×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. janvāris, 2014
Drukāt

Agris Liepiņš: Nacionālās ideoloģijas pamatā nav bailes
 (19)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Vaicāts par Nacionālās apvienības izredzēm nākotnē, politologs Ivars Ījabs izteicies apmēram tā – kamēr Krievijai būs raķetes, kamēr Latvijā notiks “Jaunais vilnis” un pastāvēs “Saskaņas centrs”, Nacionālajai apvienībai būs savs noteikts vēlētāju loks. Bailes ir ļoti spēcīgs ierocis politikā.

Ījaba kungs popularizē uzskatu, ka nacionālā ideoloģija balstās uz bailēm no svešā un citādākā. Nepatika pret cittautiešiem esot tā saistviela, kas satur kopā nacionāli domājošus cilvēkus. No tā izriet nākamais solis – iepazīstot labāk sveštautiešus, nacionālā ideoloģija izplēn un izčūkst kā tauki uz pannas. Dzīvē tomēr gadās dažādi. Iepazīstot kādu pamatīgāk, dažreiz uzzinām daudz jauka, bet citu reizi nokrīt zvīņas no acīm un drumslās sašķīst rozā brilles. Bet ne par to stāsts.

Nacionālās ideoloģijas pamatā nav bailes, bet stingra pārliecība, ka nacionāla valsts aizsargā tautas identitāti un garīgās vērtības. Latvija tika dibināta kā nacionāla valsts, latviešu tauta šeit ir valstsnācija. Tātad Latvijas valstij pirmkārt jārūpējas par latviešu tautas identitātes un garīgo vērtību aizsardzību. Māte pavirza tālāk no galda malas kūpošu tējas krūzi, jo rūpējas, lai viņas mazulis neapplaucētos ar verdošo ūdeni. Viņa neienīst tēju un nebaidās no krūzes, sieviete vienkārši vēlas pasargāt savu bērnu, un tas ir tikai dabiski. Tikpat dabiski ir, ja māte Latvija rūpējas, lai latviešu tautas garīgo vērtību vietā netiktu liktas citas un lai mūsu identitāti necenstos nomainīt ar svešu. Nacionālās ideoloģijas piekritēji nebaidās no krievu dziesmas kā tādas, viņi vienkārši vēlas, lai to nepasludinātu par latviešu dzīvesziņai piederīgu. Lai autobusa šoferis visu ceļu nemocītu pasažierus, atskaņojot Visocka vai Kirkorova balādes. Latvijā es gribu būt mājās! Tāpat kā francūzis grib Francijā justies kā mājās. Ne velti Francijā ar likumu ir noteikts, ka vismaz četrdesmit procentu radio translētās mūzikas jāatskaņo franču valodā!

Pretēji politologa apgalvojumam nacionālā ideoloģija neizplēnēs, mazinoties “Saskaņas centra” ietekmei. Tieši otrādi – beidzot nacionālā doma uzziedēs krāšņiem ziediem un nesīs svētītus augļus latviešu tautai. Enerģija nebūs jātērē, sūri aizstāvot savus uzskatus un klausoties nepelnītus apvainojumus. Pilnu laiku varēs veltīt latviešu tautas garīgo vērtību izkopšanai un identitātes stiprināšanai. Latvijas pirmās brīvvalsts laikā lielu uzmanību pievērsa nacionālajai audzināšanai un toreiz izauga patriotiska, latviska paaudze. Tā paaudze, kura uzturēja latviskumu trimdā, tā paaudze, kura izturēja visus piecdesmit okupācijas un rusifikācijas gadus Latvijā. Ar lieliem zaudējumiem, dažbrīd liekoties, ka nav vairs spēka un latviešu tauta izkusīs krievvalodīgo migrantu jūrā, bet tomēr izturēja. Spītu deva ieaudzinātā nacionālā pārliecība, ticība latviskajam.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. …,bet lai skanētu tikai graujoši angļu gabali,kas ļoti attālu atgādina dziesmas.Vai ne?
  – nav kam kust vairs. Jaunā un vidējā paaudze jau izšķīdusi Rietumu vilinošajos plašumos un sajaukusi asinis ar pat nēgeriem. Kosmopolīts vairs nav latvietis. Vai NA nav laiks sākt domāt ne tikai par krēslu iekarošanu un savām ērtībām, bet arī padomāt, kāpēc visi,kas vien spēj, bēg projām un, uzspļauj savai nācijai, laižot pasaulē nēģerēnus, ķīniešu un citu tautību nelatviskus bērnus,kas zina,ka kautkur ir Latvija un ir dzirdējuši reizēm,kā skan latviešu valoda. Aizbraukušie gan no droša attāluma nostaļģijā raksta ineta blogos patriotiskus komentārus,lai attaisnotu savās acīs savu nodevību. Dzīvojot UK, no kuras negrasās atgriezties, viņiem rūp latviska Latvija.Tas gan.

 2. Paldies, Agri,
  ļoti labs raksts, bet žēl ka ne Delfos vai citos populāros saitos, jo šo lasa tikai līdzīgi domājošie.

 3. KAMĒR LATVIJA ATRADĪSIES .. “ES”, JEBKURA NACIONĀLISMA IZPAUSME TIKS NEŽĒLĪGI APKAROTA…

 4. Ijābs — vismaz man ļoti nepatīkams cilvēks Iedomīgs ,lielīgs ,ar visai šauru redzējumu un ne īpaši lielu gudrību,kuru cenšas uztiept pārējiem samērā nekaunīgi. Latvieši ,latvietība viņam ir tukša skaņa un nacionālo stāju viņš ir sen aizvietojis ar kosmopolitisku ļurināšanu visās malās >

 5. Prātīgs raksts un lielākā daļa komentāru. Gribu vēl piemetināt, ka tautas, tātad nacionālisms, ir visdabiskākais cilvēces strukturēšanās veids, viens no faktoriem, kas uztur cilvēces pastāvēšanu caur dzīvesveida daudzveidību un pielāgotības spēku. Iedomājieties amorfu vienveidīgu baru viscaur uz Zemes; tam nākotne ir ārkārtīgi apdraudēta.
  Tiesa, darbojas neafišēti spēki, kas pelna, veicinot haosu uz planētas un ciešami atmet arī saviem ruporiem. Bet tā naudele nudien nav dzīves sabojāšanas vērta.

 6. Piekrītu autoram! Nacionālā identitāte nav baiļu jautājums, bet gan pozitīvas pašapzināšanās jautājums. Nacionālā apvienībā, kopš tā ir valdībā, ir atbrīvojusies no bērnišķīgiem nacionālisma paudumiem, un tā pārstāv nopietnu, mūsdienīgu nacionālu pozīciju. Arī Vienotība savā ziņā pauž līdzīgas domas. Taču vislabāk mūsdienīgas, eiropeiskas nacionālas idejas pamatus ir noformulējis Egils Levits gan savos rakstos, gan Satversmes preambulas projektā. Latviska ideja nav vērsta pret citiem, bet tās objekts esam mēs paši ka līdzvērtīga Eiropas nācija. Un uz to mums ir tiesības!

 7. Ījabs ir demagogs. Apmaksāts.

 8. Atslēgas vārds – MĀJAS. Mājai var būt dažādi modeļi. Bija laiks, kad latviešu sabiedrībā valdīja tikumi un atslēgas nevajadzēja. Ja katrs var ienākt tavā mājā, pēc patikas to pārveidot, ņemt ko grib, tad tā vairs nav tava māja. Un tu pieliec atslēgu. Vienmēr, protams, būs tādi , kuri uzskatīs, ka māja – tas ir apgrūtinošs privātīpašums un visiem ir jādzīvo komūnā, kur nav nekā personīga, tikai viss bioloģisko vajadzību apmierināšanai. Ja tas uzrunātu visus, tad Izraēla būtu pasludināta par lielu kibucu. Bet arī tur tā nenotiek.

 9. Politologs I. Ījābs pats netiek pāri bailēm no paša uzskaitītajiem latviskas Latvijas apdraudējumiem un ar savu gļēvulību pat lepojas…

 10. lielisks raksts, un kad beidzot pienāks tie laiki, kas nevajadzēs klausīties nepelnītus apvainojums un jātērā laiks aizstāvot savus uzskatus pašiem savā zemē esot.

 11. Ījabs neko nepareizi nepateica – vēlētājus motivē bailes. Kādam tie ir oligarhi, citam krievi, citam fašisti un kādam vēl kas cits. Nav ko uztvert personīgi.
  Bet nav arī tā, ka pašā nacionālisma ideoloģijā nebūtu vietas bailēm. Ja ir vēlme pucēties un sevi slavināt, tad ir arī vēlme atrādīties, un ja ir vēlme atrādīties, tad vienmēr valstis tiks salīdzinātas savā starpā, kas arī ir augsne bailēm.

 12. Ījaba kungs nemaz tā nedomā,jo nav tik dumjš.Piedēvēt latviešiem bailes no krieviem,homoseksuāļiem,ķīniešiem u.t.t. viņam acīm redzot liek darba devēji.Ījaba kungs ļoti labi zin,ka ir tā,kā raksta Liepiņa kungs.

 13. Kāda jēga bija ko jautāt Ījāba kungam, kas pēc būtības nemaz nav latvietis – tikai latviski runājošs kosmopolīts. Tādiem patriotisms ir lamu vārds, svarīgas tikai un vienīgi vispārcilvēciskās vērtības.
  Latvijas lielākā nelaime: trūkst patriotu, kas ciena arī citas tautas. Vai nu vienā bedrē, vai otrā!

  • Es ,piemēram, cienu citas tautas igauņus,ungārus utt.,bet kāpēc lai es cienītu Latvijā dzimušu un augušu it kā ukraini, kurš nerunā ne ukrainiski,nelatviski ?

 14. Hm, cik daudz nacionālo nīcina balādes mikriņā, cik pašu latvieši-euronisti? Balādes audzina zināmu spītu, jo pēc Ņūtona katra iedarbība rada tāda paša spēka pretdarbību. Ko var iesākt pret latviski runājošiem briseles roklaižām, kuri jau no skolas visu izkrāso varavīksnes krāsās, t.sk. nacionālo?

 15. Krievus vieno kopēja ideja ,neatkarīgi no mantiskā stāvokļa,nodarbošanās un ieņemamā amata – impērijas atjaunošana.Latviešiem ideju un mērķu nav nekādu,izņemot emigrēt no valsts, pļēgurot jāņos un kašķēties savā starpā.
  Jaunais vilnis,raķetes ,kodolieroči,gazprom un SC ir rīki impērijas atjaunošanas nodrošināšanai.

 16. Starp citu – Ījabs pats baidās un baidās no sievietēm! Viņš nenēsā brunčus, nekrāso lūpas, neaudzē garus matus un nevelk krūsturi – tātad ījabs ir gļēvulis, jo grib būt vīriesveidīgs. Un tāpēc ījabs par bailīgajiem sauc tos latviešus, kuri negrib pārvērsties par krieviem un krievu okupantu kultūras piekopējiem.

 17. Tā tiešām bija. Kādēļ nav tagad?

Draugiem Facebook Twitter Google+