×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
5. marts, 2014
Drukāt

Nacionālisms nav vienas partijas monopols. Saruna ar Jāni Bordānu (45)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kurš pagājušā gada nogalē tika izslēgts no Nacionālās apvienības, paziņojis, ka veidos jaunu partiju. “Lai turpinātu darbu ceļā uz valsts varas realizāciju, tam nepieciešams radīt atbilstošu organizāciju. No valstiskā viedokļa, šāda nepieciešamība šodien objektīvi pastāv. Tādu radīt ir mans mērķis,” viņš raksta uzsaukumā saviem domubiedriem. Kas tā būs par partiju? Ar J. Bordānu sarunājās Voldemārs Krustiņš un Māris Antonevičs.

V. Krustiņš: – Iesākumā “Latvijas Avīzes” lasītājas Austras Kiršteines jautājums: “Kāpēc vajadzīgas tās jaunās partijas? Latviešiem jāapvienojas spēcīgā, lielā partijā, lai aizstāvētu savas nacionālās intereses.” Ko jūs kā jaunas partijas veidotājs atbildēsiet?


– Mēs šobrīd nevaram runāt par politisko partiju spektru demokrātijas izpratnē, jo Latvijas esošajām partijām nav politiskās ideoloģijas. Vēlētājiem pašreiz nav iespēju izvēlēties starp liberālu, konservatīvu vai sociāldemokrātisku partiju, tā vietā tiek piedāvāts balsot par “krievu” partijām vai par “latviešu” partijām. Un tad tiešām atliek vien nožēlot, ka latviešu partijas neapvienojas vienā lielā, taču, manuprāt, tas nevar būt vienīgais kritērijs. Vēl vairāk – šis Latvijas politiskās sistēmas trūkums sāk fundamentāli bojāt mūsu attīstības iespējas. Mēs piedāvājam atvērt jaunu lappusi Latvijas politiskajā vēsturē un sākt veidot partijas pēc citiem principiem. Tā teikt, sāksim no viena stūrīša māju būvēt.

– Un ko būvēsiet?


– Tā būs konservatīvu vērtību partija, taču tās skats nebūs vērsts tikai atpakaļ, tā būs progresīva. Manuprāt, būtu pareizi, ja arī citas partijas šādi definētu savas vērtības, taču šobrīd jaunās partijas kā savu pazīšanās zīmi izvirza nevis ideoloģiju, bet personas.

– Vai tad jūsu līdzšinējai partijai – Nacionālajai apvienībai – nebija ideoloģijas? Vai tas bija iemesls, kāpēc jūsu ceļi šķīrās?


– Es gribu uzsvērt, ka neizstājos no NA, mani izslēdza. Un man nav skaidrs, par ko. Acīmredzot runa ir par naudu, es esmu aizskāris kādas ekonomiskas intereses.

– Tātad jūsu un partijas nacionālie uzskati neatšķīrās?


– NA tie vairāk bija lozungi, un arī ideoloģija, godīgi sakot, nebija noformulēta.

– Jurģis Liepnieks nesen rakstīja, ka NA nacionālisms esot negatīvs, pret krieviem vērsts. Viņaprāt, nacionālismam jābūt pozitīvam. Vai jūs tam piekrītat? 


– Patriotiski un nacionāli noskaņoti cilvēki var būt jebkurā politiskā spektra partijā, taču nacionālisms nevar būt vienīgā ideoloģija. Tāpat nacionālismu neviens nedrīkst privatizēt un teikt: “Ja tu neesi mūsu partijā, tātad tu neesi patriots.” Tādā gadījumā mēs atkal atgriežamies sākumpunktā, kur ideoloģijai vairs nav nozīmes, jo vienā nacionālistu partijā var būt pilnīgi pretēju ekonomisko uzskatu cilvēki. Man par savu patriotisko nostāju šaubu nav, es to vienmēr esmu paudis vārdos un darbos. Domāju, ka tādi paši cilvēki pievienosies arī jaunajai partijai. Par šīm vērtībām šaubu nav, taču tikpat būtiski ir ideoloģiski iezīmēt sociālos un ekonomiskos virzienus.

– Izglītības ministre Ina Druviete ir izteikusi gatavību, ka 2018. gadā notiek krievvalodīgo skolu pāreja uz mācībām valsts valodā. Kāda ir jūsu nostāja šajā jautājumā?


– Izglītība ir pamats, un tas ir normāli, ka tai jānotiek valsts valodā. Turklāt zīmīgi, ka to atbalsta Druvietes kundze no “Vienotības”. Tas rāda, ka nacionāli cilvēki var būt arī citās partijās un tas nav Nacionālās apvienības monopols.

M. Antonevičs: – Lai jūsu piesauktais konservatīvisms nepaliktu dekoratīvu lozungu līmenī, vai varat nosaukt trīs konkrētus lēmumus, kurus, skatoties no konservatīvo vērtību viedokļa, Latvijā šobrīd vajadzētu pieņemt?


– Partijas rīcības programma vēl tiek izstrādāta. Šobrīd ļoti būtiski būtu lēmumi sociālajā spektrā. Un nevajag domāt, ka tas neattiecas uz konservatīvo ideoloģiju. Vācijā lielākās sociālās reformas paveica konservatīvie politiķi – Bismarks un Adenauers. Mūsu uzdevums būtu iedibināt lielāku sociālo taisnīgumu. Varbūt progresīvā ienākuma nodokļa ieviešana nav mūsu prioritāte, bet mēs to apsvērtu, jo tāds ir gandrīz visās Eiropas valstīs.

– Tad uzreiz jautājums – no kāda ienākumu “sliekšņa” tiktu rēķināta progresija? Ņemiet vērā, ka šis skaitlis var būtiski ietekmēt jūsu atbalstītāju loku.


– Es šobrīd negribētu runāt par skaitļiem, līdz tam vēl nonāksim. Lai to varētu pateikt, ir nepieciešama informācija, kuru var sniegt valsts institūcijas, pirmkārt Finanšu ministrija. Tas vairāk ir sabiedrības solidaritātes izpausmes jautājums. Lai sabiedrībā rodas sociālā harmonija.

– Labi, tas būtu viens lēmums. Kādi vēl?


– Vēl nesakārtota lieta ir tiesiskuma jautājums. Valsts pārvalde, policija un tiesu sistēma darbojas neefektīvi. Tāpat nevienam politiskajam spēkam līdz šim prioritāte nav bijusi reāla cīņa ar korupciju.

– Tie tomēr vairāk izklausās pēc lozungiem…


– Lai pārietu pie lēmumiem, vispirms ir jādefinē problēmas un virzieni. Es varētu nosaukt atsevišķus lēmumus, bet tie būs daži elementi, mums šādu elementu būs ļoti daudz. Politiķis nedrīkst kaut ko reformēt un mainīt tikai tāpēc, ka šajā brīdī grib parādīt aktīvu rīcību. Ir jārīkojas atbildīgi, izvērtējot iecerētās pārmaiņas. Par mūsu partiju varēs spriest pēc tās biedru līdzšinējiem darbiem. Ir vairākas izmaiņas, kuras es rosināju kā tieslietu ministrs – atbrīvot tiesas no lietām, ar kurām tām nebūtu jānodarbojas, veikt maksātnespējas administratoru reformu un tā tālāk.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. Es absolūti neuzticos Bordānam! Viņš nodeva savu partiju, tiem aiz muguras veidojos savu grupu, kas pārtaps partijā un sašķels latviešus. Tā ir nodevība gan pret viņa iepriekšējo partiju, gan pret valsti.

 2. Izskatas ka Bordans ir dirsejs. Atbildēt

  No intervijas neko nevar saprast ko grib Bordans, visticamakais ka kartejais Maskavas projekts lai nonemtu latviesiem 1,5% balsu.. Bordans 1,5% Repse 1,5% Sudraba 1,5% Zatleriesi 1,5% Regionala Bondara partija 1,5% tatad kopa 7,5 % procenti latviesu balsu zaudeti..

 3. Runa apmeram ka Sudraba, vajag atrak, vajag sakartot, vajag nokartot, vajag sagrabstit, otrs Dzintars izskatas.. intervija tuksa neviena konkreta priekslikuma.. tikmer Ukraini vieni cinas gan ar dazu brivpratigo latviesu palidzibu pie Krievijas vestniecibas..ai ai ai.. kur Bordans? kur Dzintars? kur parejie politiskie speki? Kapec Ukrainas tautas varonei Tatjanai Lazdonei vienai tikai ar mazu grupu patriotu jacinas pret Fasistu Putinu? Kur ir musus partiju palidziba?

 4. Kur biji, kad atdeva Abreni? Atbildēt

  Kur biji, kad atdeva Abreni? Tagad tukši muldi, bet Visu Latvijai puiši bija vienīgie, kas aizstāvēja. Ir skaidrs – Vienotība pieprasa veidot Bordānam jaunu partiju, ar ko pēc vēlēšanām apvienoties.

 5. Virtuves anatomija Atbildēt

  Janis zin ko saka. Viņš to čūsku midzenī zina no iekšas. Kad indīgās čūskas – odzes saprata, ka Jānis ir tikai nevainīga glodenīte, tās metās viņu dzelt. Indes strūklas, tā arī, šķīda uz visām pusēm.Tajā brīdī indes deva tika visiem dzīvnieciņiem, arī kāmītis dabūja savu devu un atstirināja kajiņas.

 6. Latvijā šobrīd ir tikai viena patriotiska polītiska partija, kurā nesmako padomju dvinga un kurai ir izredzes pārvarēt 5 % barjēru. Tā ir Nacionālā Apvienība. Būsim reālisti. Bordāns ir tāds pat šaudīgs, niķīgs oportūnists kā Stalts.

  • Teodor,man prieks, ka Tev ir patriotiski uzskati. Skumjākais ir tas, ka Tu neesi pietiekami informēts par NA darboņu aizkulisēm. Es balsošu par “šaudīgiem,niķīgiem oportūnistiem” Bordānu un Staltu, nevis par shēmās iepītiem pusbandītiem no NA spices. Tā smako vēl pretīgāk, nekā Tevis pieminētā padomju dvinga.

   • Balso gan, jo pēc vēlēšanām Bordāns vairs nebūs nacionālists, bet liberālis un apvienosies ar Vienotību.

    • Dzīvosim, redzēsim. Vienu gan varu droši teikt- Vienotībai šīs būs pēdējās vēlēšanas, kur tā knapi tiks Saeimā.Kas atiecas uz Bordānu- tad viņš ir skaidri definējis, ka veidos progresīvi konservatīvu partiju.

     • Nepareizi. Vienotībs tiks Saeimā, bet Bordāna partija gan netiks. Ja notiks neticamais un tomēr tiks, tad apvienosies ar Vienotību!

  • Pilnīgi pareizi!

 7. Bordānam ir potenciāls. Viņš bijas labs tieslietu ministrs. Principiāls, nacionāls.

  Arī nacionālajā spektrā vajag izvēli. NA principā nav pārāk lielas vainas, labāka par gļēvo Vienotību tā ir, taču NA man drusku par daudz auklējas ar Lūsi un viņa maksātnespējniekiem, ir samierinājusies ar oligarhu Lembergu, un par maz vēršas pret korupciju. Bet Bordāna piedāvājums ir labāks, viņam var uzticēties.

  Tikai NA nevajag pārāk kašķēties ar Bordānu, vēlāk būs jāstrādā kopā, jo galvenais ienaidnieks taču ir 5.kolonnas partija – SC.

 8. Bordāns: “… darbu ceļā uz valsts varas realizāciju”.
  – – – – – – – –
  Ko tas nozīmē? Kas ir “valsts varas realizācija”? Es nesaprotu. Tas cilvēks runā kā padomietis.

 9. Tu puis naasi cīši gudrs-lobōk pastōvi pi rotim.

 10. Lai kādi uzskati un domas J.Bordānam būtu – viņam ir jāpastāv malā. Jāpierāda sevi ar ilgstošu darbību ārpus varas gaiteņiem – īslaicīgi bija ticis pie varas pīrāga – iepatikās. Sevi ar darbību jau ir pierādījuši I.Sudraba(nekas nav darīts Valsts Kontrolē),Repše,Šlesers,Godmanis … Šķēle(esot pie varas domāts tikai par sevi …). Pēdējā laikā viņi visi raujas klāt Saskaņas centram. Vēl jau būs tā sauktās “viltus latviskās partijas”…

 11. Paliek šķērmi ap dūšu pēc Repšes, Šlesara, Sudrabas, Kūtra, Bordāna murgu lidojumiem. Šie, laikam, būs tie Bērziņa pieminētie nākotnes cilvēki… Manuprāt, viņi nav izpratuši ne Latvijas pagātni, ne tagadni, bet tikai planē kaut kādās neskaidrās nākotnes vīzijās… No nacionālās stājas tur nav ne miņas!

 12. Ideālisti strādā bērnudārzā. Politiķim jābūt cīnītājam, un ne tikai par iecerēto, bet būs jāatbrīvojas no viltrvāržiem, šķeltniekiem, veikliem pašlabuma meklētājiem.

 13. Ne pārāk labu iespaidu radoša pirmā “lielā” intervija. Nekā jauna. Nekā svaiga. Nekā spēcīga. Filozofē par un ap. Lai labāk pastāsta, ko darīja komjaunatnē un par dažu savu tuvāko apkārtnes cilvēku attiecībām ar Šķēles kungu…

 14. Pilnīgi tukša intervija! Acīmredzot tā atspoguļo Bordāna kapacitāti…
  Iemācījies jēdzienu “konsertatīvs”, ar to tagad operē. Izskatās, ka saturs tiks piegudrots laika gaitā…

  Kā apnikušas šīs Latvijas pelēcības, kas vairāk par bla bla bla no sevis izspiest nevar, pat, ja viņām piešķir tribīni, kā tagad Latvijas Avīze Bordānam. Un vēl cer uz vēlētāju atsaucību…

  • Vari jau teikt, ka patukša saruna, bet es neko citu arī negaidu no “LA”.Viņi aizstāv NA un savus maizes devējus Ventspilī, tādēļ nav īsti ieinteresēti sekmēt Bordāna partijas izaugsmi.

   • LA pret Bordānu? Smieklīgi Ko tad LA vajadzēja jautāt: – Ko darīsiet, kad iegūsiet 51% balsu Saeimā? Jūs esat izcils politiķis, vai atklāsiet noslēpumu – kā jums tas izdodas? Ja kāds vēlas, vai ir iespēja piedāvāt savu dzīvokli, jūsu partija sreģistrācijai?

    • Varbūt hobits bija netaisns pret LA, jo intervija ar Bordānu ir laba, bet tāpēc jau nevajag tik sarkastiski reaģēt. Nevienam jau nav noslēpums, kas ir LA izdevēji un kuram politiskam spēkam simpatizē LA vadoņi. Hobita reakcija, acīmredzot ir izrietējusi no zināmiem faktiem, nevis no izlasītās intervijas. Kam negadās izteikt kļūdainus pieņēmumus. Esmu personīgi jau izlēmis, 12. Saeimas vēlēšanās balsošu par Bordāna partiju.

 15. Labi,varbut bus vismaz par ko balsot,Na manu uzticibu ir zaudejusi,esosas varas partijas vardi un darbi stipri atskiras.Aiciniet savas rindas gados jaunus cilvekus ar labu ekonomistu un juristu izglitibu,kuriem nav sacakareta padomiska domasana.Domaju,ka Jums bus Tautas atbalsts.

 16. Bet, ja Jānis Bordāns tagad dibina jaunu partiju, sanāk, ka VL-TB/LNNK viņu izslēdza pamatoti. Nevar taču būt vienā partijā, bet kolēģiem aiz muguras jau veidot citu.

  • Bijušais NA biedrs Atbildēt

   Bordānam bija velme izveidot NA par modernu konservatīvu partiju, bet mafijas kontrolē esošā partijas spice negribēja neko dzirdēt par modernu, spēcīgu partiju. Tas apdraudētu NA spices dalību shēmās un “doļās” un raisītu nesapratni domājošos NA biedros. NA spicei der tikai nozombēti prāti, kas akli seko vadonim un tic pasakām, ko vadonis stāsta par saviem “labajiem darbiem” un par tādiem kā Bordāns. Man bija līdzīgs redzējums kā vajadzētu attīstīties NA, bet pēc Bordāna izslēgšanas arī es izstājos no NA. NA spice nav ieinteresēta partijas izaugsmē, tā samierinās ar sev ierādīto vietu uz Latvijas politiskās arēnas, jo var pietiekami ērti zagt un shēmot pašreizējā veidolā.

 17. Sakarīgs cilvēks. Ceru, būs sakarīga partija. Gaidu ka tāda parādīsies – vispirms jau latviska, otrkārt orientēta uz sociālo taisnīgumu, treškārt, kas cīnās pret korupciju un lobijismu. Un viennozīmīgi rietumnieciska. Vēlu Bordānam veiksmi! Tad būs, par ko balsot.

  • Latviešu naivajai tautai vienmēr vajag princi, kas atjās un izglābs! Sākumā Tas bija Zīgerists, uz pagājušajām vēlēšanām Zatlers, tagad Bordāns!

  • Ja Bordāns patiesi cīnītos par sociālo taisnīgumu, tad viņa ministrēšanas laikā nebūtu pieklusināts jautājums par tiesu izpildītāju taksēm! Proti, ka par dažiem nenomaksātiem latiem tiesu izpildītājs var piedzīt pat 50 un vairāk!
   Savukārt par lielākām summām, tiesu izpildītāji procentuāli piedzen mazākas summas! Mazu summu parādnieki maksāja un maksās vairāk!
   Lūk Tava elka sociālā taisnīguma gājiens!

 18. Patiesībā nav minēta vēl viena partija, kurā Bordāns bijis – Komjaunatne, kas bija Latvijas Komunistiskās partijas paspārnē.

 19. smieklīgi lasīt komentārus, kurus sarakstījuši vislatvieši , nu jau nacionālā apvienība. Tiešām Bordāna piedāvājums ir vienīgā sakarīgā alternatīva esošajām partijām, kas var nebūt sīkpartija. Nevis dzintarjūgendiem jāvada patriotisks spēks, bet tādiem kā Bordāns.

  • Tavs svoločiešu īlēns duŗas ārā no kules.

  • Jankam taisnība,bet taisnība kož acīs. Viens no NA grūtgalviešiem arī ir sniedzis atbildi Jankam. Vienīgais arguments ir nosaukt oponentu par “svoloču”. Šāds ir NA nozombēto ierindnieki vidējais inteliģences līmenis, un šāda ir masa, ar kuru manipulē puskriminālā NA spice. Pajautājiet tai, cik daudz gudru un inteliģentu cilvēku jau ir izstājušies no NA?

 20. Runāt tieši to, kas tautai patīk, vecis prot! Visu cieņu!
  Tomēr, neesi caurspīdīgs!………..
  Vienotība paņēma savā paspārnē, kad veci izmeta…. man ar to viss izteikts!!!!

  • Šo pļekstēšanu es uzskatu par latvie;su nacionālo interešu nodevību, kas tikai palīdz sašķelt sabiedrību un kalpo Latvijas kaitniekiem.

 21. Cik patiesības nezinu, bet Bordāns jaunā cietuma celtniecībai slēdza līgumus par 3 reizes dārgāku summu kā analoģisku cietumu Igaunijā! NA to uzzināja, nu jau arī presē to var šur un tur izlasīt!

 22. Pirmais ko Bordāns teica pēc uzmešanas, ka NA ar viņu nerunājot par Eiroparlamentu! Vecim bija plāni tur, bet NA izlikāmies nedzird!
  Bija vajadzīga 24h shēmošana lai izdomātu pasaciņu par maksātnespējas mahinācijām!
  Nav likumu, ko nevar apiet!
  Tikai vecis aizmirsa piebilst, ka visas lielās maksātnespējas lietas ir dabūjuši Vienotībai pietuvinātie administratori! :):):)

  • Erna aizmirsa paskatīties KNAB mājas lapā, kas ir dāsnākie NA ziedotāji vairāku gadu garumā( summēsim kopā tos 200Ls, kurus katru mēnesi ziedo viens no MNA mafijas bodsiem). Otrs mafijas boss tā nemaskējas, uzreiz nosvieš “piķīti” galdā. Trešais ir šīs mafijas politiskais balsts, kurš kūrē lietas Saiemā un TM.

 23. Blā-blā-blā…

 24. Vārdi, vārdi, tie paši vārdi; Par nožēlu! Gaidīju ko principiāli jaunu. Un tam klāt lieto jemīļotos krievu cīņas elementus: proti, materiālā ieinteresētība ir izslēgusi kgu no NA, bet kāda?.. kā parasti tādos gadījumos, neizpauž. Gaponenkovam toties ir ideoloģiska skaidrība: atņemt latviešiem Latviju. Tam jau zinātniski darbi tiek rakstīti, kas pierāda, ka pirmie Latvijā ir bijuši pareizticīgie, proti, krievi. Krievijā diplomdarbi un disertācijas gana skaitā pamato visu ko vajag . Tā kā uz priekšu, teorijas pietiks. To ka izglītībai jābūt valsts valodā skaidrs, jautājums tikai kāda būs tā valsts valoda.

 25. Tāds purkšķītis zem deķa vien iznāks Bordāna kungam. Žēl gan. Ministrs bija sakarīgs.

 26. Biju augstākās domās par šo cilvēku! Kādi ir tā patiesie mērķi, jo viņa radītās partijas darbības rezultāts taču ir precīzi prognozējams?!

 27. Katram nacionālim vienu viņa vārdā nosauktu partiju, Bordān!!! Uz priekšu!

Draugiem Facebook Twitter Google+