Foto: Shutterstock

Nākamā gadā Latvijā sāks notikt apmaksātas aknu transplantācijas pieaugušajiem 1

Pacienti, kuri cieš no smagām aknu slimībām un to radītajiem bojājumiem, sagaidījuši iepriecinošu ziņu – Veselības ministrijas plāni paredz no nākamā gada sākt apmaksāt aknu transplantācijas operācijas pieaugušajiem.

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Rīgas Stradiņa universitātes rektors, ķirurgs prof. Jānis Gardovskis, kurš pirms pieciem gadiem vadīja Latvijā pirmo un pagaidām vienīgo aknu transplantācijas operāciju, atzinīgi vērtē ministrijas plānus: “Sperot šo nozīmīgo soli, valsts parāda, ka katra pacienta dzīvība tai ir nozīmīga. Latvijā aknu transplantācija nepieciešama aptuveni 20 pacientiem gadā. Tie pārsvarā ir C hepatīta, aknu cirozes un vēža slimnieki. Dažkārt arī smagas saindēšanās, žultsceļu slimības, kā arī vairākas citas diagnozes var būt par iemeslu nepieciešamībai pēc aknu transplantācijas. Līdz šim Latvija bija vienīgā valsts Eiropā, kura aknu transplantāciju saviem iedzīvotājiem neapmaksāja. Veikt maksas operāciju ārvalstīs varēja atļauties tikai retais, taču nu pacienta maksātspējai šajā gadījumā vairs nebūs dzīvības cenas.”

Līdz šim valsts šādas operācijas sedza tikai bērniem, nosūtot mazos pacientus uz specializētām klīnikām Vācijā. Atšķirībā no bērniem, valsts apmaksāta aknu transplantācija pieaugušajiem tiks veikta Latvijā, jo mūsu mediķi jau reiz pierādījuši, ka šis uzdevums viņiem ir pa spēkam. Pieprasījums pēc šīm operācijām spētu nodrošināt nepieciešamo darba apjomu šādas transplantācijas komandas funkcionēšanai šeit pat Latvijā. Līdz ar to pacientiem tiks aiztaupīts tālais ceļš, iespējamā valodas barjera un citi veiksmīgu ārstēšanas procesu apgrūtinoši faktori. Turklāt transplantāciju Latvijā būs iespējams veikt lētāk nekā ārvalstu klīnikās, līdz ar to racionālāk tiks izmantoti valsts budžeta līdzekļi un palīdzēt būs iespējams lielākam pacientu skaitam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd jau uzsākta sagatavošanās, lai nākamā gada sākumā aknu transplantācijas komanda būtu gatava atsākt darbu. Vairāki ārsti dosies pilnveidot savas iemaņas uz Portugāli, kur ir uzkrāta ievērojama pieredze aknu transplantācijas jomā. Cieša sadarbība šobrīd izveidojusies arī ar Lietuvas kolēģiem, kuri ir gatavi sniegt mūsu ārstiem savu profesionālo atbalstu, kā arī būt klāt pirmajās operācijās. Jau gandrīz pilnībā sagatavota ir arī nepieciešamā tehniskā bāze.

Pasaulē ik gadu veic ap 21 000 aknu transplantācijas operāciju. Vairāki desmiti šādu operāciju gadā tiek veiktas arī mūsu kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. Aknu transplantācija ir viena no sarežģītākajām ķirurģiskajām operācijām. Tajā ir iesaistīts plašs medicīniskais personāls, turklāt pati operācija ir tikai viens posms pacienta ārstēšanā: jāveic apjomīgi sagatavošanās darbi, transplantējamā orgāna piemeklēšana, kā arī nepieciešama pacienta medicīniskā uzraudzība pēc operācijas visu atlikušo mūžu – jāseko, vai nesākas transplantētā orgāna atgrūšana, citas komplikācijas. Pacientam visu turpmāko dzīvi jālieto īpaši medikamenti, lai imūnsistēma nevērstos pret pārstādīto orgānu kā organismam svešu, tāpēc viņam pastāvīgi jābūt ārstu redzeslokā.

Prof. Jānis Gardovskis: “Orgānu transplantācija ir apjomīgs komandas darbs un prasa specifisku infrastruktūru, tāpēc apsveicama ir iecere Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā veidot vienotu transplantācijas centru, kurā notiktu nieru, sirds, aknu un nākotnē, iespējams, arī plaušu transplantācijas. Apkopojot resursus vienuviet, procesu varam organizēt daudz sekmīgāk un racionālāk. Tā kā orgānu transplantācija ir saistīta arī ar jūtīgiem ētikas jautājumiem, pacientu rindu organizēšanas procesam un donoru orgānu apritei jābūt skaidrai un caurspīdīgai. Arī šo nosacījumu būtu daudz vieglāk īstenot, ja tiktu izveidots vienots, spēcīgs transplantācijas centrs. Nākotnē būtu vērts šāda centra darbību attīstīt arī Baltijas mērogā.”

Lēmums iekļaut aknu transplantāciju pieaugušajiem valsts apmaksāto pakalpojumu grozā ir bijis ilgi gaidīts. Savulaik veicot pirmo šāda veida operāciju Latvijā, ārsti deva skaidru signālu, ka ir gatavi šo nozīmīgo darbu veikt, taču tūlītējs valsts finansējums nesekoja. Vairākus gadus ilgusī mediķu un arī pacientu organizāciju cīņa, pierādot, ka šīs operācijas spēj glābt un atgriezt dzīvē mūsu sabiedrības locekļus, kuriem citādi draudētu invaliditāte vai pat nāve, nu ir vainagojusies panākumiem. Lai arī ierobežotā finansējuma dēļ nākamgad aknu transplantāciju visticamāk varēs veikt nelielam pacientu skaitam, tomēr ledus ir izkustējies, un ir cerības šo skaitu katru gadu palielināt, ar laiku tuvinot vidēji nepieciešamajām 20 operācijām gadā.

Reklāma
Reklāma

Ja jūs vai jūsu tuvinieki meklējiet iespējas aknu transplantācijas veikšanai Latvijā, esiet aicināt pastāstīt, kā jums veicas ar iespēju meklēšanu īstenot šo operāciju Latvijā: Rakstiet: [email protected]

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.