×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. jūlijs, 2013
Drukāt

Nākamnedēļ sāks kalt Latvijas eiro monētas

Foto-LETAFoto-LETA

Nākamnedēļ plānots sākt Latvijas eiro monētu kalšanu, apstiprināja Latvijas Bankā.

Svinīga kalšanas iekārtu palaišana plānota 31.jūlijā Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē (“Staatliche Münzen Baden-Württemberg”), Štutgartē. Latvijas eiro monētas, kas nepieciešamas pārejai un pirmajam apgrozības gadam, tiks kaltas divās Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuves ražotnēs – Štutgartē un Karlsrūē.

Pasākumā piedalīsies Bādenes-Virtembergas Finanšu ministrijas, kaltuves un Latvijas Bankas pārstāvji. Ražošanas sākšanu iemūžināt aicinātas arī lielākās Latvijas televīzijas.

Monētām Eiropas puse – tā, kurā redzams arī tās nomināls, – visās eirozonas valstīs ir vienāda, bet nacionālās puses – atšķirīgas. Apgrozībā eirozonā ir astoņu dažādu nominālu eiro un centu monētas – 1 un 2 eiro un 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centi. Tātad nomināli ir tādi paši kā lata un santīmu monētām.

Latvijas eiro monētu dizains tika izvēlēts tautas ideju konkursā 2004.gadā, kurā par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikumu. Šaurāk nekā iecerēts, tomēr viņas doma saglabājas arī apstiprinātajos paraugos: eiro rotās Latvijas naudas dizaina lepnums – pieclatnieka tautumeita, bet centus – lielais un mazais Latvijas ģerbonis.

Latvijas Bankas 2012.gada rudenī izsludinātā konkursā tika noskaidrots, ka Latvijas eiro monētas kals Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve Vācijā. Tā jau kalusi arī vairākas lata apgrozības monētas, piemēram, abus 2012.gada īpaša dizaina vienlatniekus ar ezi un Ziemassvētku zvaniņiem, kā arī gandrīz pusi no visām Vācijas eiro monētām.

Pievienojoties eirozonai, Latvijas Banka nodrošinās pāreju uz eiro kā maksāšanas līdzekli gan skaidrā, gan bezskaidrā naudā, lai bez pārrāvuma turpinātu raitu naudas apriti valstī. Procesa redzamākā, kā arī izmaksu ziņā nozīmīgākā daļa ir banknotes un monētas – tiks organizēta Latvijas eiro monētu kalšana, piegāde, tāpat arī banknošu piegāde Latvijas Bankai un tālāka banku nodrošināšana ar skaidro naudu. Tas kopumā izmaksās 12,2 miljonus latu.

Skaidrās naudas daudzums apgrozībā 2012.gada beigās bija 1,2 miljardi latu. Kopumā būs jāapmaina 488 miljoni monētu (73 miljonu latu vērtībā) un 59 miljoni banknošu (1,16 miljardu latu vērtībā).

Lai nodrošinātu gan apgrozībā esošo lata monētu nomaiņu, gan rezervi eiro aprites nodrošināšanai 2013. un 2014.gadā, būs nepieciešami 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu. Svara vienībās izsakot, tās ir ap 1600 tonnas, liecina Centrālās bankas aplēses.

Eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas. Banknotes Latvijas vajadzībām atsevišķi nedrukās, bet aizņemsies no kādas centrālās bankas Eirosistēmā un turpmākajos gados atdos, kad banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas plāniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+