×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

Nākamgad samazināsies laboratorisko izmeklējumu pieejamība; daudziem par analīzēm būs jāmaksā pašiem

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Veselības ministrijas (VM) līdzšinējie mēģinājumi pretēji nozares speciālistu un ekspertu ieteikumiem steidzami ieviest dubulto kvotu sistēmu analīžu izmeklējumiem laboratorijās pēc juristu atzinuma ir prettiesiski. VM paredzējusi samazināt laboratorisko izmeklējumu pieejamību, un tāpēc daudziem pacientiem turpmāk par valsts garantētajām analīzēm nāksies maksāt pašiem.

Ņemot vērā to, ka laboratorisko izmeklējumu dubulto kvotu ieviešana būtiski ierobežos veselības aprūpes pieejamību iedzīvotājiem, tiks skartas Satversmes 111. pantā garantētās cilvēka pamattiesības par to, ka “valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu”. Apstiprinot MK noteikumu Nr. 1529 Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība grozījumu projektu pašreizējā redakcijā, būtu pamatota vēršanās Satversmes tiesā par attiecīgo punktu atzīšanu par spēkā neesošiem no to pieņemšanas brīža, atzīst zvērinātā advokāte Ilze Vilka.

Zvērinātu advokātu biroja Precinieks atzinumā par MK grozījumu projekta sagatavošanas un sabiedrības līdzdalības procesa aspektiem ir norādīts, ka VM, virzot šos grozījumus, novilcinājusi atbildes uz speciālistu iebildumiem. Sabiedrībai ilglaicīgi nebija pieejama ne anotācija, ne kāds cits argumentēts pamatojums veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības samazināšanai un jauna administratīvā sloga noteikšanai laboratorijām. Jāsecina, ka turpinās sabiedrības viedokļa nerespektēšana. No vienas puses, speciālisti tiek aicināti sniegt savu viedokli un ieteikumus. Bet realitātē pacientiem un nozarei būtiskos jautājumos tiek sakompilēts pieklājīgās frāzēs noformulēts noraidījums.

“Kā to jau parādīja 27. novembrī VM notikusī diskusija, šobrīd pret dubultās kvotēšanas ieviešanu iestājas pilnīgi visi ar šo jomu saistītie veselības aprūpes nozares pārstāvji. Un tāpēc šobrīd racionāli ir grūti izprast atsevišķu VM ierēdņu vēlmi par katru cenu ieviest dubulto kvotēšanu. Kāpēc nepieciešams palielināt birokrātiskus žņaugus nozarē strādājošajiem? Kāpēc nepieciešams ierobežot pacientu iespējas veikt izmeklējumus un laicīgi saņemt laboratoriju analīžu rezultātus? Skaidrs, ka tas radīs nozīmīgas neērtības ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kuram turpmāk būs nepieciešams nodot analīzes un veikt laboratoriskus izmeklējumus. Ikvienam ārstam jau šobrīd ir skaidrs, ka pēc šāda lēmuma pieņemšanas visdrīzāk pieaugs pacientu skaits ar ielaistajām slimībām, kas savukārt plicinās jau tā knapo veselības aprūpes budžetu,” uzsver VADDA pārstāvis un SIA Centrālā laboratorija valdes loceklis Edvīns Kazušs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+