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas laikā Ordeņa kapituls 2004. gada oktobrī un 2005. gada martā atkārtoti skatīja un bez komentāriem (tādus sniegt nav kapitula locekļa pienākumos un to tie tradicionāli arī nedara) noraidīja Nacionālo partizānu apvienības iesniegumu par 26 partizānu apbalvošanu. Apbalvojamo saraksts ir jāapstiprina Valsts prezidentam. Nav noslēpums, ka V. Vīķei-Freibergai viņas prezidentūras laikā bija visai vēsas attiecības ar nacionālajiem partizāniem. Pirms desmit gadiem šaisaulē vēl bija ap 50 nacionālo partizānu, tagad viņu skaits jau sarucis vairāk nekā divkārt. Jāpiebilst, ka vairākas toreiz noraidītās personas ir arī šogad iesniegtajā sarakstā, tādēļ jo interesantāk, kāds būs iznākums.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Jo klusaka un palavigāka ir sabiedrība jo lopiskāks ir varas tvēriens.

 2. Bambala k-gam noteikti ir pieeja pie čekas maisiem, un no tiem viņš varētu smelties ziņas, par kuru Ordeņa kapitula locekli “vainīgais” leģionārs varētu pastāstīt nepatīkamu informāciju – kādu tad vēl ordeni piešķirt?

 3. Kancleres vēstule norāda, ka kapituls gaida atlikušo leģionāru nāvi, lai visa šī jezga beigtos. Tomēr jāatzīst NA Ināras Mūrnieces drosme pērn apsveikt visus uz Džūkstes zirņiem ieradušos vēl dzīvos leģionārus. To darīja arī NBS komandieris Grauba, taču no jenotības nemanīju nevienu…

 4. Ja kapitulā ir tādi ļaudis kā VVF, tad partizāni uz kaut ko varēs cerēt tikai pēc nāves… Ne velti šī “dāma” skrēja Vīnē bučot kājas čekistam Putleram un pēc tam 3 reizes atmeta atpakaļ čekas maisu likumu.

 5. Roberts Strīpnieks – Atbildēt

  apbalvojamo cienījamā vecuma dēļ visu laiku notiek ”skriešanās ar nāvi”. Pusgada laikā miruši jau divi no tiem, kurus būtu vajadzējis apbalvot.

 6. Nu ja, vēl visi komunisti nav dabūjuši apbalvojumus!

  • Ordeņu kapitula locekļi:

   Roberts Strīpnieks – AS „Latvijas valsts meži” prezidents, Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris;

   Ēriks Hānbergs – rakstnieks un publicists, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks;

   Gaidis Andrejs Zeibots – viceadmirālis, Viestura ordeņa lielkrusta komandieris;

   Aivars Straume – ģenerālis, VAS “Latvijas dzelzceļš” Ārkārtējo situāciju un atjaunošanas līdzekļu nodaļas vadītājs, Viestura ordeņa lielkrusta komandieris;

   Indulis Bērziņš – Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks NATO, Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris, Atzinības krusta lielvirsnieks;

   Žaneta Ozoliņa – Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātņu nodaļas profesore, Dr.paed., Atzinības krusta lielvirsniece.

 7. Kā var krievs dot ordeni

 8. Neomarksistu laiki. Viss ir likumsakarīgi.
  Tieši tā!! Pie neomarksistiem ordenis ir jādod Sorosam. Un vai nacionālajiem partizāniem saņemt to pašu ordeni?
  Latvija nav brīva.

 9. Ekskomunistu un eksčekistu Latvijā nebūs nekādu apbalvojumu nacionālajiem partizāniem , jo viņi cīnījās pret komunistiem un čekistiem, t. “mūsējiem”‘ . Visu izlemj brigmaņveidīgie un dūklavveidīgie.

  • Diemžēl. Ja vēl; atcerieties, kā atbruņoja ZS un sāka tik nosūtīt dzēst meža ugungrēkus ( vajadzīgi, bet tikai tur). Tie ”atbrīvotāi” no ieročiem ir noskaidrojami – paliek pavēles – vai gribēšana?

 10. Nu ja ,ka vēl par agru! Jāpagaida lai apmirst vēl vairāk, nebūs valstij jātērējas tik daudz, daži palikuši būs, tos apbalvos, un basta. ”Pienākums” būs izpildīts!

 11. Skaidrs, ka nacionālie partizāni cīnījās pret komunistiem un viņu varu, bet pie varas joprojām ir
  gan vecie padomisti, gan viņu pēcteči. Kā tad viņi tagad dos ordeņus saviem bijušajiem ienaidniekiem?
  Tiek izdomāti visādi iemesli, lai to nedarītu. Re, cik grūti iet ar čekas maisiem, kāda pretestība ministrijās
  un drošības iestādēs, jo tur jau arī daudz salīdis veco kadru un bijušās nomenklatūras divsejainu pēcteču.

 12. Ordeņu kapitula kanclere Karina Pētersone….
  Vai kaut kā latviskāk to nevar nosaukt?

Draugiem Facebook Twitter Google+