×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. novembris, 2013
Drukāt

Nākamgad atklās jaunus faktus par Latvijas un PSRS attiecībām starpkaru periodā

Autors: LETAAutors: LETA

Antonijs Zunda

Nākamgad tiks izdots unikāls dokumentu apkopojums, kad plašāka publika varēs iepazīties ar vēl nezināmiem vēstures faktiem par Latvijas un PSRS attiecībām starpkaru periodā, ko atklājusi Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisija, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja komisijas līdzpriekšsēdētājs Antonijs Zunda.

Piemēram, sabiedrība uzzinās par Kominternas aģentu darbību, kuri tikuši iesūtīti Latvijā, lai iefiltrētos politiskajās partijās un arodbiedrībās.

Intervijā Zunda pieļāva, ka izdevums rosinās sarakstīt arī jaunas vēstures grāmatas.

Krievijas puse esot turējusi doto solījumu un Latvijas vēsturnieki tikuši pielaisti tik nozīmīgajam Ārlietu ministrijas arhīvam, tādējādi tie iepazinušies ar līdz šim neredzētiem dokumentiem, piemēram, PSRS sūtņu ziņojumiem no Rīgas, par konsulāta darbību Liepājā. Tiesa, Latvijas puse arvien nav varējusi piekļūt Federālās drošības dienests un militārajiem arhīviem. Latvijas vēsturnieki, kas darbojas komisijā, gan vēl cer panākt, ka tiek atļauts viņiem iepazīties arī ar tiem dokumentiem.

5.decembrī Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisija sanāks uz trešo komisijas sēdi Krievijā, kad  tiks pārrunāta Latvijas un PSRS vēsture Otrā pasaules kara laikā no 1939. līdz 1945.gadam.

 

Zunda pieļāva, ka šī varētu būt sarežģītākā komisijas sēde atšķirīgo viedokļu dēļ, piemēram, zinot, ka Latvijas–Krievijas divpusējās vēsturnieku komisijas līdzpriekšsēdētājs, Krievijas akadēmiķis Aleksandrs Čubarjans intervijās līdz šim nav atzinis Latvijas okupācijas faktu.

Kā ziņots, pagājušā gada novembrī notika Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisijas otrā tikšanās, kad tika pārrunāti jautājumi par Latviju un PSRS starpkaru periodā. Tā bijusi tikai ”iesildīšanās”, novērtēja A.Zunda.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+