×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
13. oktobris, 2014
Drukāt

Nacionāļiem un reģionāļiem savstarpējas simpātijas (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Reģionu apvienības'' valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (no kreisās), "Latvijas Reģionu apvienības" valdes loceklis Dainis Liepiņš, Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) ģenerālsekretārs Aigars Lūsis, Ministru prezidenta kandidāts Roberts Zīle un VL-TB/LNNK biedrs Imants Parādnieks atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc tikšanās starp partijas "Latvijas Reģionu apvienība" un "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK.

Gan Nacionālā apvienība (NA), gan Latvijas Reģionu apvienība (LRA) vēlas kopā strādāt nākamajā valdībā, bet, ja tas neizdosies,  tad vismaz parlamenta līmenī.

“Mums ir pietiekami daudz jautājumu, kuros mēs varam runāt par sadarbību ar NA gan Saeimā, gan valdībā, ja mēs netīšām tajā iekļūsim,” piektdien pēc abu partiju tikšanās teica LRA līderis Mārtiņš Bondars. Līdzīgu viedokli pauda arī NA pārstāvis Roberts Zīle: “Pēc šīm sarunām esam nostiprinājuši viedokli, ka koalīcijas paplašināšana, iekļaujot tajā LRA, būtu lietderīga valdībai ilgtermiņā, jo radītu lielāku stabilitāti. Tuvākajā laikā mums jāpieņem vairāki būtiski lēmumi, piemēram, par enerģētisko drošību, termiņuzturēšanās atļaujām un tamlīdzīgi.”

Pagaidām gan LRA iekļaušana koalīcijā izskatās apšaubāma, jo pret to asi iebilst Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Arī “Vienotība” nav atsaucīga. Līdz šim ne ZZS, ne “Vienotība” nav skaidri pamatojušas savus iebildumus pret LRA iecelšanu koalīcijā. ZZS gadījumā pie vainas varētu būt līdzšinējā konkurence reģionos un individuālās antipātijas, jo daudzviet pašvaldībās LRA un ZZS atrodas nometņu pretējās pusēs. Piemēram, no LRA Saeimā ievēlēts Dainis Liepiņš, kurš Jelgavas domē ir visredzamākais Andra Rāviņa (ZZS) pretinieks. “Programmatiski neredzu starp mūsu partijām domstarpības. Ja sadarbībai par šķērsli ir personāliju faktors, tad tas liecina tikai par šī politiskā spēka vājumu,” vērtēja D. Liepiņš. Savukārt Ministru prezidente Laimdota Straujuma šonedēļ, komentējot iespēju paplašināt koalīciju, pauda bažas, ka viņai būtu grūti budžeta veidošanas laikā sastrādāties ar partiju, kurai trūkst parlamentārā darba pieredzes. LRA līderis Andrejs Ence premjeres bažas sauc par nepamatotām: “Mūsu sastāvā ir divi bijušie deputāti, turklāt arī pašvaldību pārstāvjiem ir pieredze budžetu gatavošanā. Uzskatu, ka mēs parlamentārajam darbam kvalificējamies labāk nekā viens otrs tagadējais deputāts.”

Roberts Zīle sola, ka NA pacietīgi mēģinās pārliecināt savus koalīcijas partnerus, turklāt darīšot to “ar prātu, nevis spēku”. Vienlaikus gan viņš atzina – ja ZZS uzturēs ultimatīvus uzstādījumus pret LRA iesaistīšanu, tad nacionāļiem nāksies to respektēt.

NA iniciatīva par koalīcijas paplašināšanu varētu liecināt par šīs partijas taktikas maiņu. Līdzšinējā darbībā vairākas NA iniciatīvas (piemēram, tā sauktais “demogrāfijas ultimāts” ) koalīcijas partneri atbalstīja tikai tādēļ, ka partijai bija “zelta balss”. Proti, bez NA atbalsta valdībai nebūtu vairākuma un tā nevarētu pieņemt citus svarīgus lēmumus. Ja nākamā koalīcija tiks paplašināta, tad atsevišķam koalīcijas loceklim būs grūtāk diktēt savus noteikumus pārējiem.

“Protams, īstermiņā pašreizējais mandātu sadalījums mums ir izdevīgs, bet stratēģiski partijai pareizāk ir atrast sev uzticamus domubiedrus, ar kuriem kopā virzīt savas iniciatīvas, nevis paļauties, ka koalīcijas partneri mūs atbalstīs, nepieciešamības spiesti,” atzina Zīle. NA un LRA bloka veidošana gan pagaidām netiekot apspriesta, bet neoficiālās sarunās partiju pārstāvji šādu iespēju neizslēdz. Šādam blokam būtu 25 vietas Saeimā, kas būtu pat vairāk nekā šībrīža lielākajai frakcijai “Saskaņa”. Sarunām palīdz ne tikai abu partiju programmatiska tuvība, bet arī pagātnes saites. LRA līderis Bondars savulaik īsu brīdi bijis “TB”/LNNK biedrs un 2001. gada pašvaldību vēlēšanās neveiksmīgi kandidējis šīs partijas Rīgas sarakstā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. … LAIKS IEDARBINAT SMADZENES VALSTSVIRIEM, LAI IZVESTU DZIVE LATVISKAS DVESELES VELMES … APVIENOTIES VIENA CENTRISKI KONSERVATIVA PARTIJA – NRA , KAS PARSTAVETU LIELAKO UN SPECIGAKO POLITISKO STRAVU BEZABRENE … PATRIOTISMU – KA LATVIESOS TA ARI VISOS LOJALAJOS PILSONOS …!

  2. Kas tas par žurnālistu it īpaši ( Latviešu), NA/VL biedrus nicinoši apsaukāt par “”nacionāļi”?

  3. nesaprotu,kādēļ latviešu politiķi joprojām turas pie vecu veciem (ne)tikumiem: ja kopā vismaz 5 latvieši, tad dibina 6 partijas,- tā vēlēšanās izšķaidot arvien mazumā ejošo tautiešu balsis. Nekādas milzīgas, valstiski svarīgas atšķirības partiju programās taču nav. Laiks attapties un sākt domāt par valsti kopumā, cienītie kungi un dāmas !!!

  4. Ar simpātijām par maz! Atbildēt

    Vismaz parlamenta līmenī abām partijām nekavējoties jārosina atjaunot Latvijā ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa un ieviest samazinātu PVN likmi pārtikai!

  5. Kas tas pirmais pa labi- Ļeņins vai?

Draugiem Facebook Twitter Google+