Politika

Nacionālisti tiesāsies pret referendumu 0

Foto – LETA

“Redzu, šeit ir pamats vērsties tiesā un, iespējams, pat vairākās tiesu instancēs uzreiz,” šādi Nacionālās apvienības (NA) lēmumu Satversmes tiesā apstrīdēt referendumu par divvalodību vērtēja jurists Edgars Pastars.

 

Viņš gan uzsvēra, ka iespēja “uzcelt procesu tiesā” nebūt negarantē iesniedzējam labvēlīgu rezultātu. “Taču no šādas tiesvedības ieguvēja būs visa sabiedrība, jo politiķi līdz šim spekulē ar apgalvojumiem – daļa saka, ka referendums būs nelikumīgs, citi – ka likumīgs. Tad lai tiesa beidzot pasaka savu galavārdu un beidzot ir skaidrība,” vērtēja jurists. Viņš gan norādīja, ka pašu referendumu kā tādu tiesā nevar apstrīdēt, bet, piemēram, Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums par tautas nobalsošanas rīkošanu būtu jāapstrīd Administratīvajā, nevis Satversmes tiesā.

NA pārstāvis Raivis Dzintars, jautāts, kādēļ NA tiesā nevērsās uzreiz, kad sākās parakstu vākšana par Satversmes grozījumiem, paskaidroja, ka partija mēģinājusi rast risinājumu koalīcijas ietvaros.

 

“Vairākkārt esam norādījuši partneriem, ka šāds referendums pret valsts pamatiem nav likumīgs. Pat sagatavojām likumprojektu, kas nosaka galvenos Satversmes pantus par negrozāmiem, bet tie tika nodoti Konstitucionālo tiesību komisijai un joprojām tur iesprūduši,” paskaidroja R. Dzintars.

 

Tikmēr CVK turpina darbu ierastajā ritmā un pagaidām neplāno mainīt savu lēmumu par tautas nobalsošanas rīkošanu 18. februārī. “CVK lēmums par tautas nobalsošanu joprojām ir spēkā, un visas procedūras notiek atbilstoši tam. Ja tiesa izlems mūsu lēmumu atcelt, tad, protams, to arī darīsim, jo tiesas lēmums ir pāri visam,” paskaidroja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Pieteikumu tiesai gatavo NA speciālisti tieslietu ministra Gaida Bērziņa vadībā. Kā paskaidroja apvienības pārstāvis un Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Bordāns, iecerēts apstrīdēt visu ar referendumu saistīto dokumentu paketi. To skaitā biedrības “Dzimtā valoda” sagatavotos Satversmes grozījumus, Valsts prezidenta lēmumu nodot šo likumprojektu Saeimai, CVK lēmumu par tautas nobalsošanas rīkošanu u. c.

 

Uzziņa

Referenduma 
jautājumam jauns 
formulējums

Centrālā vēlēšanu komisija vakar sēdē apstiprināja saistībā ar krievu valodas statusu rīkotā referenduma jautājuma jauno formulējumu.

Vēlēšanu zīmē paredzēts balsotājiem jautāt: “Vai Jūs esat par likumprojekta “Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē” pieņemšanu, kas paredz krievu valodai noteikt otras valsts valodas statusu?”

 

 

LA.lv