×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
9. decembris, 2014
Drukāt

Nākamā gada martā beigsies sarkano gāzes balonu ēra (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Gāzes baloni smagās mašīnas kravas kastē.

Nākamā gada 31. martā stāsies spēkā aizliegums Latvijā tirgot un uzpildīt Eiropas Savienības (ES) tehniskajām prasībām neatbilstošus gāzes balonus. Līdz ar to sarkanie gāzes baloni kļūs par vēsturi. Par to otrdien vienojās Ministru kabinets, informē Ekonomikas ministrijā (EM).

Ministrijā skaidro, ka šobrīd gāzes balonu tirgus Latvijā funkcionē pēc “pudeļu taras” principa, proti, izlietojot gāzes balonu un nododot to gāzes balonu tirgotājam, pretī tiek saņemts cits, uzpildīts gāzes balons, tādējādi gāzes balons ceļo no personas pie personas.

“Šāds tirgus modelis gāzes balonu tirgū nav savienojams ar augstu gāzes balonu lietotāju drošības līmeņa nodrošināšanu, jo ir jāņem vērā, ka gāzes balons ir tvertne, kuras iekšienē ir pietiekoši liels spiediens, un tā bojājumu vai nepareizas lietošanas dēļ var notikt nelaimes gadījums ar letālām un neatgriezeniskām sekām,” skaidro EM.

Ar valdībā atbalstīto kārtību pilnībā tiks mainīta līdzšinējā gāzes balonu aprites prakse, proti, tiks pārtraukta gāzes balonu ceļošana no personas pie personas. Apritē atradīsies identificējami gāzes baloni, kā arī precīzi noteiks atbildīgo personu par gāzes balona stāvokli un periodisko pārbaužu veikšanu balona lietošanas laikā.

Tāpat paredzēts, ka visas gāzes balonu tirdzniecības vietas tiks reģistrētas publiskā reģistrā, tādējādi nodrošinot gāzes balonu lietotājiem vienuviet – Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā – pilnīgu informāciju par gāzes balonu tirgotājiem un ierobežojot „pelēkā” gāzes balonu tirgus īpatsvaru.

Gāzes balonu tirgotājiem gāzes balonu tirdzniecības vietas līdz 2015. gada 31. maijam jāreģistrē Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.

Jaunā gāzes balonu aprites un uzraudzības kārtība atrisinās gāzes balonu tirgus problēmas, tostarp neskaidrās gāzes balonu īpašumtiesības, tirdzniecības nosacījumus un informācijas trūkumu par legālajām gāzes balonu tirdzniecības vietām, kā arī precīzi noteiks gāzes balonu lietotājam sniedzamās informācijas apjomu, norāda EM.

Ministrijā piebilst, ka no Latvijas tirgus kopš 2013.gada pakāpeniski tiek izņemti gāzes baloni, kuri neatbilst ES tehniskajām prasībām – proti, tādi baloni, kuriem nav veikta attiecīga atbilstības novērtēšanas procedūra un kas nav marķēti ar atbilstību apliecinošo marķējumu – Π (pī) zīmi.

Jau vēstīts, ka sarkano gāzes balonu tirdzniecību un uzpildi bija plānots aizliegt agrāk, taču, ņemot vērā, ka tirgus tam vēl nebija gatavs, noteikts garāks pārejas periods.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Tad ko ar tiem sarkanajiem darīt,ja viņš tagad tukš.
  Vai samainīs pret zaļo?

 2. Kad tikko parādījās 27 litru baloni, 50 litrīgo bez maksas varēja samainīt pret jaunu 27 litrīgo. Laika gaitā no kaimiņa iegādājos 50 litrīgo un ar 50 % atlaidi iegādājos jaunu 27 litrīgo. Nu man ir divi Eirostandartam atbilstoši baloni. Vajadzētu priecāties ka nebūs jānervozē par neparedzētu gāzes pārtraukumu. LPG domā savādāk! Ja gribi apmaiņas punktā nomainīt zaķo baloni, tiek piedāvāts sarkanais. Nākas braukāt vairākas reizes. Varbūt sāciet ar vienkāršāko – Izņemiet no iedzīvotājus apkalpojušo apmaiņas punktu noliktavām sarkanos 27 litrīgos balonus

 3. Vai patiesi tā… tiks pārtraukta balonu ceļošana no personas pie personas. Ar to saprotu ka katram balonam būs savs individuāls numurs un tiks piesaistīts konkrētam īpašniekam. Tas savukārt nozīmē ka patērētājam būs vajadzīgi vismaz divi baloni,kamēr tukšo uzpilda un atgriež īpašniekam jālieto otrs. Tā sacīt par apm. 40-50 eu katrs. Visai lēts prieks.

 4. Kurš šofera dēls ir veicis šo lielnaudas ienesošo afēru? Ja maina veco balonu pret jauno mazāko – es neiebilstu, bet šādi tie nederēs un tikai manas firmas būs tie īstie…

 5. mjā, jaunajos balonos spiediena nebūs un tie neceļos no cilvēka pie cilvēka…. tie laikam būs kaut kā kosmiski darbināmi 🙂

 6. vai tad nevar lielo balonu uzreiz samainīt pret mazo? obligāti jāpērk un cik tas ellē maksās

 7. protams kartejais bardaks atkal ar baloniem…,kadam tas ir izdevigi atkal tautu paslaukt,mes tak esam biezie…

 8. AGA savulaik atpirka visus PSRS laiku zilos skābekļa balonus ,iztīrīja,pārkrāsoja,apmainīja krānus,pārmarķēja,sanumurēja un tagad ir lietošanā.Kādas tad ir problēmas ar sarkanajiem baloniem???Lielai daļai pat sen jau salikti jauni krāni,tākā tā aizliegšana ir privātfirmu lobēšana!

 9. Nākamā gada 31. martā stāsies spēkā aizliegums Latvijā tirgot un uzpildīt Eiropas Savienības (ES) tehniskajām prasībām neatbilstošus gāzes balonus. Kur ir teikts, ka sarkanie baloni neatbilst šīm prasībām. To var teikt tikai par konkrēto pārbaudīto balonu un attiecināt uz visiem. patreiz tas viss izskatās pēc atsevišķas balonu ražotājfirmas lobēšanas, Te būtu darbs KNAB-am. Gribas uzdot jautājumu – vai Latvijā nedrīkst ražot gāzes uzpildes balonus? Vai varbūt tomēr drīkst taču tiem jāatbilst noteiktām prasībām. Te atkal redzama pārprasta vēlme izpatikt kādām ES struktūrām un tieksme izspiest naudu, jo katrs pirkums tiks aplikts ar PVN, kas papildinās Valsts budžetu.

Draugiem Facebook Twitter Google+